Nasza wewnętrzna komunikacja, a zwłaszcza to, jak traktujemy nas samych, w dużej mierze decyduje o tym, jak się czujemy. Również to, jak postrzegamy negatywne myśli. Tak więc mówimy o czymś, co może zabrać na samo dno, gdy źle się traktujemy. Ale może także uratować nas w niesprzyjających okolicznościach, kiedy traktujemy siebie z miłością.
To, jak postrzegamy negatywne myśli wpływa na to, jak postrzegamy i interpretujemy to, co dzieje się wokół nas. To z kolei wpływa na to, jak zachowujemy się w określonych sytuacjach. Na przykład, jeśli ciągle myślisz, że prezentacja w pracy pójdzie Ci źle, być może spowoduje to, że nie wypadniesz tak dobrze, jak byś tego chciał.
Aaron Temkin Beck, amerykański psychiatra, twierdzi, że negatywne myśli sabotują to, co najlepsze w nas samych. Jeśli nie wiemy, jak je kontrolować, ostatecznie tworzą sytuację niepewności, niepokoju i gniewu.
To z kolei automatycznie generuje nowe negatywne myśli. Błędne koło, z którego nie jest łatwo się wydostać. I w którym negatywne myśli ciągle się powtarzają.
W pewnym sensie stają się śnieżną kulą, która toczy się coraz szybciej, staje się coraz większa i traci kontrolę. Stają się obsesyjne, powtarzające, wysysają naszą energię. Jak możemy je zatrzymać?
Negatywne myśli – wewnętrzna komunikacja
Komunikacja z nami samymi lub, innymi słowy, komunikacja wewnętrzna (potocznie nazywana myśleniem) to nic innego jak rozmowa, którą prowadzimy z naszym bytem, z samym sobą. I ta rozmowa, którą prowadzimy, wpływa na nasz sposób odnoszenia się do otaczającego nas świata, a jednocześnie mówi wiele, o tym, jak traktujemy siebie samych.
Dlatego język, którego używamy w rozmowie z samym sobą (myśli), jest formą komunikacji. Podobnie jak w przypadku rozmowy z drugą osobą.
W języku wewnętrznym istnieje szeroki zakres myśli, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Nasz umysł zatrzymuje się na tych, które uważa za bardziej wartościowe i na tych, którym poświęcamy więcej czasu. Tak więc negatywne myśli mogą łatwo zyskiwać na popularności. Jak pasożyty, które osiadają w naszych umysłach i nie pozwalają myślom płynąć.
Pamiętaj, że złe traktowanie siebie ma taki sam efekt, jak gdyby ktoś bliski źle Cię traktował. Na przykład, jeśli ktoś z Twojej rodziny ciągle mówi Ci, że jesteś niezdarny, bezużyteczny i że nie jesteś w stanie nic zrobić dobrze… jak byś się czuł?
Należy zauważyć, że uczucie dyskomfortu, które sprawia, że dana osoba kieruje w Twoją stronę te negatywne komentarze, może być równoważne z z tym, które pojawia się, gdy to Ty wypowiadasz te komentarze w stosunku do samego siebie. W ten sposób stają się obsesyjnymi myślami, które odbierają nam energię.
Jak zarządzać negatywnymi myślami?
Zespół naukowców z University of Rhode Island w czasopiśmie Psychology and Aging opublikował badania, które pozwoliły nam dowiedzieć się, jak negatywne myśli wpływają na każdą grupę wiekową.
Wyniki pokazały, że wiek nie ma znaczenia, ponieważ tego rodzaju myśli wywołują niepokój i często są przyczyną wielu chorób. Zarówno u ludzi młodych, jak i starszych. Dyskomfort i frustracja generowane przez negatywne emocje, które wywołują ten wzorzec myśli powodują, że jesteśmy bardziej podatni na depresję i lęk.
Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się jak nimi zarządzać. Oto kilka sposobów na nauczenie się, jak sobie z nimi radzić.
Zidentyfikuj negatywne myśli
Czasami być może nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo idee, które mamy w głowach nas warunkują. Czasami nawet uważamy, że są prawdziwe i wierzymy im, podczas gdy rzeczywistość jest zupełnie inna.
Dlatego, aby dokonać bardziej odpowiedniej identyfikacji możesz spróbować zanotować najczęściej powtarzające się negatywne myśli. Co mówisz sobie, w jaki sposób to mówisz i w jakich sytuacjach? Spisanie ich może pomóc w ich późniejszej analizie.
Później zastanów się nad przebiegiem tych myśli dotyczącym ich pochodzenia, nawrotu i konsekwencji, tak jak zrobiłby to zewnętrzny obserwator. Gdyby Twój przyjaciel powiedział Ci, że ma te negatywne myśli, co byś mu powiedział? Użycie innego punktu odniesienia może pomóc nam zobaczyć rzeczy w innym świetle.
Tak samo ważne, jak zidentyfikowanie negatywnych myśli jest ich akceptacja. Zaakceptuj, że takie myśli są konieczne w pewnych okolicznościach. Nie zapominajmy, że w niektórych momentach ciągłe próby ich blokowania, unikania i eliminowania dają odwrotny efekt.
Odśwież swoje myśli
Po ich zidentyfikowaniu możesz spróbować odwrócić te myśli, aby stopniowo wprowadzać bardziej realistyczne i pozytywne myśli. Aby to zrobić, zadaj sobie pytanie:
- Jak inaczej można zinterpretować te myśli?
- Czy mogą istnieć inne bardziej realne, logiczne i pozytywne interpretacje? Być może pomoże Ci stworzenie listy możliwych interpretacji.
Po zakwestionowaniu każdej negatywnej myśli nadszedł czas, aby przedstawić inne alternatywne myśli, równie przydatne w danej sytuacji. Ale bardziej pozytywne, realistyczne i adaptacyjne. Celem nie jest wyeliminowanie negatywnych myśli, ale spojrzenie na nie z innej strony i nauczenie się kwestionowania ich, aby straciły grunt w naszych umysłach.
Nauka zarządzania negatywnym myśleniem jest procesem wymagającym czasu, praktyki i konsekwencji.
Pracuj nad Twoją samooceną
Czasami niskie poczucie własnej wartości wywołuje negatywne myśli w wyniku niepewności i niskiego poczucia własnej skuteczności. Pojawiają się więc ciągłe wątpliwości co do nas samych i tego, co robimy, co staje się magnesem dla tego typu myśli.
Punktem wyjścia może być również zastanowienie się, w jaki sposób postrzegamy nas samych i czy wpływa to na rodzaj doświadczanych przez nas myśli.
Chodzi o słuchanie naszych negatywnych myśli, tak jak słuchamy naszego najlepszego przyjaciela: z cierpliwością, z uczuciem. Starając się reagować na te myśli w racjonalny, pozytywny sposób, rozbrajając możliwe zakłócenia poznawcze, które mogłyby się pojawić.