Hardballing, czyli nowy trend randkowy

Czy słyszałeś o hardballingu? Jeśli lubisz spotykać się z ludźmi za pomocą aplikacji randkowych, ale jesteś zmęczony rozczarowaniem, ta informacja może Cię zainteresować.
Hardballing, czyli nowy trend randkowy

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2022

Era nowych technologii stopniowo zmieniła nasze wzajemne relacje. Na przykład w dziedzinie miłości w ciągu zaledwie kilku lat znormalizowaliśmy fakt szukania partnera online. Aplikacje randkowe stają się coraz popularniejsze, a ich użycie jest już szeroko rozpowszechnione.

Zjawisko to niewątpliwie się utrzyma, a pandemia posłużyła jedynie do utrwalenia tego trendu. Dzisiaj często pierwszym krokiem do spotkania się z kimś jest klikanie w ekran telefonu. Wcześniej nie było innego wyjścia, jak stanąć twarzą w twarz z drugą osobą, co dla większości oznaczało zbieranie odwagi przed zrobieniem pierwszego kroku. Jednak teraz możesz poznać tyle nowych osób, na ile wystarczy Ci czasu i z łatwością umawiać się na randki.

Ekrany wyraźnie pozbawiają nas zahamowań. Początkowe poczucie anonimowości, brak konieczności patrzenia sobie w oczy czy brak możliwości bycia odrzuconym “na żywo” dodało zwolenników do tego nowego sposobu flirtowania. Jednak jako ludzie potrzebujemy kontaktu fizycznego.

„We wrześniu 2019 roku Tinder poinformował o zasięgu 7,86 miliona użytkowników w Stanach Zjednoczonych, co czyni go najpopularniejszą internetową platformą randkową”.

-statista.com-

Dziewczyna na Tinderze, przedstawiająca hardballing.
Społeczeństwo coraz częściej zwraca się w stronę aplikacji randkowych i mediów społecznościowych. Jednak ludzie nie chcą partnera cyfrowego, ale takiego z krwi i kości.

Hardballing

Po dwóch latach, podczas których możliwość poznawania ludzi została w zasadzie sprowadzona do granic świata online, narodził się hardballing. Był to trend promowany przez pokolenie Z lub zyllennials (urodzonych pod koniec lat 90.) w USA.

Hardballing opiera się na idei bycia szczerym i jasnym w kwestii tego, czego oczekujemy i czego szukamy w związku. Ponadto proponuje, aby praktykę tę przeprowadzać od pierwszych randek lub nawet przed spotkaniem.

Niemniej jednak nie wszystkie aspekty tego zjawiska są pozytywne. Ludzie z taką samą łatwością pojawiają się i znikają z Twojego życia. Bez wątpienia flirtowanie jest nadal skomplikowane. Wielu z tych, którzy przeszli przez mękę randkowania przez aplikacje randkowe, wie o tym aż za dobrze.

Z drugiej strony z pewnością ułatwia to życie, jeśli dowiesz się więcej o rodzaju relacji, której szuka druga osoba.

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń, niezwykle powszechnych wśród użytkowników aplikacji randkowych, jest ghosting. Technika ta polega na zakończeniu relacji emocjonalnej poprzez zerwanie wszelkich kontaktów z daną osobą i bez podawania wyjaśnień. Dana osoba unika konfrontacji i obowiązku podawania powodów zerwania. To nie jedyny negatywny aspekt świata randek online. Jest jeszcze breadcrumbing.

Flirtowanie

W aplikacjach randkowych zwykle czas od skontaktowania się z kimś, kto jest według Ciebie atrakcyjny, do osobistego spotkania jest naprawdę krótki. Często robi się to pod wpływem impulsu, jakby druga osoba była kolejnym produktem do natychmiastowego spożycia. Wydaje się, że czas, który kiedyś poświęcano na flirtowanie i uwodzenie, zniknął na zawsze.

Lakshmi Rengarajan mówi o czymś naprawdę interesującym w świecie aplikacji internetowych. Twierdzi, że „Aplikacje randkowe są zaprojektowane z myślą o tym, jak robimy zakupy, a nie jak się łączymy w pary”.

Być może właśnie dlatego trend hardballingu wciąż triumfuje. Promuje większą przejrzystość i zwiększa poczucie kontroli użytkownika, który nie musi iść na oślep w nieznane terytorium.

Para rozmawia
Uczciwość w kwestii oczekiwań w związku zapewnia spokój i pewność siebie.

Jak uprawiać hardballing

Jeśli szukasz partnera, możesz uprawiać hardballing, zaznaczając w swoim profilu, czego szukasz. Możesz określić, czy chcesz luźnego lub stabilnego związku. Uczciwość jest kluczowa.

Jeśli uważasz, że od samego początku jest Ci niezręcznie być tak bezpośrednią, zastanów się, ile czasu i niezręcznych momentów możesz zaoszczędzić, zachowując spójność w swoich komunikatach. To nic innego jak odrobina początkowej szczerości i wyjaśnień, które pozwolą Ci uniknąć przyszłych nieporozumień.

Osoba, która nie odpowiada na Twoją wiadomość lub wycofuje się, nie jest tą, której szukasz, więc po co spędzać z nią więcej czasu lub się tym martwić?

Hardballing jest naprawdę przydatną metodą na uniknięcie rozczarowania. Nie traćmy z oczu faktu, że bez względu na to, jak wcześnie w relacji wyjaśnisz swoje intencje, ludzie mogą się zmieniać i to bardzo szybko. Upewnij się, że wybierasz kogoś, kto jest konsekwentny.

Nawet jeśli masz naprawdę jasne i klarowne poglądy na ten temat, emocje, które wywołuje w Tobie druga osoba, są czymś, czego nie możesz kontrolować. Dlatego też, oprócz bycia szczerą, powinnaś również starać się być elastyczna, jeśli chodzi o flirt.

Być może najbardziej interesującą rzeczą w całym ruchu hardballingu jest znaczenie odpowiedzialności emocjonalnej podczas szukania partnera. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią osobę, z pewnością oszczędzisz sobie niepotrzebnego rozczarowania i bólu serca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez González, F. J. (2018). El amor en los tiempos modernos.
  • Cerezo, P. (2016). La Generación Z y la información. Revista de estudios de juventud, (114), 95-109.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.