Niccolò Machiavelli był ważnym filozofem, którego ludzie zwykle kojarzą z włoskim oświeceniem. Niccolò Machiavelli był także dyplomatą, politykiem i pisarzem. W tym artykule pokażemy Ci niektóre z jego najlepszych cytatów.
Jeśli nigdy nie przeczytałeś niczego o Machiavellim lub nie znasz jego dzieł, polecamy książkę jego autorstwa zatytułowaną: Książę. Jest to traktat o doktrynie politycznej opublikowanej wiele lat po jego śmierci. Jeśli lubisz filozoficzne podejście do polityki, na pewno spodoba Ci się ta książka. Machiavelli jest przecież uważany za ojca współczesnych nauk politycznych.
1. Niccolò Machiavelli stwierdził, że trudno jest osiągać nasze cele
„Nic wielkiego nigdy nie osiągnięto bez niebezpieczeństwa”.
Ten pierwszy cytat, którego autorem jest Niccolò Machiavelli, zachęca do zastanowienia się nad strachem, który tak często staje nam na drodze do osiągnięcia celów. Ten rodzaj strachu może być paraliżujący. W rezultacie niewielu ludzi naprawdę spełnia swoje marzenia.
Machiavelli przypomina nam, że robienie wielkich rzeczy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nazywa to zagrożenie niebezpieczeństwem, a konfrontacja z tym zagrożeniem wymaga odwagi i wytrwałości.
2. Pozory mogą mylić
„Każdy widzi za jakiego uchodzisz, lecz bardzo niewielu wie kim naprawdę jesteś.”
Machiavelli wykonał świetną robotę w pokazywaniu ważnej idei. Często nie zdajesz sobie sprawy z tego, że nosisz maskę aby poprawić swój wizerunek. Zachowujesz się inaczej ze swoim rodzeństwem niż ze swoim szefem. Dlaczego niektórzy uważają, że jesteś nieśmiały i powściągliwy, podczas gdy ci, którzy dobrze Cię znają powiedzieliby coś przeciwnego?
Nieumiejętność pokazania ludziom dookoła tego kim naprawdę jesteś może być frustrujące. Przecież Twoi rodzice i rodzeństwo znają Cię odkąd byłeś dzieckiem i widzieli Cię w dobrych i złych czasach. Ale co z innymi? Może czujesz, że ludzie nie widzą prawdziwego Ciebie, ponieważ ukrywasz swoje prawdziwe ja.
3. Najlepszym wyborem zawsze jest podjęcie działania
„Lepiej jest działać i pokutować, niż nie działać i żałować”.
Znaczenie tego cytatu nawiązuje do strachu, o którym wspominaliśmy wcześniej. Ten strach rządzi Twoim życiem i powstrzymuje Cię od robienia tego, czego najbardziej pragniesz.
Często ograniczasz i usprawiedliwiasz samego siebie, na temat tego dlaczego nie możesz lub nie powinieneś podejmować pewnych działań w swoim życiu. Jeśli jednak spojrzysz na te działania z innej perspektywy zobaczysz, że nie są one barierami nie do pokonania. W rzeczywistości bariery w Twoim umyśle mogą być znacznie bardziej szkodliwe niż jakiekolwiek fizyczne ograniczenia, które możesz napotkać.
4. Wszystko w swoim czasie
„Niemniej jednak, musi być ostrożny w wierzeniu i działaniu, nie może wzbudzać strachu z własnej woli i musi postępować w umiarkowany sposób z roztropnością i ludzkością, aby zbytnia pewność siebie nie czyniła go nieostrożnym, a zbyt wiele niepewności nie czyniło go nietolerancyjnym.”
Czy kiedykolwiek czułeś się tak, jakbyś popadał w skrajność? Że ślepo komuś zaufałeś? A z kolei to ślepe zaufanie uniemożliwiło zobaczenie, że ten ktoś próbował Cię manipulować?
Ten cytat mówi nam, że nie powinniśmy ufać ślepo ludziom, ponieważ może to prowadzić do rozczarowania, które może doprowadzić do innej skrajności: nietolerancji.
5. Niccolò Machiavelli wierzył, że zmiana może otworzyć drzwi
„Jedna zmiana zawsze pozostawia otwartą drogę do ustanowienia innych”.
Ten ostatni cytat Niccolò Machiavelli podkreśla znaczenie zmian. W dzisiejszych czasach wielu z nas boi się zmian. Być może wierzysz, że to co jest znajome i wygodne jest lepsze niż to co czeka Cię w przyszłości.
Jednak zmiana otwiera drzwi do dobrych rzeczy. Pomimo całej niepewności konieczna jest zmiana. Czy możesz sobie wyobrazić jak to jest być tą samą osobą przez całe życie?
Mamy nadzieję, że te cytaty, których autorem jest Niccolò Machiavelli, pomogą Ci się zatrzymać na chwilę i zastanowić. Jeśli chcesz go lepiej zrozumieć, zdecydowanie powinieneś przeczytać jego najważniejsze dzieło Książę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hermosa Andújar, A. (2013). La actualidad del pensamiento político de Maquiavelo. Co-herencia, 10(19), 13-36.
- Ruiz, J. J. (2013). Nicolás Maquiavelo en el pensamiento político del Siglo de Oro español. Revista de estudios histórico-jurídicos, (35), 771-781.
- Schenoni, L. L. (2007). El concepto de lo político en Nicolás Maquiavelo. Andamios, 4(7), 207-226.