Czytanie to lekarstwo. Chcielibyśmy Ci dzisiaj opowiedzieć o kimś, kto dobrze zdawał sobie z tego sprawę. Artykuł ten jest hołdem dla Rubéna Darío Ávalosa, chłopca z Paragwaju, który zmarł w wieku 12 lat w Sewilli na wyjątkowo rzadką chorobę znaną pod nazwą histiocytoza.
Ten mały anioł pisał opowiadania i czytał dzieła Platona, aby spróbować zapomnieć o swojej chorobie. Istnienie Rubéna było cudem, który zawsze był na ustach profesjonalistów i wolontariuszy z hiszpańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem, którzy wspierają dzieci i ich rodziny na dziecięcych oddziałach onkologicznych. Całe życie tego chłopca jest świadectwem tego, że czytanie to lekarstwo.
Rubén opublikował cztery zbiory opowiadań i powieść historyczną. Były to Spotkania z Rubénem (2015), Sensation of Purity (2015), Listy i inne nieprzewidywalne historie (2016), Master medicine (2016) i Tiara (2017). Rubén Darío Ávalos miał poważne problemy z układem odpornościowym, ale znalazł schronienie w książkach.
Teraz, gdy Rubén już nie żyje, jego niesamowitą historię powinny poznać nie tylko inne dzieci takie jak on, ale także młodzi ludzie i dorośli, którzy przeżywają podobne doświadczenia. Ruben walczył ze wszystkimi przeciwnościami, dzięki czytaniu książek, radości z pisania i entuzjazmowi do nauki.
„Miarą tego, kim jesteśmy jest to, co robimy z tym, co mamy”.
-VInce Lombardi-
Dziecko, które nie musiało dorastać, aby być wspaniałym człowiekiem
Podczas wywiadu w 2015 roku Rubén wyznał, że dla niego czytanie to lekarstwo. W tym wywiadzie wyjaśnił, że czytanie i pisanie to dla niego ucieczka, sposób radzenia sobie z chorobą. Z powodu późnego wykrycia jego choroba stała się przewlekła i wymagająca ciągłej chemioterapii.
Rubén uważał, że czytanie to lekarstwo, a książki, które kochał najbardziej, to: Sto lat samotności, Srebrzynek i ja, Rodzina Pascuala Duarte, Prezydent, Metamorfoza, Wyspa skarbów, Syn człowieczy, Fikcje, Dookoła świata w 80 dni i Wojna światów. Z powodu takiej różnorodności ulubionych książek jego własne powieści i opowiadania nie mają żadnego konkretnego stylu. Każda opowieść, którą wymyślił jest zupełnie inna.
Rubén bardzo lubił czytać, ponieważ dzięki temu był w stanie zanurzyć się w innych światach. W tych światach podróżował do innych miejsc i czasów, poznawał innych ludzi i nowych przyjaciół. Ten młody pisarz zebrał historie, które napisał w różnym wieku, od 2 do 12 lat. Nie musiał dorastać, by być kimś wielkim. Jego spuścizna słów i siły pozostanie na zawsze obecna w jego książkach.
„Twoje obecne okoliczności nie określają, dokąd możesz się udać; po prostu określają, od czego zacząć”.
-Nido Qubien-
Czytanie to lekarstwo
Aby stworzyć swoje postacie, Rubén szukał inspiracji w ludziach, których poznał. Spotkał ich w swoich snach, książkach, które czytał lub po prostu w swojej wyobraźni. Zawsze starał się bardzo wyraźnie zarysować ich osobowość i uczynić ich życie przesłaniem.
Generalnie przedstawiał zarówno ich zalety, jak i wady. Pokazał, w jaki sposób te defekty, jeśli pracujemy nad nimi, mogą również stać się częścią naszego pudełka cnót. Karmił dzielnych ludzi poczuciem własnej wartości i dał im determinację, aby żyć w ten sposób.
Powieść historyczna, którą napisał, dotyczyła znęcania się nad zwierzętami i zastraszania. Jego ulubioną pracą jest Najlepsze lekarstwo ze wszystkich. Uważał, że czytanie to lekarstwo dla duszy, stąd tytuł książki. Historie znajdujące się w tej książce zostały napisane przez niego w różnym wieku (2, 4, 6, 8, 10 lat i później), więc każdy pomysł pojawił się w inny sposób.
Wykorzystał publikację tych opowiadań, aby zapłacić za część swojego pobytu w Sewilli, gdzie otrzymał leczenie. Jego filozofią życiową było, abyśmy zawsze widzieli pozytywną stronę. Bez względu na to, jak zła jest sytuacja, naszą misją jest znalezienie tej pozytywnej strony i okazanie jej wdzięczności.
Pamiętajmy – czytanie to lekarstwo, może pomóc odnaleźć się w nawet najtrudniejszej sytuacji.
„Rozkoszujemy się wiadomościami o naszych bohaterach, zapominając, że jesteśmy kimś wyjątkowym”.
Czytanie to wspaniały prezent i nawyk. Czasami nawet godny pochwały nałóg. Ta czynność nas wzbogaca, ekscytuje i przenosi do innych światów i niekiedy też epok. To także okazja do rozwoju osobistego, poprawy empatii i odkrywania nowych perspektyw na otaczającą nas…
Praktycznie wszystkie książki Swiatłany Aleksijewicz doprowadziły ją do konfrontacji z władzami. Jest ona dziennikarką, która od zawsze starała się przedstawić ludzki dramat, który kryje się za ważnymi wydarzeniami historycznymi. Wielu ludzi na świecie nigdy wcześniej nie słyszało o Swiatłanie Aleksijewicz.…
Najbardziej znany meksykański poeta, jakim bez wątpienia jest Octavio Paz jest autorem naprawdę wielu celnych i bardzo znanych cytatów. Wynika to częściowo z tego, że są one niezwykle wręcz poetyckie i przenoszą uniwersalne treści. Wiele cytatów, których autorem jest Octavio…
Psychologia edukacyjna to nauka o zachowaniach i procesach poznawczych związanych z edukacją. Badania przeprowadzone w tym obszarze dostarczają narzędzi i strategii, które pomagają budować jak najlepszy system edukacji. Choć ten obszar psychologii nie jest jeszcze zbyt szeroko znany, to drzemie…
Isabel Allende jest chilijską pisarką, której twórczość została przetłumaczona na trzydzieści pięć języków. Z ponad 70 milionami sprzedanych książek jest uważana za najpopularniejszą na świecie autorkę w języku hiszpańskim. Jest także córką dyplomaty Tomása Allende Pesce, kuzyna byłego prezydenta Chile,…
José Saramago był jednym z najciekawszych głosów w portugalskiej literaturze. Za swoje wybitne prace, m.in. za Miasto ślepców otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Książka ta jest niezwykle inspirująca i skłania do głębokich przemyśleń. Wiele osób mówi, że Saramago wiecznie wkładał kij…