Nawyk obrażania się – dlaczego tak niebezpieczny

kobieta - dym z uszu - nawyk obrażania

Wszyscy spotkaliśmy w naszym życiu kogoś, kto ma nawyk obrażania się o wszystko. Bardzo trudno jest przebywać z tego typu osobami, ponieważ w każdej chwili mogą poczuć się urażeni czymś, co dla nas nie jest w żaden sposób obraźliwe.

Najgorsze jest to, że często irytują ich sytuacje lub zdarzenia, które tak naprawdę nie powinny tak na nich wpływać. Może to być nieistotny żart, zapomnienie lub użycie słowa, którego nie tolerują. Często są skrajnie podatni na wszystko. Inni po prostu przyzwyczaili się do nawyku obrażania się o wszystko.

“Kto nie zna uśmiechu, pozna karę, która jest o wiele bardziej skomplikowana”.

-Javier Marías-

Zarówno dla tych, którzy się tak czują, jak i dla otaczających ich osób sytuacja ta jest bardzo trudna. Ta postawa kończy się blokowaniem relacji z innymi jak również powoduje wiele cierpienia, zupełnie niepotrzebnego. Dlaczego niektórzy obrażają się o wszystko? Jak postępować z takimi osobami?

Nawyk obrażania się o wszystko – skąd się bierze?

Obrażamy się, gdy widzimy, że inni traktują nas z pogardą i wyższością. Także wtedy, gdy nie doceniają nas lub naszego wysiłku. To z pewnością może powodować obrazę, ale bądźmy szczerzy, to tak naprawdę chleb powszedni.

postać z papierową torbą na twarzy

Jednak dla niektórych osób tego typu sytuacje są nie do zniesienia. Nie zapominają, ale ciągle je rozpamiętują. Obrażanie się o wszystko może mieć różne przyczyny. Oto niektóre z nich:

  • Uczucie niższości. Kiedy poczucie własnej wartości jest niskie i nie ma silnego ego, możliwe jest, że dana osoba będzie obrażać się o wszystko. Wydaje jej się, że inni chcą ciągle jej przypominać, że jest gorsza. Jednak to właśnie jej kompleksy sprawiają, że czuje się w ten sposób.
  • Sztywne myślenie. Mowa o tych, którzy myślą, że rzeczy należy mówić lub robić tylko w jeden określony sposób. Kiedy coś nie spełnia tych wymogów, czują, że porządek nie został zachowany i czują się obrażeni. Ponadto są zwykle bardzo podatni na obrażanie się z powodu ataków na ich przekonania.
  • Egocentryzm. Nadawanie zbyt dużej wagi samemu sobie sprawia, że wpadamy w paranoję. Zakładamy, że wszystko kręci się wokół nas i że inni zawsze komentują, patrzą lub wskazują właśnie na nas. 

Wskazane jest, aby zachować ostrożność podczas rozmowy na tematy związane z religią, seksualnością, ideologią polityczną lub nacjonalizmem. Są to bardzo drażliwe tematy. I stają się jeszcze bardziej delikatne, jeśli ktoś ma nawyk obrażania się o wszystko.

Obrażanie się – co za nim stoi?

“Nikt cię nie obraża. To ty się obrażasz”. Ci, którzy tak mówią mają rację. Każdy z nas ma prawo do myślenia, posiadania własnej opinii i wyrażania jej. Oczywiście istnieją pewne granice. Przemoc psychiczna jest niedopuszczalna. Ale między przemocą psychiczną, a opinią lub podejściem, które nam się nie podoba istnieje ogromna różnica. Nikt nie może żyć spokojnie i jednocześnie o wszystko się obrażać.

sowa

Co zrobić? Te zalecenia mogą pomóc komuś, kto ma nawyk obrażania się o wszystko:

  • Nikt cię nie obraził, miał tylko inne zdanie. Być może uważasz, że inni powinni myśleć lub działać w określony sposób. Jeśli tego nie robią, problem leży w twoich oczekiwaniach, a nie w zachowaniu innych.
  • Pozwól ludziom być takimi, jakimi są. Nikt nie ma prawa kształtować zachowań innej osoby. Zrozum, że musimy akceptować innych takimi, jakimi są, a także wymagać, aby zaakceptowali nas takimi, jakimi jesteśmy.
  • Żaden przypadkowy komentarz nie zmieni twojego życia. Ludzie mogą mówić o tobie dobrze lub źle. Ale ani jedno, ani drugie tak naprawdę nie zmieni twojego życia. Liczy się to, jak sam siebie postrzegasz i jak się czujesz z samym sobą.
  • Naucz się śmiać z siebie. Nie traktuj siebie zbyt poważnie. Jedyne, co osiągasz to bycie “sztywnym” i bardzo podatnym na wszystko, co może zranić Twoje ego. Takim zachowaniem ranisz tylko samego siebie i odsuwasz innych.

Ważne jest, abyśmy nauczyli się być bardziej odporni na komentarze i zachowania innych. Obrażanie się o wszystko doprowadzi nas jedynie do ciągłego konfliktu z innymi. W większości przypadków są to jednak konflikty związane ze sprawami, które nie mają większego znaczenia.

Scroll to Top