Przeczucie - czym jest i jak je wyćwiczyć?

Przeczucie - czym jest i jak je wyćwiczyć?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2022

Przeczucie u niektórych ludzi jest wrodzoną zdolnością odczuwania swojego otoczenia. Zwykle podejmują dobre decyzje i szczęście się do nich uśmiecha. Są to ci, którzy wiedzieli, jak wyćwiczyć i rozwinąć przeczucie w taki sposób, że stała się dla nich nawykiem. Czy ty też chcesz się tego nauczyć?

Zgodnie z licznymi teoriami psychologicznymi przeczucie jest wiedzą, której nie można wyjaśnić ani zwerbalizować, ponieważ nie jest czymś racjonalnym. Nie odwołujemy się do ezoterycznej koncepcji intuicji, ale do zdolności postrzegania i rozumienia rzeczywistości bez korzystania z rozsądku. Jest wrodzona, a nie nadprzyrodzona.

Proponujemy szereg technik, które pozwolą ci nauczyć się bardziej precyzyjnie kierować samym sobą, podejmować właściwe decyzje i poszerzać twoją wizję życia. Jeśli chcesz rozwinąć twoje przeczucie, pamiętaj o tych ćwiczeniach!

Zaufaj przeczuciu

Już niedługo zaczniesz nową pracę. Jest to prestiżowa międzynarodowa korporacja, która bez wątpienia pozwoli dać ci skok, na który czekałeś. Teraz masz skromniejszą pracę, która pozwala ci żyć, ale dzięki której nie udało ci się osiągnąć niczego szczególnego. Dają ci dwa dni na podjęcie decyzji.

ręka z sercem

Z racjonalnego punktu widzenia wiesz, że korporacja jest wyjątkową okazją, pociągiem, który drugi raz nie przyjedzie. Ale coś w środku mówi ci, że nie powinieneś zaakceptować tej pracy. Jest w tobie coś, co nie daje ci dobrego przeczucia. Naucz się nadawać znaczenie tym znakom, ponieważ są sygnałem, które wysyła twoje ciało aby cię ostrzec.

Daj im miejsce, na które zasługują. Jeśli pozwolisz kierować intuicji, nie będziesz robił sobie wyrzutów w przyszłości. Zrobiłeś to, co według ciebie było w danym momencie najlepszym wyjściem. Możesz mieć rację, lub nie, ale przynajmniej pokażesz tę umiejętność, którą ukrywałeś. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś lub coś wywołuje w tobie negatywne emocje, odzywa się w tobie intuicja.

Ćwicz zmysł obserwacji

Związek pomiędzy percepcją a intuicją jest oczywisty. Najbardziej intuicyjni ludzie są bardziej spostrzegawczy.

Obserwowanie jest ciekawość, zwracaniem uwagi na to, co cię otacza. To próba uzyskania danych lub zdobycia wiedzy o rzeczach, które wydają ci się nowe, zaskakujące lub godne uwagi.

To ćwiczenie uwagi sprawi, że znajdziesz podobieństwa, zbiegi okoliczności i związki między przedmiotami i ludźmi w twoim otoczeniu, które początkowo wydawały ci się zupełnie ze sobą niezwiązane.

Medytacja pomoże ci wyćwiczyć intuicję

Być może nie wiesz, czy masz intuicję, czy nie, ponieważ nie masz wystarczającej samoświadomości, aby w to uwierzyć. Mogą tutaj pomóc praktyki medytacyjne. Pomogą ci obudzić tę umiejętność i stopniowo ją rozwijać. 

Jego zalety są jasne: redukują niepokój i stres, pozwalają ci zrozumieć siebie, uwalniają negatywne emocje i utrzymują równowagę emocjonalną.

Praktykowanie medytacji pomaga zwracać uwagę na bodźce wokół ciebie, które wcześniej ignorowałeś. Dlatego też, oprócz rozwijania intuicji, zauważysz zmiany w twoich zdolnościach twórczych i poczujesz się bardziej rozbudzony i połączony ze światem. Wystarczy spróbować!

medytująca kobieta

Wizualizacja pejzaży

Inną praktyką bardzo związaną z medytacją i pomagającą rozwinąć intuicję jest wizualizacja. Bardzo przydatne narzędzie, które pozwala mieć większą kontrolę nad umysłem, emocjami i ciałem. Polega na zrelaksowaniu się wyobrażając sobie różne, realistyczne sytuacje.

Do tego musisz zamknąć oczy i skoncentrować się na oddychaniu. Spróbuj zwizualizować miejsce, która przekazuje dobre wibracje. Na przykład zielone pole pełne tulipanów lub szczyt ośnieżonej góry, skąd widać całe pasmo górskie.

Spójrz na każdy szczegół tego krajobrazu. Intensywność zieleni, szum wiatru, który pieści skórę, ten mały płatek, który zaraz spadnie… Zachowaj wszystkie te drobne szczegóły w swojej pamięci. Oddychaj głęboko i otwórz oczy.

Z pewnością zauważysz, że jesteś spokojniejszy i odprężony, jakbyś na kilka chwil przeniósł się w to miłe miejsce. Dzięki temu polepszysz twoją intuicję, ale będzie ona również ci służyć jako technika relaksacyjna w sytuacjach pełnych niepokoju lub napięć doświadczanych w codziennym życiu.

Znajdź czas dla siebie a odnajdziesz przeczucie

Samotność przeraża. Kiedy myślimy, że możemy być samotni w przyszłości, przeraża nas to i paraliżuje. Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie możemy być sami z sobą. Oczywiście, że możemy! A nawet, powinniśmy.

spokojna kobieta

Czasami musimy odizolować się od wszystkiego, co dzieje się wokół nas, zmienić perspektywę i wiedzieć, jak słuchać naszego serca i naszej nieświadomości. “Jeśli to zrobię, będę czuć się dobrze, czy źle?”; “Nie ufam mojemu nowemu współpracownikowi, będę ostrożny”. “Myślę, że w tej szkole mój syn będzie czuł się lepiej, niż w innej”.

Postaraj się zrelaksować, pójść na spacer i uwolnić twój umysł od wyczerpania codzienną pracą. Odsuń się od technologii, po prostu poznaj twoje najgłębsze ja i pozwól mu się prowadzić.

Wiele razy musimy podejmować decyzje, które są naprawdę transcendentalne. Dlatego rozwijanie intuicji staje się ćwiczeniem, które daje nam wielkie korzyści, gdy stajemy w obliczu tego typu decyzji. Jesteś na to gotowy?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gladwell, M. (2013). Inteligencia intuitiva:¿Por qué sabemos la verdad en dos segundos?. Taurus.
  • Bunge, M. (2013). Intuición y razón. Sudamericana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.