Dystans emocjonalny: jest czymś więcej niż ten fizyczny

Dystans emocjonalny: jest czymś więcej niż ten fizyczny
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czasami dystans nie jest mierzony w kilometrach. Czasami nie istnieje on między ciałami, lecz duszami. Mogę być fizycznie blisko Ciebie, ale czuć się bardzo oddalony. Mogę Cię dotykać i dalej czuć jakbyś nie była obok mnie.

Dystans jest wrogiem każdej relacji, jako że każdy buduje mosty, które jest coraz trudniej przekroczyć, aż w końcu traci się siłę woli, by próbować na nowo. My wszyscy jesteśmy jednakowo odpowiedzialni za budowanie lub burzenie mostów, które tworzymy dla siebie nawzajem.

Nie musicie widywać się codziennie. Nie musisz być w stałym kontakcie z drugą osobą, aby czuć jej bliskość; potrzebujesz tylko komunikacji i zrozumienia, aby stworzyć to magiczne uczucie jedności. To zarazem rezultat, jak i powód, dla którego tęsknimy za ludźmi. Lecz czy tęsknisz tak naprawdę za daną osobą?

“Tęsknię za tobą”, lecz słowo “tęsknić” tak naprawdę nie wyraża tego, co czuję, ponieważ, jeśli mam być szczery, to uczucie tęsknoty po prostu nie siedzi w moim sercu. Twoja nieobecność przenika całe moje ciało, a każdy kąt domu pachnie tobą. Nie tęsknię za tobą, ale pragnę więcej ciebie.”

-Alejandro Separza-

Kiedy tęsknisz za wspomnieniami, zdaje się, że usychasz za częścią podróży, którą kiedyś odbyłeś. To część Ciebie w Twoim umyśle. Lecz kiedy tęsknisz za osobą, chcesz być tam gdzie ona, pragniesz, aby wasza wspólna podróż nigdy nie dobiegła końca. Dlatego walczysz o to, aby być razem.

Związki, które dzieli dystans

Związki na dystans sprawiają, że komunikacja staje się trudna, niezależnie od tego czy jest to relacja romantyczna, przyjacielska, czy rodzinna. Dlatego musisz zdobyć się na dodatkowy wysiłek, aby zmniejszyć ten dystans oraz przybliżyć obie dusze.

Pragnienie oraz namiętność, jaką czujesz po długim okresie niewidzenia się, może zdziałać na Twoją korzyść, ponieważ popycha Cię to do wykorzystania każdej sekundy jaką dzielisz z ukochaną osobą oraz pomaga wzmocnić więzi.

miłość - przytulenie

Bycie daleko od siebie oraz rozmawianie ze sobą bez otrzymywania fizycznego kontaktu to wyzwanie dla komunikacji i intymności w związkach. Obrazują to badania przeprowadzone przez naukowca Crystala Jianga z Uniwersytetu Hong Kongu oraz profesora Jeffrey’a Hancocka z Uniwersytetu Cornell.

Utrzymywanie relacji długodystansowych wymaga pracy z obu stron (lecz nie oznacza to, że muszą ją wykonać oddzielnie). Należy zrobić wszystko, aby upewnić się, że chociaż czas upłynął, podczas następnego spotkania będzie się miało wrażenie, jakby rozstanie nigdy nie nastąpiło, przynajmniej nie to duchowe.

Wykorzystuj okazje, jakie napotykasz na swej drodze

Coraz częściej widzi się pary, które ze sobą nie mieszkają, rodziny, które musiały się rozdzielić oraz przyjaciół, którzy nie żyją już w tym samym mieście. Nie możemy pozwolić, aby dystans sprawił, byśmy się poddali oraz stracili kontakt. Wykluczmy taką możliwość.

Należy poprawić komunikację poprzez wykorzystywanie każdej możliwości, by zmniejszyć dystans, czy to poprzez rozmowy video, sms-y, czy połączenia telefoniczne. Technologia posuwa się naprzód olbrzymi krokami i może być niezwykle pomocna w poczuciu bliskości, kiedy tak naprawdę jesteśmy daleko od ukochanych osób.

Ufanie drugiej osobie pozwoli Ci zachować spokój w trudnych chwilach oraz zbudować most wsparcia, abyś mógł nauczyć się czekać oraz doceniać to, co posiadasz. Czasami tracimy pragnienie przytulenia się, idealizowania oraz bycia z drugą osobą. Mimo to, piękno tęsknoty, kiedy jest daleko od nas, kiedy już jej nie ma w naszym życiu codziennym, może zwiększyć naszą świadomość oraz pozwalać cieszyć się jej towarzystwem na nowo.

“Nie zapomnij się o nią troszczyć, na wypadek gdyby jutro, zamiast jej widzieć, musiałbyś sobie ją wyobrażać.”

Gabriel Garcia Marquez

Ludzie trzymają się za dłonie

Wykorzystaj czas, który macie ze sobą oraz pracujcie nad tym, by przybliżyć swoje dusze, kiedy dystans staje się nie do zniesienia. Postaraj się nadać mu datę przydatności, ponieważ zawsze jest lepiej posiadać coś, co daje nadzieję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.