Przemoc psychiczna i ślady, jakie pozostawia na ciele

Przemoc psychiczna i ślady, jakie pozostawia na ciele
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2018

Przemoc psychiczna pozostawia ślady na ciele, nie tylko na naszej psychice. Dowodem na to jest duża liczba chorób, których nauka nie jest w stanie wyleczyć, ponieważ wynikają one z innych przyczyn lub są echem czegoś innego, czego nie można wyeliminować przez środki sprzedawane w aptekach.

Chociaż wiemy, że ciało i umysł tworzą jedność, w praktyce postrzegamy je jako oddzielne organizmy. Jednak wszystko, co ma wpływ na nasze emocje, wpływa również na organizm. I sytuacja tak szokująca, jak przemoc psychiczna nie jest wyjątkiem.

Istnieje niestety powszechny mit, który twierdzi, że przemoc psychiczna jest mniej ważna i ma mniejsze konsekwencje niż przemoc fizyczna. Jednak tak nie jest. Boli tak samo lub bardziej, a czasem pozostawia w nas ślady podobne do tych, które pozostawiłby cios. Przedstawimy teraz trzy najważniejsze objawy, które przemoc psychiczna pozostawia na ciele.

“Ty sam, tak jak każdy w całym wszechświecie, zasługujesz na twoją miłość i czułość”

-Budda-

1. Emocjonalne lub nerwowe zapalenie żołądka, oznaka przemocy psychicznej

Powiedzmy najpierw, że zapalenie żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka, czyli warstwy, która pokrywa żołądek od środka. Główne objawy tego problemu zdrowotnego to ostry ból w okolicy brzucha, pieczenie i zgaga. Takie objawy mogą powodować, że nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować.

mężczyzna cierpiący

Jednocześnie temu rodzajowi zapalenia żołądka towarzyszą pewne objawy emocjonalne. Najbardziej widoczne z nich to niepokój lub zmartwienie, stres, nerwowość i napięcie. Główną przyczyną tego problemu jest właśnie niepokój i wszystko, co mu towarzyszy.

Emocjonalne lub nerwowe zapalenie żołądka jest w wielu przypadkach fizycznym śladem przemocy psychicznej, z powodu której cierpi dana osoba. Występuje bardzo wysoki poziom wymagań wobec samego siebie, co prowadzi do stałego napięcia emocjonalnego. To wywołuje podwyższony poziom stresu i z czasem prowadzi do niepokoju. Osoba dotknięta chorobą nie słucha tego, co mówi jej ciało. Szkodzi samej sobie wiele razy, nie zdając sobie z tego sprawy.

2. Przemoc psychiczna a nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to kolejna z konsekwencji, które mogą wynikać z przemocy psychicznej. Ciało człowieka jest przygotowane, by reagować na sytuacje zagrożenia. Zarówno ciało, jak i umysł reagują na niebezpieczeństwo, wyzwalając reakcje, które dążą do ocalenia życia.

serce i stetoskop

Ciśnienie krwi wzrasta, gdy pojawia się sygnał niebezpieczeństwa, a organizm musi przygotować się do obrony lub ucieczki. Gdy niebezpieczeństwo znika, ciśnienie powraca do normalnego poziomu. Jeśli niebezpieczeństwo jest w umyśle osoby, to występuje sytuacja stałego ryzyka, co z kolei powoduje, że osoba utrzymuje wysokie ciśnienie, aby zachować czujność.

Ci, którzy czują się zaatakowani lub niedowartościowani, stale utrzymują nadciśnienie. Innymi słowy, pozostają oni w pozycji obronnej przeciwko wywieranej na nich przemocy psychologicznej. Zazwyczaj są to ludzie, którzy znajdują się w środowisku, gdzie łatwo o konflikt i często ich nietykalność cielesna jest zagrożona.

3. Przekrwione oczy

Przekrwione oczy to tak naprawdę krwotoki, które czasami pojawiają się w białej części oka (twardówki). Zazwyczaj tego typu krwawienia nie mają żadnych objawów. Nie bolą, nie mają wpływu na prawidłowe widzenie ani nie powodują dyskomfort w oku. Po prostu czasami się pojawiają, a potem znikają. Nauka ignoruje powód, dla którego się pojawiają. Istnieje jednak wiele hipotez na ten temat.

Z psychosomatycznego punktu widzenia przekrwione oczy mogą oznaczać przemoc psychiczną. Można to interpretować jako emocjonalny cios, który miał fizyczny oddźwięk, i którego przyczyny i konsekwencje stały się widoczne. Innymi słowy, ciało reaguje tak, jakby rzeczywiście dostało cios w twarz, nawet jeśli nie był on fizyczny.

kobieta cierpiąca na zapalenie spojówek

Dlatego też, przekrwione oczy można interpretować jako rana spowodowana przez to, co zobaczyliśmy. Niekoniecznie w sposób fizyczny. Jest to sposób, w który umysł poprzez ciało wyraża cierpienie, które sprawia mu to, co widzi. Dzieje się tak w warunkach przemocy psychicznej.

Niestety, zdrowie emocjonalne często nie ma takiej samej wagi jak zdrowie fizyczne, jak gdyby były dwoma niezależnymi obszarami o bardzo różnym znaczeniu. To poważny błąd. Negatywne doświadczenia, takie jak przemoc psychiczna, nie tylko prowadzą do chorób fizycznych, ale mogą nawet doprowadzić do śmierci. W tym sensie troska o nasz wewnętrzny świat to troska o nasze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.