Keanu Reeves i jego najlepsze filmy

Akcja, dramat, fantasy, horror... Keanu Reeves sprawdza się w wielu gatunkach i jest aktorem, który z pewnością pozostawił po sobie ślad. Tutaj przedstawiamy wybór dziesięciu jego najlepszych filmów.
Keanu Reeves i jego najlepsze filmy

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2023

Wielu aktorów przeszło do historii Hollywood, grając główne role w sławnych produkcjach. Większość z nich znalazło swoją niszę w świecie sławy, podczas gdy inni woleli pozostać w tle. Jednym z najbardziej uznanych aktorów współczesnej sceny filmowej jest Keanu Reeves. Przyjrzymy się jego najlepszym filmom, aby lepiej poznać historię jego kariery.

Chociaż Keanu urodził się w Libanie, tak naprawdę jest Kanadyjczykiem. Jest doceniany zarówno pod względem umiejętności aktorskich, jak i swojego charakteru, ponieważ jest znany z prowadzenia prostego i skromnego stylu życia. Przyjrzyjmy się dziesięciu najlepszym produkcjom, w których brał udział.

1. Niebezpieczne związki (1988)

Niebezpieczne związki w reżyserii Stevena Frearsa to historia osadzona we Francji w XVIII wieku. Markiza o imieniu Merteuil chce zemścić się na swoim kochanku. W miarę rozwoju filmu historia staje się coraz bardziej skomplikowana i angażują się w nią kolejne osoby.

W filmie Keanu gra młodego nauczyciela gry na harfie, który jest zarówno atrakcyjny, jak i sympatyczny. Był to jeden z jego pierwszych występów na dużym ekranie.

2. Moje własne Idaho (1991)

To jeden z najciekawszych filmów Keanu Reevesa i jeden z najmniej znanych. Gra w nim młodego mężczyznę o imieniu Scott Favor, który wraz ze swoim przyjacielem Mikiem Watersem zarabia na życie jako uliczny naciągacz w mieście Portland. Film ma zabawną i naładowaną emocjonalnie fabułę.

Reżyserem był Gus Van Sant, który chciał, aby bohater grany przez Keanu była buntownikiem – dopóki do jego drzwi nie zapukała miłość.

„Musisz być szczęśliwy, aby żyć; ja nie”.

-Keanu Reeves-

3. Na fali (1991)

Wyreżyserowany przez Kathryn Bigelow film ten opowiada historię Johnny’ego Utah (Keanu Reeves), agenta FBI, którego zadaniem jest rozpracowanie gangu rabusiów. Członkowie tego gangu noszą maski prezydentów Stanów Zjednoczonych podczas napadów.

Sytuacja jednak zmienia się, gdy Utah spotyka Bodhiego, szefa gangu, który ostatecznie ma ogromny wpływ na życie młodego policjanta.

4. Dracula (1992)

Jeden z najbardziej znanych filmowców w historii, Francisco Ford Coppola, jest twórcą filmu Dracula. Film ten przedstawia historię młodego prawnika Jonathana Harkera, który udaje się do Transylwanii, by spotkać hrabiego Draculę.

Postać Draculi zostaje ożywiona w ciekawej gotyckiej scenerii, w której zmysły bohaterów zbiegają się z emocjami widza.

5. Mały Budda (1993)

Film wyreżyserowany przez Bernardo Bertolucciego, w którym mieszkający w Seattle chłopiec Jesse Konrad spotyka kongregację mnichów buddyjskich. Od momentu spotkania wierzą oni, że Jesse jest reinkarnacją Lamy Dordże.

Mały Budda zawiera nieco fantazyjne i epickie wątki. Wydaje się, że jest w nim przedstawiony motyw unikania rzeczywistości. Keanu Reeves gra postać Buddy.

6. Speed: niebezpieczna prędkość (1994)

Pełna akcji i przygód historia, w której policjant z Los Angeles, Jack Traven (w tej roli Keanu), niejednokrotnie ma szczęście i udaje mu się uniknąć wielu niebezpieczeństw. Zostaje jednak wplątany w znacznie większy problem – przypadkowo zostaje pasażerem autobusu z zaprogramowaną bombą, która wybuchnie, jeśli prędkość pojazdu spadnie poniżej 80 km/h.

Film wyreżyserowany przez Jana de Bonta zdobył dwa Oscary za efekty dźwiękowe. Trudno się temu dziwić, ponieważ produkcja ta podnosi adrenalinę widza, a sam film robi ogromne wrażenie.

7. Adwokat diabła (1997)

Thriller psychologiczny w reżyserii Taylora Hackforda, w którym Keanu Reeves wciela się w Kevina Lomaxa, młodego prawnika z udaną karierą, który nigdy nie przegrał sprawy. Otrzymuje on wspaniałą ofertę od dużej firmy prawniczej prowadzonej przez Johna Miltona, granego przez Ala Pacino.

Jego działania komplikuje sam Milton, który ostatecznie objawia się jako Szatan.

8. Matrix (1999)

Film ten został wyreżyserowany Lilly i Lanę Wachowskie. Został on sklasyfikowany jako arcydzieło science fiction. Przez cały film widz zadaje sobie ważne pytania i próbuje zrozumieć przyczynę powstania świata Matrixa.

Thomas Anderson jest programistą, który równolegle żyje w cybernetycznym świecie, gdzie nazywa się Neo. Fabuła jest pełna niewiadomych, które ostatecznie zostają rozwiązane. Wyzwaniem dla widza jest próba zrozumienia opowiedzianej historii.

9. Constantine (2005)

Wyreżyserowany przez Francisa Lawrence’a Constantine to film łączący fikcję, fantasy i dramat. John Constantine (Keanu Reeves) jako nastolatek popełnił samobójstwo, ponieważ przeżył traumę związaną z nadprzyrodzonymi stworzeniami. Został wskrzeszony, ale po kolejnej śmierci czeka go pójście do piekła.

Keanu Reeves gra bohatera, w którym dominuje zarówno heroizm, jak i rozczarowanie życiem w konfrontacji z życiem pozagrobowym.

10. Matrix Zmartwychwstania (2021)

Tym filmem siostry Wachowskie wskrzesiły jedną z najbardziej kontrowersyjnych historii w świecie kina. Po raz kolejny widzimy postać Neo, który żyje w świecie science fiction. Powraca on do świata Matrixa po zażyciu czerwonej pigułki zaoferowanej mu przez Morfeusza.

To bez wątpienia jeden z najlepszych filmów Keanu Reevesa. Potwierdził on również jego status jednego z najlepszych hollywoodzkich aktorów wszechczasów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Gubern, R. (2016). Historia del cine (Vol. 692). Anagrama.
    • Guerrero Rodríguez, P. (2003). Matrix. Padres y maestros.
    • Lera, J. M. C. (2009). Historia del cine mundial. Filmhistoria online, 19(2-3).
    • Montoya, A. (2014). Keanu Reeves: La resurrección de Neo. Fotogramas & DVD: La primera revista de cine, (2043), 48-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.