Dlaczego nastolatki myślą, że wiedzą wszystko?

Chociaż wydaje się, że nastolatki wiedzą wszystko i nie zawsze słuchają naszych rad, w rzeczywistości mają do czynienia z wieloma niepewnościami w sobie.
Dlaczego nastolatki myślą, że wiedzą wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2022

Nastolatki bardzo często myślą, że mają doktorat z przedmiotu, jakim jest życie. Ponadto nie wahają się podejmować ryzykownych decyzji. Nasza rady nie mają znaczenia, chociaż czujemy, że jesteśmy wykwalifikowani do dawania ich, ponieważ jesteśmy starsi i bardziej doświadczeni. Nasze słowa są jednak dla nich tylko hałasem, głosem, który porywa wiatr. Dlaczego nastolatki myślą, że wiedzą wszystko?

Cóż, jeśli spojrzysz wstecz w swoją przeszłość, zdasz sobie sprawę, że postępowałeś w ten sam sposób. Również tęskniłeś za niezależnością i myślałeś, że wiesz więcej niż ktokolwiek inny. Dlatego trudno im cokolwiek zarzucić, gdy w rzeczywistości jest to zachowanie typowe na tym etapie życia.

Jednak to, czego nie należy ignorować, to fakt, że choć mogą się wydawać zdeterminowani i czasami mogą być nieposłuszni, w środku są pełni niepewności. W końcu wszystko jest dla nich nowe i chcą tego wszystkiego doświadczyć, ale są też pełni wątpliwości, obaw, niepewności i wielu nieporozumień. Jak więc mamy ich prowadzić? Spójrzmy.

nastolatki myślą, że wiedzą wszystko
Nastolatkowie muszą wyglądać na bardziej pewnych siebie w świecie, niż są w rzeczywistości.

Dlaczego nastolatki myślą, że wiedzą wszystko?

Młodzi ludzie, zwłaszcza między 11 a 17 rokiem życia, wydają się być chaotyczni, nieprzewidywalni, gadatliwi, a czasem wręcz nieznośni. Niemniej jednak, dojrzewanie to długi okres uwarunkowany wieloma wymiarami, które dorośli czasami lekceważą. Na przykład czasami dostrzegamy tylko zmiany w ich ciałach, wzroście i ubiorze.

Niemniej jednak to ich mózgi organizują tę powolną i głęboką transformację. W wielu przypadkach może to decydować o ich życiu. Ponadto stopniowo stają się świadomi społeczeństwa, w którym żyją. Jest to scenariusz pełen potężnych bodźców, których pragną doświadczyć i które często (nawet jeśli się do tego nie przyznają) przytłaczają ich.

Nastolatki myślą, że wiedzą wszystko i nie wahają się przekazać nam swoich opinii, aby rzucić nam pewnego rodzaju wyzwanie. Często podejmują też decyzje, które nie mają większego sensu. Jednak zanim staniemy się na nich źli, powinniśmy spróbować zrozumieć, dlaczego to robią. Dlatego, jeśli masz w domu “wszechwiedzącego” nastolatka, przyjrzyj się, dlaczego zachowuje się w ten sposób.

Jednym z powodów, dla których nastolatki działają impulsywnie, jest to, że nadal mają słabo rozwiniętą korę przedczołową.

Ich rozwój mózgu nie jest kompletnie rozwinięty

Obecnie neuronauka poczyniła znaczne postępy w zrozumieniu rozwoju mózgu w dzieciństwie i okresie dojrzewania. To niezwykle ważne. Pozwala naukowcom badać zachowania, reakcje i potrzeby młodych ludzi. Badania przeprowadzone przez University of Pennsylvania (USA) ujawniły, co następuje:

Czynniki takie jak impulsywność i poszukiwanie doznań w okresie dojrzewania tłumaczy niedojrzała kora przedczołowa. Około 11 roku życia zaczynają się dwa procesy. Pierwszym z nich jest dojrzewanie czołowo-prążkowych obwodów nagrody. Oznacza to, że dziecko zaczyna odczuwać silne zainteresowanie nowymi celami i zachowaniami oraz doświadczaniem innych wrażeń.

Drugi mechanizm wywodzący się z okresu przed dojrzewaniem to początek okresu przycinania aksonów neuronalnych. Przekłada się to na redukcję istoty szarej kory. Rozpoczyna również proces mielinizacji, który potrwa prawie dekadę. Dojrzewanie kory przedczołowej nie będzie zakończone przed 21-25 rokiem życia.

Przekłada się to na ciągłe poszukiwanie doznań, co łączy się ze słabą kontrolą impulsów i słabym wykorzystaniem funkcji wykonawczych (planowanie, samoregulacja, elastyczność poznawcza).

Chociaż prawdą jest, że mogą istnieć różnice między jednostkami i rzeczywiście, istnieją pewne rozważne i rozsądne nastolatki, często pojawia się wśród nich poczucie, że mają już wystarczająco dużo doświadczenia, aby decydować i prowadzić swoje życie.

Pragną indywidualności i poszukują własnej tożsamości

Nastolatki przedstawiają najbardziej pomysłowe argumenty, aby udowodnić swoją wartość. Mogą nawet upierać się, że jako dorośli jesteśmy “przestarzali” i po prostu ich nie rozumiemy. Ich zachowanie może czasami naprawdę doprowadzić nas do zwątpienia. Należy ich jednak wysłuchać. Musimy zrozumieć, że okres, przez który przechodzą, jest dla nich ciężki.

Nic tak nie definiuje indywidualności jak podejmowanie własnych decyzji. Tego właśnie szuka 14-latka, która mówi, że jest na tyle duża, by wyjechać na weekend z przyjaciółmi. Również 15-latek, który upiera się, że chce rzucić szkołę, aby zostać streamerem na Twitchu.

Decydowanie o sobie to także zaznaczanie dystansu wobec innych i demonstrowanie (niemal narzucanie) własnej tożsamości. Jednak działania te są często całkowicie lekkomyślne i słabo przemyślane.

Są pełni wątpliwości

Chociaż prawdą jest, że nastolatki myślą, że wiedzą wszystko, tak naprawdę są ogarnięci niepewnością. Wiek dojrzewania jest naznaczony wieloma sprzecznościami, które nawet dla nich są trudne do zrozumienia. Na przykład często chcą być sami, ale też pragną być wysłuchani, kochani i zrozumiani.

Chcą znaleźć swoje miejsce w świecie, ale to, czym pasjonują się dzisiaj, szybko ich nudzi. Chcą spełnić wiele celów i marzeń, ale nie zawsze wiedzą od czego zacząć. To ich przytłacza, a nawet zniechęca. Mają do dyspozycji wiele danych referencyjnych, które widzą na co dzień w mediach społecznościowych. Z drugiej strony wciąż potrzebują rodziców, nawet jeśli nie chcą się do tego przyznać.

Nastolatki to młodzi „znawcy świata”. Ukrywają się za fałszywą zbroją wypłacalności i nietykalności, ale wewnątrz przez większość czasu czują się zagubieni. Ostatecznie są tylko ludźmi, którzy uczą się kim są. Odkrywają świat, a także siebie. Jako dorośli musimy zawsze być dla nich najlepszym wsparciem.

Matka rozmawia ze swoim nastoletnim synem, myśląc, że nastolatki myślą, że wiedzą wszystko
Rozmowa z nastolatkami bez dokuczania im lub krytykowania jest kluczem do ich dotarcia.

Jak możesz wspierać swojego nastolatka?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, są młode osoby, które są rozsądne, rozważne i w pełni świadome tego, że nie wiedzą wszystkiego i że dobrze jest rozmawiać i konsultować się z dorosłymi. Jest też wielu młodych ludzi, którzy decydują za siebie i myślą, że są najmądrzejsi na świecie. Prowadzi to do lekkomyślnego zachowania.

Oto kilka pomocnych wskazówek, jeśli masz nastolatka, który myśli, że wie wszystko.

  • Słuchaj i rozmawiaj z nim. Rozpoczynaj rozmowy, ale nie oceniaj go i nie krytykuj.
  • Zrozum go. Staraj się zawsze widzieć jego punkt widzenia z perspektywy szacunku i zrozumienia. Rozmawiaj z nim normalnie. Zawsze będzie bardziej skłonny stosować się do rad, które nie są mu narzucane.
  • Dbaj o jego interesy. Na przykład spróbuj dowiedzieć się, co lubi, kogo śledzi w mediach społecznościowych i jakie ma cele.
  • Wyznacz mu obowiązki i jasne granice.
  • Internet i media społecznościowe nie powinny być jego głównym źródłem wiedzy. Ważne jest, aby nie budował swojego świata wyłącznie wokół tego cyfrowego wszechświata.

Wreszcie, choć prawdą jest, że większość nastolatków myśli, że wie wszystko o życiu, tak naprawdę są po prostu początkującymi odkrywcami. Dlatego upewnij się, że prowadzisz ich przez życie z szacunkiem i wsparciem. Ponadto pamiętaj, że nikt z nas nie wie wszystkiego o świecie.

This might interest you...
Dojrzałość emocjonalna – co na nią wskazuje
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dojrzałość emocjonalna – co na nią wskazuje

Dojrzałość emocjonalna nie przychodzi wraz z wiekiem. W rzeczywistości pochodzi z twoich doświadczeń i osobistej pracy, którą wykonałeś.  • Impulsivity in Adolescence: Predictors and Consequences, The Encyclopedia of Child and Adolescent Development, 10.1002/9781119171492, (1-10), (2019).
  • Neural heterogeneity underlying late adolescent motivational processing is linked to individual differences in behavioral sensation seeking, Journal of Neuroscience Research, 10.1002/jnr.25005100, 3, (762-779), (2022).
  • Romer D. (2010). Adolescent risk taking, impulsivity, and brain development: implications for prevention. Developmental psychobiology52(3), 263–276. https://doi.org/10.1002/dev.20442
  • Hyperbolic discounting rates and risk for problematic alcohol use in youth enrolled in the Adolescent Brain and Cognitive Development study, Addiction Biology, 10.1111/adb.1316027, 2, (2022)