Sexting - niewinny flirt czy przekraczanie granic?

Żyjemy w czasach intensywnego rozwoju technologicznego, który wpływa na to, w jaki sposób rozwija się całe społeczeństwo i relacje międzyludzkie. Technologia informacyjna i komunikacja oferują liczne korzyści.
Sexting - niewinny flirt czy przekraczanie granic?
Alicia Yagüe Fernández

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Yagüe Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dzięki Internetowi ludzie z całego świata mają dostęp do wiedzy, która pomaga we wzroście ekonomicznym, w budowaniu relacji społecznych i kreatywności. Niestety, możliwość szybkiej komunikacji jest czasem wykorzystywana w niecnych celach. Jednym z przykładów jest sexting , a ściśle mówiąc jego nadużywanie.

Sexting to wysyłanie wiadomości o treści seksualnej za pomocą komunikatorów internetowych. Sieć jest miejscem, w którym bardzo łatwo jest znaleźć materiały o treści seksualnej i nawiązać kontakty z wieloma osobami.

O ile dla osoby dorosłej, świadomej swojej seksualności, nie ma w tym zbyt wielu zagrożeń, to niestety młodsi użytkownicy sieci nierzadko padają ofiarami przemocy internetowej. Warto nauczyć się rozpoznawać granicę, za którą sexting wchodzi na niebezpieczny grunt.

W okresie dojrzewania młode osoby zaczynają odkrywać, kim tak naprawdę są. Dotyczy to ich osobowości, jak również ich ciał. Nastolatki lubią eksplorować nieznane tereny i robią to z tym większą chęcią, że nie ogranicza ich obawa przez możliwymi konsekwencjami. To dlatego, że z biologicznego punktu widzenia ich zdolność do kontrolowania własnych emocji i działań nadal jest w procesie rozwoju.

Dziewczyna z telefonem w łóżku

Internet jest miejscem, w którym młodzi ludzie mogą swobodnie wyrażać siebie. Jest to przestrzeń, która daje im mnóstwo wolności. Nie każdy jednak z tej wolności korzysta w bezpieczny sposób. Wiele osób poznaje w sieci ludzi, z którymi nawiązuje różnego rodzaju kontakty. Na porządku dziennym stało się zatem wysyłanie wiadomości o treści seksualnej, czyli tzw. sexting. Choć zdaje się to być nieszkodliwą zabawą, czasem może prowadzić do poważnych problemów na tle fizycznym i psychicznym.

“Nie wypowiadaj przez Internet słów, których nie opublikowałbyś na billboardzie wraz ze swoją twarzą.

-Erin Bury-

Co to jest sexting?

Sexting jest określany jako wysyłanie przez Internet zdjęć, filmików lub wiadomości o treści seksualnej. Ludzie robią to z kilku powodów. Niektórzy uczą się samych siebie i poznają własną seksualność i orientację. Poprzez sexting flirtują ze swoim partnerem albo rozmawiają z kilkoma osobami jednocześnie. Wiele osób poprzez tego typu rozmowy podnosi własną samoocenę.

Czasem poprzez tego typu komunikację poruszają tematy, których nie potrafiliby poruszyć w czasie rozmowy w cztery oczy. Niektórzy lubią też przypływ adrenaliny, który czują, gdy przekraczają granice, których na żywo nie chcieliby lub nie mieliby odwagi przekraczać.

Nastolatki nie są jedyną grupą, która stosuje sexting. Internet jest jak otwarte drzwi do świata, w którym miliony dorosłych udostępniają i oglądają materiały o treści seksualnej. Choć nie ma w tym nic złego, warto pamiętać , że swoboda korzystania z sieci wiąże się z ryzykiem. Należy o tym mówić, aby:

  • Nauczyć młodych ludzi jak eksplorować własną seksualność z poszanowaniem siebie i innych.
  • Mieć możliwość pełnego decydowania o swoim ciele i o tym, co się dzieje z treścią, jaką udostępniamy przez Internet.

Sexting – gdzie zaczyna się przemoc internetowa?

Choć sexting sam w sobie jest zazwyczaj niegroźny, to niestety w sieci można łatwo paść ofiarą kogoś, kto stosuje przemoc internetową. Takie osoby to zazwyczaj dorośli, którzy czyhają na młodociane, nieświadome ryzyka ofiary.

Internet daje możliwość ukrycia swojej tożsamości i podszycia się pod kogoś innego. Stworzenie fałszywego profilu w mediach społecznościowych zajmuje kilka minut, a oszuści tworzą często po kilka takich profili. Dorosły oszust podszywa się zazwyczaj pod kogoś w wieku potencjalnej ofiary. Młoda osoba po drugiej stronie nie ma tak naprawdę pojęcia z kim rozmawia.

Kiedy tylko oszust zdobędzie jej zaufanie, prosi o zdjęcia lub wideo o treści erotycznej. Nastolatki wysyłają tego typu treści nie zastanawiając się, do czego mogą one zostać wykorzystane.

Z badań przeprowadzonych w 2018 r. przez Manuela Gámeza-Guadixa i Patricię de Santisteban z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie wynika, że prawdopodobieństwo zaangażowania się w sexting wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku. Około 3% osób podjęło pierwsze próby sextingu już przez ukończeniem 12 roku życia. Wśród osób, które osiągnęły wiek 17 lat, wynik ten wzrasta do 35%.

“Media społecznościowe dały głos tym, którzy nie byli do niego dopuszczani.”

-Jon Ronson-

Anonimowość w internecie ma plusy i minusy

Istnieją pewne okoliczności, które ułatwiają stosowanie przemocy internetowej. Jak już wspominaliśmy, sieć internetowa umożliwia ludziom podszywanie się pod kogoś innego i ukrywanie własnej tożsamości. Ta anonimowość pozwala przestępcom na robienie rzeczy, których w realnym życiu nie mogliby zrobić, a przynajmniej nie z taką łatwością.

W Internecie możemy wchodzić w interakcję z każdym użytkownikiem sieci. Możemy też rozmawiać jednocześnie z wieloma osobami, albo poprzez stworzenie kilku fałszywych profili udawać, że jesteśmy kilkoma osobami na raz. W sieci nie ograniczają nas normy społeczne. Funkcjonujemy tam niczym w równoległym, cyfrowym świecie, gdzie brak kontaktu twarzą w twarz rozmywa granice i pozwala na prowadzenie gry, w której nie ma żadnych zasad.

Z powodu anonimowości, użytkownicy sieci nie dostrzegają ryzyka związanego z przekraczaniem granic podczas interakcji w cyfrowym świecie. Dotyczy to przede wszystkim nastolatków. Zawiązywane w Internecie relacje rozwijają się dużo szybciej i bez zahamowań, które moglibyśmy mieć w realnym życiu.

Niektórym zdaje się, że ludzie z Internetu tak naprawdę nie istnieją. Internetowe relacje mają powierzchowny charakter, przez co ich zakończenie jest niezwykle łatwe. W związku z tym, relacje zaczynają być traktowane jak transakcja, w której towarem są korzyści seksualne. Kiedy korzyści te znikają, wkrada się nuda i następuje przejście do następnego profilu. Brak kontaktu twarzą w twarz sprawia, że ludzie eksperymentują do woli, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami.

Przez Internet rozmawiasz z prawdziwym człowiekiem

Wszystkie opisane powyżej elementy ułatwiają działanie przestępcom stosującym przemoc w internecie. Przepaść pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym pozwala im robić wszystko, na co mają ochotę, bez zastanawiania się nad reakcją czy uczuciami drugiej strony. Nie martwią się uczuciami swojej ofiary i tym, że mogą komuś wyrządzić krzywdę. Z kolei ofiary przemocy internetowej czują się zagubione, bo często nie mają punktu zaczepienia. Chcą szukać pomocy, ale nie wiedzą, gdzie zacząć.

Media społecznościowe

Aby chronić się przed takimi sytuacjami, należy przede wszystkim pamiętać, że cokolwiek udostępnimy w sieci pozostaje tam na zawsze. W Internecie warto zachowywać się tak, jak zachowujemy się w normalnym życiu. Nasze zachowanie w Internecie może mieć ogromny wpływ na nasze realne życie.

Pamiętajmy również, że nawiązując nową znajomość przez Internet nigdy nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie. Zawsze miej na uwadze, że obcy człowiek może wykorzystać przesyłane przez Ciebie treści w niegodziwy sposób.

Sexting – jak zapobiegać przekraczaniu granic

W przypadku nastolatków bardzo ważne jest, aby dorośli sprawowali kontrolę nad ich aktywnością w Internecie. W ten sposób zadbają o ich prawidłowy rozwój emocjonalny oraz o ich bezpieczeństwo w sieci.

Żyjemy w świecie, w którym brak Internetu zdaje się być niewyobrażalny. Bez względu na osobisty stosunek do niego, musimy przyjąć za fakt, że stał się integralną częścią naszego życia. Dlatego też ważne jest, aby nauczyć się korzystać z niego w sposób niezagrażający naszej prywatności. Nakładanie na nastolatków ograniczeń nigdy nie przynosi pożądanego skutku, dlatego najlepiej jest edukować ich w zakresie stosowania technologii w poszanowaniu podstawowych zasad.

Sexting - pocieszenie ze strony przyjaciółki

Wychowanie oparte na szacunku i przyzwoleniu jest jednym z głównych filarów zdrowej relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Nastolatki muszą mieć świadomość tego, jak wyznaczać granice, poznawać własną seksualność i mówić “nie” w sytuacjach, które im nie odpowiadają.

Rodzice powinni też uczyć dzieci szacunku do siebie samych i do wszystkich osób, z jakimi wchodzą w interakcję, czy to w realnym życiu, czy też w świecie wirtualnym. Co więcej, trzeba nastolatków ostrzegać przed zagrożeniami, jakie wiążą się z nawiązywaniem nowych kontaktów przez Internet.

Nie chodzi oczywiście o to, żeby kogokolwiek straszyć. Chodzi o budowanie u młodych ludzi świadomości, aby potrafili oni wcześnie rozpoznać niepokojące sygnały podczas rozmów internetowych.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą przemocy internetowej?

Jeżeli nastolatek padł ofiarą przemocy internetowej, przede wszystkim wysłuchaj go i okaż zrozumienie, aby poczuł, że ma w Tobie wsparcie i może z tobą szczerze rozmawiać o problemie. Pamiętaj, aby nie obwiniać go o to, co się wydarzyło. Do przemocy dochodzi, kiedy jedna strona manipuluje sytuacją w taki sposób, aby osiągnąć wyznaczony cel.

Przestępcy mają zazwyczaj opracowane techniki, którym nieświadomi, młodzi ludzie bardzo szybko ulegają. Każdemu może się to zdarzyć, dlatego nie osądzaj nikogo i postaraj się okazać wsparcie i szacunek w tej trudnej sytuacji.

“Głęboki szacunek do samego siebie jest pierwszym krokiem do prawdziwego poszanowania innych.”

-Amy Leigh Mercree-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.