Słowa są zbędne - kocham Cię w milczeniu

Słowa są zbędne - kocham Cię w milczeniu

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2017

Często słowa nie są potrzebne, by pokazać swoje uczucia i miłość. Mówimy o takim zjawisku, jak komunikacja niewerbalna. To potężny sposób porozumiewania się, do którego nie są potrzebne żadne słowa, by dotknąć duszy innej osoby. Z drugiej strony komunikacja  niewerbalna jest o wiele mniej oczywista niż werbalna.

Z tego powodu jest bardziej niezawodna i trudniejsza do manipulowania. Ponadto musimy pamiętać, iż słowa pokazują nie więcej niż 10% tego, co chcemy wyrazić.

Lata osiemdziesiąte pozostawiły nam dużo arcydzieł, by pamiętać historię. Wśród nich możemy znaleźć jeden artefakt w formie filmu. Chodzi o pełnometrażowy film zatytułowany “Dzieci gorszego boga”Główne role zagrali William Hurt jako James oraz Marlee Martin jako Sarah, która dzięki temu zdobyła Oskara dla najlepszej aktorki.

Jest to opowieść o niesłyszącej młodej dziewczynie, która najpierw uczuciowo wiąże się ze swoim wyjątkowym nauczycielem, a później kompletnie się zakochuje.

Historia, która zachęca nas do zastanowienia się nad tym wszystkim, co można przekazać za pomocą języka ciała i przypomina, że właśnie ten sposób komunikacji najlepiej pokazuje, kim jesteśmy w środku.

Zakochana para leży w ciemności

Sceną kluczową filmu jest moment w basenie domu na plaży, w którym możemy naprawdę zrozumieć wartość języka migowego, którego używają do komunikacji między sobą. W tej chwili wzajemnej wymiany wiadomości atrakcyjność, którą czują do siebie, staje się bardzo wyraźna. Słowa nie istnieją, lecz wcale nie są potrzebne.

Więcej niż słowa: potęga komunikacji niewerbalnej

Wracając do tej sceny w filmie, nie słyszymy żadnego słowa, ale możemy dostrzeć żarliwą rozmowę, te pytania, które zadaje James szczerym spojrzeniem, i odpowiedzi, których udziela Sarah używając niewymuszonych pieszczot.

Zobaczysz, że nic nie może być zostawione bez odpowiedzi, nic nie może być źle zinterpretowane. Że uczucia SĄ PRAWDZIWE.

Spojrzenie kobiety na mężczyznę

Szczerość spojrzeń

System wizualny jest najbardziej związany z naszymi emocjami. Gdy chcemy ukryć swój zły humor lub jeżeli nie chcemy, aby ktoś zrozumiał prawdziwy sens naszych słów, odwracamy wzrok.

Nasze spojrzenia mogą nas zdradzić, pozbawić możliwości ucieczki, gdy jesteśmy obserwowani przez innych ludzi. Rozbierają do naga i jednocześnie mogą uwięzić, obierając nam… słowa!

Jednym spojrzeniem potrafimy oczarować, oszukać, sprawić, aby ktoś poczuł się ważny, możemy spowodować podniecenie. Możemy przyciągnąć kogoś na zawsze.

Gdy prawdziwie kochamy kogoś ze wzajemnością, bliskie spojrzenie tej osoby potrafi wywołać wyjątkowe mrowienie w naszym żołądku, którego nie da się osiągnąć w jakikolwiek inny sposób. To te wyjątkowe “motylki w brzuchu”.

Bliskie spojrzenie to najlepsze schronienie, które możesz znaleźć, ponieważ właśnie tam znajdziesz największe zrozumienie albo możesz poczuć się niczym cudzoziemiec w niegościnnym świecie. Tak czy inaczej, jego moc jest ogromna.

Spoirzenie we właściwym czasie, wraz z niespodziewanymi pieszczotami, może przebić się do głębi duszy innej osoby w stopniu, którego żadne najpiękniejsze słowa nigdy nie osiągną.

Jednym spojrzeniem jesteśmy w stanie przeskoczyć każdą barierę czy ograniczenie, ponieważ dzięki mu możemy ujawnić nasze najbardziej prawdziwe i intymne wewnętrzne Ja.

Słowa nie są potrzebne - zakochana para tańczy w milczeniu

Uczucia są o wiele ważniejsze niż słuchanie

Sarah nigdy nie będzie w stanie powiedzieć “Kocham Cię”, ale wyglądo na to, że James wcale nie potrzebuje tego słyszeć. Z pewnością i tak to wie, ponieważ gesty Sarah, jej spojrzenie nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Miało to coś wspólnego z otwartą, czystą i szczerą wiadomością, która została przesłana z niczym innym jak zapałem przekazywanym przez ciało.

Ten film uczy nas tego, jak naturalnym jest okazanie swych własnych uczuć bez użycia słów czy komplementów. Uczy nas prawdy, prawdziwej atrakcyjności, która jest stała wartością, z dużą dawką namiętności, szczerości i prawdziwości.

Uczy nas pragnienia do komunikowania się za pomocą milczenia. Siły, która w tym samym momencie jest bardzo kusząca. Potęgi, do użycia której nie potrzebne są żadne słowa.

A teraz zwracam do Ciebie. Tak, właśnie do Ciebie. Osoby, której nie znam (albo może i znam). Otwórz oczy. Ujawnij się za pomocą spojrzenia. Użyj rąk i i trzymaj się z całych sił osoby, która jest dla Ciebie tak ważna.

Koniec końców, nie spuszczaj wzroku, nie chowaj rąk ani napięcia na twarzy, aby się nie uśmiechnąć. Kochaj w milczeniu, a nie będziesz potrzebował mówić “Kocham Cię”. Bo już to powiedziałeś i bliska osoba już o tym wie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.