Niektóre postawy rozdzielają ludzi nawet bardziej niż cały lodowaty ocean. Nie ma znaczenia, czy jest to postawa członka rodziny, z którym mieszkamy, czy naszego współpracownika, którego widzimy każdego dnia.
Ich nie zmieniające się punkty widzenia, nieelastyczne pomysły i wierzenia, których nie można podważyć budują emocjonalne mury i pułapki działające w bardzo negatywny sposób.
Jak często podkreślamy, ważną rzeczą w naszych relacjach społecznych i romantycznych – nawet ważniejsze niż słowa – są nasze niektóre postawy. Niewiele jest rzeczy tak podstawowych, a jednocześnie tak interesujących w psychologii jak to, co przyczynia się do ludzkich postaw.
Jak kiedyś mówił Louis Leon Thurstone, nasze postawy są niczym chaotyczne połączenie naszych uprzedzeń, pomysłów, lęków, ocen i skłonności. Lub wręcz przeciwnie, egzystencjalny kompleks, w którym dana osoba widzi w życiu codziennym więcej konfliktów niż szans.
W rzeczywistości jest to coś, co widzimy każdego dnia. Zawsze znajdą się ludzie, którzy poprzez swoje postawy i sposób myślenia oraz działania, albo bardzo pomagają, albo znacznie utrudniają naszą zdolność do wspólnego życia.
Pewne tendencje psychologiczne wyrażają się w kontekście społecznym i nikt nie jest na nie odporny. Co więcej, czasami te tendencje mogą zasiać nasiona niezadowolenia, które przeradzają się w konflikt.
Różne typy postaw, o których powinniśmy wiedzieć
Wiktor E. Frankl powiedział kiedyś, że “człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich swobód – wyboru konkretnej postawy w każdej określonej sytuacji, po to by mógł wybrać własną drogę”.
Na tej podstawie możemy wyciągnąć wniosek, że istnieje niewiele narzędzi bardziej fundamentalnych i skutecznych, niż mądre wykorzystywanie naszych postaw.
Jednak mając to na uwadze, powinniśmy skupić się na byciu konstruktywnym, elastycznym i zdrowym, aby lepiej przetrwać ten złożony i czasami sprzeczny świat.
Bez wątpienia jednym z pierwszych pytań, jakie przychodzi nam do głowy jest to, jak możemy rozwinąć i zinternalizować postawę.
Ważne jest, aby wiedzieć, że postawy są wyuczone. W dzieciństwie “wchłaniamy”, często nawet tego nie zauważając, wiele wartości, interpretacji i przekonań od naszej rodziny.
Niemniej jednak zazwyczaj przychodzi czas, kiedy próbujemy się zmienić. Zaczynamy to robić ze względu na nasze nowe doświadczenia lub dlatego, że interakcje w różnych środowiskach społecznych lub mediach powodują, iż poddajemy ponownej ocenie poglądy, których nas kiedyś uczono.
Powinniśmy zrozumieć, że nasze postawy nie są stabilne i ustalone raz na zawsze. W przeważającej części możemy je zmienić i poprawić, co jest wspaniałą sprawą, ponieważ oznacza, że ciągle się rozwijamy.
Niektóre postawy: dobry, zły i brzydki
O tym już mówiliśmy. Postawy mogą czasem stać się źródłem konfliktu i dystansu między ludźmi. I mogą okazać się prawie nie do pokonania.
Dzieje się tak, ponieważ czasami ludzie przybierają postawy obronne, podczas gdy inni są bardzo odporni na zmiany i opierają swoje interakcje na uprzedzeniach. Niektórzy oczywiście żyją w świecie opartym wyłącznie na swoim narcyzmie i samolubstwie.
Teraz przyjrzyjmy się, jakie postawy możemy zaobserwować w naszym codziennym życiu:
- Wspaniałomyślne lub pokojowe Są to najbardziej pozytywne postawy i takie, które najlepiej sprzyjają koegzystencji. Opierają się na dostępności, otwartości, akceptacji i miłości. Osoba, która je przejawia zawsze szuka wzajemnej korzyści.
- Postawy manipulacyjne. W takich przypadkach widzimy typową osobę, która szuka tylko jednej rzeczy: osobistej korzyści. Każde zachowanie i każde słowo będzie miało ukrytą intencję polegającą na zwodzeniu innych po to by osiągnąć cel.
- Postawy wyrachowane. Są ludzie, których cechują pewne niedoskonałości lub pewne potrzeby. Z tego powodu każde z ich działań będzie dążyło do tego, by je wypełnić. Często robią to, zwracając na siebie uwagę innych lub robiąc z siebie ofiarę.
- Agresywne nastawienie. Charakteryzują się nim ludzie, którzy lubią wytyczać granice między sobą i innymi, pozwalając by zdominowały ich uprzedzenia. Często demonstrują agresywne przekonania, które powodują problemy.
Cztery postawy, które uczynią nas bardziej szczęśliwymi
Psychologia pozytywna przypomina nam, że szczęście zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest natura, drugim wychowanie (wychowanie oznacza nasz kontekst społeczny, edukację, pracę, relacje z innymi, zdrowie…), a na końcu najważniejsze jest oczywiście nasze podejście.
Najbardziej interesujące jest to, że podobnie jak twoje nastawienie może się zmienić, możesz również trenować i pracować nad sobą codziennie, po to by lepiej żyć z innymi ludźmi. Możesz pracować nad takim punktem widzenia, który zapewni ci prawdziwe dobre samopoczucie.
Jest to więc coś, nad czym warto sie zastanowić. Zobaczmy jakie postawy powinniśmy wprowadzić w nasze codzienne życie, aby móc zacząć dostrzegać zmiany. Oto one:
- Przyjrzyj się zachowaniu ludzi wokół ciebie z bardziej pozytywnej perspektywy. Zrozum, że inni nie zawsze działają tak, jak chcesz. Z tego powodu powinniśmy zaakceptować ich takimi, jacy są, i skupić się bardziej na tym, jak sami możemy stać się lepsi.
- Stwórz bardziej pozytywną wizję przyszłości i tego, co się wydarzy. Postaraj się zaufać sobie i temu, co ma ci do zaoferowania jutrzejszy dzień.
- Przestań mieć obsesję na punkcie tego, czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym. Często to, czego naprawdę ci brakuje tkwi w tobie.
- Rozwiń silniejszą pewność siebie. Stań się bohaterem swojego życia, ponieważ ostatecznie to ty jesteś osobą odpowiedzialną za własne szczęście.
Podsumowując, przekonaliśmy się, że badanie postaw daje bardzo szerokie pole do popisu, ale jest także niesłychanie satysfakcjonujące.
Chociaż prawdą jest, że czasami trudno jest żyć z ludźmi posiadającymi wrogie lub skomplikowane poglądy, kluczem jest ochrona własnych postaw.
W ostateczności, to nasze niektóre postawy czynią nas wspaniałymi. I pomagają osiągnąć szczęście.