Niezdrowa fascynacja - czym jest i jakie są jej ograniczenia?

Niezdrowa fascynacja - czym jest i jakie są jej ograniczenia?

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2018

Ludzie używają terminu niezdrowa fascynacja bez zastanowienia się, co to znaczy. W wielu przypadkach niezdrowa fascynacja ma związek z seksem. Dlatego mówimy o chorobliwych rzeczach, które są atrakcyjne dla niektórych osób.

Ale ludzie określają też inne zachowania mianem niezdrowej fascynacji. Na przykład, gdy ktoś chce poznać wszystkie szczegóły czyjegoś prywatnego życia. Lub gdy czerpie przyjemność z oglądania krwawych lub bardzo gwałtownych obrazów.

Istnieje również definicja medyczna, która używa tego terminu do mówienia o chorobach. Nazywa się “chorobliwymi” stanami. Możemy więc zdefiniować chorobliwe zachowania jako coś, co przywołuje na myśl chorobę psychiczną. Ludzie zwykle kojarzą to z perwersją, ale nie zawsze. Czym więc jest niezdrowa fascynacja?

“Niezdrowa fascynacja jest nieposłuszeństwem wobec rozumu.”

-Plutarch-

Niezdrowa fascynacja, ludzka rzeczywistość

Niezdrowa fascynacja jest jednym z naszych podstawowych impulsów. Jest to część naszego instynktu, który obejmuje również wszystkie nasze podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie, spanie, kontakty towarzyskie i seks.

Kobieta ze skrzydłami na twarzy.

Możemy zdefiniować chorobliwą fascynację jako potrzebę zobaczenia, odczuwania, słyszenia, dotykania lub interakcji w jakiś sposób z czymś postrzeganym jako społecznie zabronione lub zakazane. To siła, która popycha Cię do wejścia w kontakt z takimi rzeczami i doświadczyć przyjemności. To przyjemność przekraczania norm lub wkraczania w świat rzeczy zabronionych.

Przyjmuje wiele różnych form. Na przykład pornografia zaspokaja ciekawość ludzi, ale pozwala im także wyjść poza zwykły, zwyczajny związek seksualny. Przyciąga ludzi, ponieważ przekracza zwykłe ograniczenia i daje dodatkową przyjemność. Kluczem do chorobliwej fascynacji jest transgresja jako źródło przyjemności.

Charakterystyka chorobliwej fascynacji

Słownik powie Ci, że chorobliwa fascynacja to obsesyjne przyciąganie do zakazanych rzeczy. Zazwyczaj kojarzymy ją z czymś niezdrowym. Ale odnosi się także do przyjemności, prawie zawsze w sposób seksualny. Warto jednak dodać do tego coś więcej. Nie wszystkie chorobliwe impulsy są szkodliwe. Czasem są po prostu zabawne i stanowią część nowych sposobów odkrywania przyjemności.

Człowiek w masce.

To, co zwykle budzi chorobliwą fascynację u ludzi, to coś, co jest tajemnicze. Albo to, co sprawia wrażenie nieznanego. Oznacza to wszystko, co nie jest powszechne lub coś, co jest oderwaniem od tego, co jest “normalne”.

W przypadkach patologicznych oznacza to przyciąganie do obiektów zabronionych przez normy rodzinne, zdrowie psychiczne lub porządek społeczny. Są to przypadki, w których istnieje pociąg do członka rodziny, dzieci itp. Sytuacje, w których chorobliwa fascynacja zdecydowanie wchodzi na perwersyjne terytorium.

Rzeczy zakazane i rzeczy pożądane

Wyobraźnia odgrywa dużą rolę w seksualności. Często pociąg seksualny ma więcej wspólnego z tym, co sobie wyobrażasz, niż to, co widzisz. To, czego nie możesz po prostu zobaczyć na zewnątrz zamienia się w źródło pożądania.

Istnieją kultury, w których kobiety nie noszą niczego ponad talią. Patrzenie na nie ubrane w ten sposób nie powoduje chorobliwej fascynacji mężczyzn w tych społecznościach. Ale dla kogoś, kto należy do społeczeństwa, w którym kobiety zawsze zakrywają swoje piersi, ich widok może być niezwykle podniecający.

Duża część erotyki dotyczy bardziej iluzji niż tego, co masz rzeczywiście do zaoferowania. Pożądanie bardzo często zwiększa się, gdy wiąże się z przekraczaniem pewnych ograniczeń. Tak właśnie działa niezdrowa fascynacja.

Zdrowa i niezdrowa chorobliwa fascynacja

Jeśli chodzi o chorobliwą fascynację, to jest tak samo jak w przypadku seksualności. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, na co obie osoby się zgadzają, jest dozwolone. Nawet jeśli jest to coś, co inni ludzie mogą nazwać “brudnym”, “okrutnym” lub “dziwacznym”. Jedynym warunkiem jest to, że zaangażowani ludzie są w stanie zaakceptować te praktyki.

Czerwone jabłuszko.

Mario Vargas Llosa mówi, że rzeczy, które rzucają wyzwanie uprzedzeniom, są tym, co liczy się w sferze erotycznej. Ale nie można tego zaakceptować, gdy sama wartość aktu seksualnego i ludzi w niego zaangażowanych zostaje umniejszona. To znaczy, kiedy zmienia się w czysto fizyczną rzecz, całkowicie pozbawioną emocji lub uczuć.

Jest to również prawdą, gdy tylko jedna z osób doświadcza chorobliwej fascynacji. Wtedy właśnie próbuje zredukować do rzeczy osobę, znaczenie, sposób. W tych okolicznościach jej niezdrowa fascynacja jest wypaczona i niezwykle destrukcyjna dla innych zaangażowanych w to osób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.