Technika „stopa w drzwiach” - dowiedz się na czym polega i jak się przed nią bronić!

Technika „stopa w drzwiach” - dowiedz się na czym polega i jak się przed nią bronić!

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Ludzie używają wielu technik psychospołecznych, aby Tobą manipulować bez Twojej wiedzy. W rzeczywistości niektórzy ludzie  się z tego utrzymują. Technika „stopa w drzwiach” jest jedną z najbardziej znanych i dobrze zbadanych technik manipulacji społecznej w psychologii społecznej.

Wyobraź sobie, że ktoś puka do Twoich drzwi i prosi Cię o darowiznę na rzecz organizacji non-profit poświęconej walce z rzadką chorobą. Może powiesz im, że nie masz gotówki i powiesz do widzenia. Teraz wyobraź sobie, że ta sama organizacja przychodzi do Twojego domu ponownie, aby dać Ci darmowy znaczek.

Proszą Cię o noszenie tego znaczka przez tydzień, aby pomóc podnieść świadomość na temat tej rzadkiej choroby. Dwa tygodnie później pukają do Twoich drzwi, by poprosić o darowiznę. Tym razem jest bardzo prawdopodobne, że dasz im pieniądze. Tak właśnie działa technika „stopa w drzwiach”.

Technika “stopa w drzwiach”

Naukowiec społeczny Arthur L. Beaman i jego zespół badawczy zdefiniowali tę technikę w 1983 roku. Stwierdzili, że technika „stopa w drzwiach” polega na proszeniu o niewielką przysługę od kogoś, kogo planujemy poprosić o bardziej znaczącą przysługę później.

Według Beamana zaczyna się od nieznacznej prośby, na którą prawie na pewno się zgodzisz. Po pewnym czasie ta sama osoba poprosi Cię o coś większego. Drugie żądanie jest tym czego naprawdę od Ciebie chciała.

Rozmawiające postacie

Czynnikami, które wyjaśniają Twoją odpowiedź na drugie żądanie są zaangażowanie i spójność. Ludzie, którzy zgodzili się zrobić coś dobrowolnie, zaakceptują później ważniejszą, podobną prośbę.

Na przykład, jeśli zająłeś się czymś konkretnym, znacznie częściej angażujesz się w zachowanie, które wzmacnia to przekonanie. Twoje myśli będą spójne z Twoimi działaniami i tym co widzi reszta świata. Ta technika jest jeszcze bardziej skuteczna kiedy: zaangażowanie jest publiczne, osoba zaangażowała się publicznie lub pierwsze zobowiązanie, które zostało podjęte było kosztowne.

„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani”.

Mark Twain

Eksperyment Freedmana i Frasera

Freedman i Fraser (1966) poprosili pewną liczbę osób o umieszczenie dość dużych i brzydkich znaków na swoich podwórkach, które mówiły: „Jedź ostrożnie”. Tylko 17% zgodziło się na umieszczenie znaku. Następnie poprosili inną grupę o podpisanie petycji dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ponieważ była to prośba, która nie oznaczała dużego zaangażowania, większość osób podpisała petycję. Wkrótce potem poprosili tych samych ludzi o umieszczenie dość dużego i brzydkiego znaku na ich podwórkach. Co się stało? Tym razem 55% zgodziło się to zrobić.

Technika “stopa w drzwiach” i sekty

Czy istnieje związek między tą techniką a działalnością różnego rodzaju sekt? Cóż, jest to technika perswazji, a celem sekt jest zwabienie Cię do nich. Twój pierwszy kontakt z sektą będzie prawdopodobnie małym spotkaniem. Następnie możesz być poproszony o niewielką darowiznę. Po tym będziesz bardziej skłonny do spełnienia innych żądań.

Dawanie pieniędzy - technika "stopa w drzwiach"

Możesz zgodzić się na wykonywanie takich czynności jak wolontariat przez określoną liczbę godzin i dokonywanie coraz większych darowizn. W najbardziej ekstremalnych przypadkach ludzie są zmuszani do popełniania czynów seksualnych lub uczestniczenia w zbiorowych samobójstwach pod pozorem wolnej woli.

Końcowe przemyślenia

Ludzie używają technik manipulacji społecznej, aby uzyskać coś od innych. Gdy ktoś do Ciebie zadzwoni i zapyta czy masz Internet, prawdopodobnie powiesz tak. W ten sposób możesz pozostać z nim na telefonie. Następnym pytaniem może być czy chcesz płacić mniej pieniędzy za usługę internetową. Jeszcze raz mówisz tak. Zainteresowałeś się po dwóch pytaniach.

Innym ważnym czynnikiem w technice “stopa w drzwiach” jest to, ile czasu trzeba poświęcić na myślenie. Jeśli zwrócisz na to uwagę możesz zauważyć, że niektóre oferty są często dostępne tylko przez ograniczony czas. „Nie będziesz w stanie uzyskać tej wspaniałej ceny jutro. Kup teraz albo nigdy!” Nacisk jaki na Ciebie wywierają sprawia, że ​​reagujesz zanim będziesz miał czas na przetworzenie informacji.

Jeśli nie chcesz być wykorzystywany, naucz się jak mówić „nie” i identyfikować techniki manipulacji. Małe i nieistotne „tak” może później przerodzić się w ból głowy. Tak więc pomyśl dwa razy zanim powiesz „tak” następnym razem.

„Najlepszym sposobem na manipulowanie mężczyzną jest zmuszenie go do myślenia, że ​​to on manipuluje Tobą”.

John Smith


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.