Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku. Wszyscy mamy tendencję do wybierania aktywności i działań, które nie przypominają naszej “zwyczajnej” codzienności. Zmieniają się też nasze postawy, a wraz z nimi wystrój ulic i domów. To szczególny sezon, pełen bodźców emocjonalnych i społecznych.
Wygląda na to, że przemiana, jaka zachodzi w okolicach Bożego Narodzenia w naszych zwyczajach i środowisku, wpływa również na nasze mózgi. Pewne badanie naukowe potwierdziło, że tym razem promuje inny rodzaj aktywności tego organu. Zmiany w naszych przyzwyczajeniach i środowisku modyfikują nasze umysły.
„Będę czcić Boże Narodzenie w moim sercu i starać się je zachować przez cały rok ”.
-Charles Dickens-
Boże Narodzenie i mózg – studium przypadku
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) przeprowadziła badania nad wpływem Świąt Bożego Narodzenia na mózg człowieka. Ich celem było zlokalizowanie „świątecznego ducha” w aktywności mózgu. W tym celu wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny.
W badaniu wzięły udział dwie grupy ludzi. Jedna grupa składała się z osób, które od dzieciństwa obchodziły Boże Narodzenie i były pozytywnie nastawione do świąt. Druga grupa nie była przyzwyczajona do świętowania Bożego Narodzenia.
W pierwszej grupie wykryto aktywację pewnych obszarów mózgu, gdy uczestnicy mieli do czynienia z obrazami lub bodźcami, które były związane z Bożym Narodzeniem. Zmiany zaobserwowano szczególnie w korze czuciowo-ruchowej, korze pierwotnej i przedruchowej oraz płacie ciemieniowym. W drugiej grupie osób reakcje te nie wystąpiły.
Wyniki sugerują, że ci, którzy wspominali własne tradycje bożonarodzeniowe, reagowali pokazywane im obrazy, aktywując aspekty, takie jak pamięć i doznania motoryczne. Najwyraźniej ta pora roku aktywuje głębokie wspomnienia i ewokacje. Jest to powód, dla którego mózg wydaje się prezentować inny wzorzec aktywacji w tym okresie niż w innych porach roku.
Świąteczne doświadczenia
Zmiany w środowisku wokół nas powodują zmiany nastroju. Oczywiście ma to wpływ na nasz mózg. W Boże Narodzenie zmieniają się nasze zwyczaje, zajęcia, postawy, a nawet wygląd naszych domów i ulic. Dlatego też w większym lub mniejszym stopniu następuje przemiana w naszych umysłach.
Nie można jednak uogólniać sposobu, w jaki Boże Narodzenie zmienia nasz mózg. To zależy od danego środowiska i danej osoby. Możliwe jest jednak ustalenie czynników, które mają potencjał do wywołania tych zmian.
Zakupy i zobowiązania
O tej porze roku często mamy więcej zobowiązań społecznych niż zwykle. Jest więcej spotkań, przyjęć i wszelkiego rodzaju imprez towarzyskich. Poza tym spędzamy czas na zakupach prezentów w zatłoczonych sklepach i centrach handlowych. Wszystko to zwiększa nasz poziom stresu.
Często ludzie, którzy mają pozytywne odczucia związane z Bożym Narodzeniem, czują również pewien smutek, gdy dobiegają one końca. Mogą wyczerpanie lub pustkę, którym towarzyszy przymus powrotu do zwykłej rutyny.
Prezenty
Boże Narodzenie i prezenty są jak chleb i masło: często idą w parze. Zarówno dawanie, jak i otrzymywanie prezentów daje nam satysfakcję emocjonalną. Hojność jest związana z uwalnianiem dopaminy i endorfin. Zwiększa to poczucie dobrego samopoczucia.
Może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie dać innym wszystkich prezentów, które byśmy chcieli, lub że sami nie otrzymamy ich wystarczająco dużo. Możemy czuć się wtedy rozczarowani lub smutni. Jeśli rzeczywiście tak jest, powinieneś dać sobie mały prezent lub smakołyk, aby zrekompensować uczucie pustki.
Kontakt z innymi
W Boże Narodzenie mamy tendencję do nawiązywania większej liczby kontaktów z innymi. Ważne jest, aby dobrze kontrolować tę sytuację, by nie stała się przytłaczająca, zwłaszcza jeśli nie czujesz się komfortowo z tak intensywnymi planami towarzyskimi. W innym wypadku możesz całym sercem przyłączyć się do świątecznej radości innych.
Nadmiar
Bez wątpienia ta pora roku sprzyja ekscesom. Szczególnie w odniesieniu do wydatków, jedzenia i picia. Jednak przekroczenie pewnych limitów ma zwykle konsekwencje, które często są zauważalne dopiero w styczniu. Dlatego lepiej trochę nad sobą zapanować i cieszyć się świętami z umiarem.
W końcu Boże Narodzenie to wspaniały czas i prawie nikt nie pozostaje wobec niego obojętny. Posiadanie pozytywnego nastawienia psychicznego i emocjonalnego pozwala przeżywać je w zdrowy sposób, pielęgnując pozytywne tradycje i jednocześnie kontrolując wszystko tak, aby nie było późniejszych niepożądanych skutków.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hougaard, A., Lindberg, U., Arngrim, N., Larsson, H. B. W., Olesen, J., Amin, F. M., Ashina, M., & Haddock, B. T. (2015). Evidence of a Christmas spirit network in the brain: functional MRI study. B M J, 351, 1-6. [h6266]. https://doi.org/10.1136/bmj.h6266.
- Mederos Pérez, M. A. (2011). Vivimos la Navidad. La Libreta.