Nie mów o swoich celach, jeśli chcesz je osiągnąć

Rozmowa o swoich celach z innymi ludźmi wpływa na motywację i biologię mózgu. Może to jednak uniemożliwić ich osiągnięcie. Wyjaśniamy dlaczego.

Młoda dziewczyna myśli o swoich celach

Czy kiedykolwiek ktoś powiedział Ci “nie mów o swoich celach i planach”, w obawie, że mogą się nie spełnić? Jak w przypadku wielu popularnych powiedzeń, jest to dobra rada. I nie ma to nic wspólnego z przesądami. Istnieją potwierdzone czynniki, które mogą doprowadzić Cię do porażki, jeśli podzielisz się z kimś celami, których jeszcze nie osiągnąłeś. Koncepcja jest jasna: nie powinieneś mówić o swoich celach, jeśli chcesz je osiągnąć. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Może to dotyczyć różnych codziennych sytuacji, od myśli o przeprowadzce, po chęć założenia firmy czy zrzucenia zbędnych kilogramów. To normalne, że chcesz dzielić się swoimi planami z innymi. Ujawnianie się (dzielenie się cennymi informacjami o sobie) pomaga w tworzeniu intymności w Twoich relacjach. Jednak zanim to zrobisz, musisz wziąć pod uwagę pewne kwestie.

bracia rozmawiają
Ważne jest, aby zastanowić się, komu mówisz o swoich celach, ponieważ wiele osób może sprawić, że zwątpisz w siebie i podwinie Ci się noga.

Nie mów o swoich celach, jeśli chcesz je osiągnąć

Aby osiągnąć cel, ważne jest, abyś uwierzył, że jest to możliwe. Możesz mieć wielkie nadzieje co do swoich planów. Z drugiej strony możesz mieć pewne wątpliwości i obawy oraz czuć się raczej niepewnie. Kiedy dzielisz się swoimi celami z innymi przed ich osiągnięciem, narażasz się na otrzymywanie wszelkiego rodzaju opinii i porad. Wiele z nich prawdopodobnie nie będzie zachęcających.

Twoi bliscy mogą na przykład pesymistycznie patrzeć na Twój projekt. Będą stale podkreślać, co może pójść nie tak i zachęcać Cię do porzucenia go. Nawet jeśli nie mają złych intencji, ich komentarze mogą sprawić, że zwątpisz w siebie i zachwiejesz się. Mogą nawet spowodować, że zbudujesz psychologiczny mur, który znacznie Cię ograniczy.

Twoja motywacja może zniknąć

Biologia również może odgrywać rolę za lub przeciw, jeśli chodzi o osiąganie celów. Sukces zależy w dużej mierze od Twoich neuroprzekaźników. Kiedy uwalniasz dopaminę w odpowiedzi na bodziec lub czynność, którą wykonałeś, odczuwasz przyjemność i czujesz się nagrodzony. Prowadzi to do chęci powtórzenia danego zachowania lub kontynuowania tej samej ścieżki. Innymi słowy, motywuje Cię to.

Kiedy wyznaczysz sobie cel i podzielisz go na małe cele cząstkowe, osiągnięcie każdego z nich da Ci przyjemne i pocieszające poczucie spełnienia. W rezultacie będziesz kontynuować, aż dojdziesz do końca.

Jednak kiedy często mówisz o swoich celach i otrzymujesz wsparcie i aprobatę społeczną, czujesz ten sam zastrzyk dopaminy, ale tak naprawdę nie idziesz do przodu. Tak naprawdę tylko mówisz o tym, jak zamierzasz to zrobić. Dlatego motywacja, której potrzebujesz, znika, ponieważ, jak zostało udowodnione, masz przedwczesne poczucie, że cel już osiągnąłeś.

Uważaj na poczucie porażki

Kiedy opowiadasz innym ludziom o swoich celach, to normalne, że interesują się nimi i regularnie pytają, jakie poczyniłeś postępy. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie byłeś w stanie posunąć się naprzód lub nie zaszedłeś tak daleko, jak byś chciał, te rozmowy mogą rozbudzić w Tobie poczucie porażki i nieadekwatności.

W ten sposób tracisz wiarę w siebie. Co więcej, brak pozytywnej opinii społecznej obniża poziom serotoniny w mózgu. Ponieważ ten neuroprzekaźnik jest niezbędny do koncentracji, jest wysoce prawdopodobne, że będzie Ci coraz trudniej dążyć do celu.

Nadmierne ciśnienie i stagnacja

Zasada “nie mów o swoich celach” ma w sobie dużo prawdy, ponieważ opowiadanie innym o swoich planach może doprowadzić do ich nieosiągnięcia. Jednym z podstawowych elementów, które uniemożliwiają osiągnięcie celów, jest prokrastynacja. Jest to tendencja do odkładania na później tego, co masz do zrobienia i zajmowania się prostszymi i niepotrzebnymi zadaniami. Możesz pomyśleć, że to wina lenistwa. Jednak w rzeczywistości jest to odbicie strachu.

Kiedy postrzegasz zadanie jako zbyt wymagające lub skomplikowane, kiedy nie ufasz, że dasz radę je wykonać lub odczuwasz dużą presję związaną z tym zadaniem, odkładasz je na później. Możesz nie robić tego świadomie, ale jest to sposób na uniknięcie odpowiedzialności, z którą czujesz, że nie możesz sobie poradzić.

Rozmawiając o swoich celach z innymi ludźmi, zwiększasz presję, jaką w stosunku do nich odczuwasz. Dzieje się tak dlatego, że nie czujesz już, że starasz się je osiągnąć tylko dla siebie, ale teraz musisz również sprostać oczekiwaniom tych, z którymi o nich rozmawiałeś. W efekcie musisz im pokazać, że możesz je osiągnąć. Jeśli masz skłonność do zwlekania, może to całkowicie Cię zablokować.

zmartwiona kobieta myśli
Jeśli masz tendencję do odkładania na później swoich celów, możesz odczuwać większy stres, rozmawiając o nich.

Nie mów o swoich celach; lepiej jest milczeć

Oczywiście decyzja, czy mówić o swoich celach, czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Należy jednak zastanowić się, jak może to wpłynąć na Twoją motywację i zdolność do ich realizacji.

Jeśli naprawdę czujesz, że chcesz zaangażować innych w swoje plany, spróbuj porozmawiać z nimi o krokach, które teraz podejmujesz, a nie o ostatecznym celu. Skoncentruj się na zadaniach i procesie, a nie na oczekiwanym wyniku. W ten sposób masz większe szanse na pozostanie pozytywnym, aktywnym i skoncentrowanym.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Gollwitzer, P. M., Sheeran, P., Michalski, V., & Seifert, A. E. (2009). When intentions go public: Does social reality widen the intention-behavior gap?. Psychological science20(5), 612-618.
  • Sylwester, R. (1997). The Neurobiology of Self-Esteem and Aggression. Educational Leadership54(5), 75-79.
  • Wise, R. A. (2004). Dopamine, learning and motivation. Nature reviews neuroscience5(6), 483-494.
Scroll to Top