Nawyk - czy wiesz o tym, że możesz wypracować go sobie szybciej niż myślisz?

Wytworzenie nowego nawyku może niektórym osobom zająć nawet 60 dni, ale jeśli przyłożysz się do tego zdania, osiągniesz swój cel szybciej niż myślisz.
Nawyk - czy wiesz o tym, że możesz wypracować go sobie szybciej niż myślisz?
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jak szybko można wyrobić sobie nowy nawyk? Ile czasu zajmuje ten proces? Czy możemy świadomie podjąć jakieś kroki, żeby czas formowania nowego nawyku skrócić? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powstaje nowy nawyk i co zrobić, jeśli chcesz wypracować w sobie jakiś nowy zwyczaj.

Wszyscy chcielibyśmy, aby zdrowe nawyki były częścią naszego codziennego życia. Wiele osób mówi o ty, że chce rzucić palenie, zacząć stosować zdrową dietę albo regularnie ćwiczyć. Niestety, większość ludzi traci początkowy zapał już po kilku dniach treningu albo zdrowego odżywiania się.

Sfrustrowana kobieta

Aby wyrobić w sobie nowy nawyk, musimy włożyć nieco wysiłku w swoje działania i mieć silną wolę. Musisz przyzwyczaić swoje ciało i umysł do tego, aby robiły coś, co do tej pory było im raczej obce. Dlatego też kluczem do zbudowania nowego nawyku jest wytrwałość i konsekwencja. Te dwie cechy to najlepsza broń przeciwko pokusie, żeby poddać się, kiedy będzie pod górkę.

Pierwszym krokiem do wyrobienia sobie nowego nawyku jest określenie tego, co dokładnie chcesz osiągnąć. Jeśli jest to coś, czego naprawdę chcesz, będziesz mieć większą motywację żeby nie tylko zacząć, ale również wytrwać w swoich działaniach i postanowieniu.

“Różnica pomiędzy możliwym a niemożliwym tkwi w determinacji człowieka.”

-Tommy Lasorda-

Przez ile czasu tworzy się nawyk?

W 1996 roku chirurg plastyczny Maxwell Maltz opublikował wyniki swoich badań, z których wynikało, że zbudowanie nowego nawyku zajmuje u człowieka 21 dni. Późniejsze badania zaprzeczyły temu ponieważ naukowcy odkryli, że neurony nie są w stanie całkowicie przyswoić nowych zachowań w zaledwie trzy tygodnie. Jeżeli zatem zakładasz, że w 21 dni stworzysz i utrwalisz jakiś nowy nawyk, to możesz być zawiedziony.

“Każdy człowiek, jeśli tylko zechce, może dowolnie wyrzeźbić swój mózg.”

-Santiago Ramón y Cajal-

Badania przeprowadzone w University College London wskazują, że do stworzenia nowego nawyku na stałe potrzebujemy 66 dni. Co więcej, z badań tych wynika, że pominięcie wykonywania zadania związanego z danym nawykiem przez jeden lub dwa dni w całym cyklu nie wpływa niekorzystnie na formowanie nawyku.

Jeżeli chcesz wyrobić sobie jakiś nawyk, na początku musisz powtarzać daną czynność z dużą częstotliwością. Czas, jaki musisz poświęcić danemu zadaniu to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, czy postrzegasz dane zadanie jako łatwe lub trudne.

Ważne też jest czy sprawia ci ono przyjemność i czy prowadzi do motywującego celu. Jeżeli jest to coś całkowicie nowego, zaplanuj nieco więcej czasu na powtarzanie danej czynności każdego dnia. Z kolei coś, co jest ci znajome nie będzie wymagało dużych nakładów czasowych.

Jak utrzymać dobry nawyk?

Pierwszym krokiem do wyrobienia nowego nawyku jest plan. Wyznacz sobie krótko- i długoterminowe cele oraz nagrody za osiągnięcie każdego etapu. Dzieląc cały proces na mniejsze kroki będzie ci łatwiej utrzymać prawidłowy kurs, ponieważ będziesz mieć poczucie sukcesu po każdym etapie, a jednocześnie nie stracisz z oczu długoterminowego celu.

Postaraj się, aby Twój plan był szczegółowy i uwzględniał nie tylko cel, ale również sposób wykonywania danego zadania. Jeśli zapewnisz sobie czas na powtarzanie danej czynności, nie będziesz miał wymówki, żeby unikać tego zadania.

Nawyk planowania zadań

Bardzo ważne jest też określić, dlaczego chcesz uformować właśnie ten a nie inny nawyk. Bardzo prostym, ale skutecznym ćwiczeniem jest wizualizacja przyszłości, jaka Cię czeka po wyrobieniu sobie danego nawyku. Dzięki niemu będziesz pamiętać skąd wzięła się chęć pracy nad danym nawykiem, co sprawi, że cały proces będzie przyjemniejszy.

Jeśli jest jakiś nawyk, który chcesz już od jakiegoś czasu w sobie wypracować, to przede wszystkim nie zwlekaj. Prokrastynacja nie prowadzi do poprawy jakości życia. Zamiast czekać na odpowiedni moment, podejmij decyzję o wprowadzeniu zmian już dziś.

Niektóre nawyki, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie czy produktywność zajmują dziennie nie więcej niż minutę. Pomyśl, że dzięki jednej minucie spędzonej dziennie nad nowym nawykiem już za 66 dni będziesz w dużo lepszym punkcie swojego życia.

Na co zatem czekasz? Zacznij działać już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lally, P., Van Jaarsveld, C. H., Potts, H. W., & Wardle, J. (2010). How are habits formed: Modelling habit formation in the real world. European journal of social psychology40(6), 998-1009.
  • Smith, K. S., Virkud, A., Deisseroth, K., & Graybiel, A. M. (2012). Reversible online control of habitual behavior by optogenetic perturbation of medial prefrontal cortex. Proceedings of the National Academy of Sciences109(46), 18932-18937.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.