Narzekanie - co zrobić, żeby pozbyć się tego męczącego nawyku

Narzekanie oznacza brak aktywności, negatywność i pesymizm. Aby przejść od kultury skarg do kultury działania, musisz przestać być ofiarą i zacząć rozwiązywać własne problemy.
Narzekanie - co zrobić, żeby pozbyć się tego męczącego nawyku

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2022

Niektórzy ludzie stale narzekają. Narzekanie weszło im w nawyk i praktykują je, bez względu na to, czy mają uzasadniony powód. Na przykład mogą jęczeć o tym, jak trudne jest ich życie i jakie mają pecha. Bez wątpienia porzucenie nawyku, jakim jest narzekanie, to pierwszy krok w kierunku wyjścia z tego permanentnego stanu bezwładności i bycia ofiarą.

Gdyby ci ludzie przestali narzekać na to, co nie działa w sposób, w jaki tego chcą, i zwracali większą uwagę na wszystko, co mają i mogą zrobić, aby cieszyć się i być szczęśliwymi, nie byliby tak zgorzkniali.

To smutny fakt, że żyjemy w epoce, w której posiadamy więcej rzeczy i więcej udogodnień, ale jesteśmy nieszczęśliwi. Z tego powodu osoby narzekające prawdopodobnie przyzwyczaiły się do tego, że coraz bardziej potrzebują więcej i robią trochę dramatu, gdy ich wymyślone potrzeby nie są zaspokajane. W rzeczywistości wielokrotnie narzekają, nie osiągając żadnego rozwiązania. Jednak narzekanie nie służy innym celom niż zanurzenie ich w uczuciach goryczy.

„Ludzie nie będą mieli dla ciebie czasu, jeśli zawsze jesteś zły lub narzekasz”.

-Stephen Hawking-

Emotikonka złego humoru. Narzekanie

Narzekanie – charakterystyka osób, które je praktykują

1. Są negatywne

Ludzie narzekający nigdy nie są z niczego zadowoleni. Na przykład mogą czegoś chcieć i narzekać, że tego nie mają, ale kiedy to dostaną, narzekają ponownie.

Mogą żyć w całkowicie pozytywnych okolicznościach lub osiągnęli wielkie osiągnięcia osobiste lub zawodowe, ale zawsze będą mówić „Tak, ale…”. Ta postawa ostatecznie prowadzi do tego, że nigdy nie cieszą się niczym i rozgoryczą siebie i resztę otaczającego ich świata swoją toksycznością.

2. Nie szukają rozwiązań

O wiele łatwiej im narzekać na to, co nie potoczyło się tak, jak by tego chcieli, niż szukać rozwiązań, aby zmienić to, co można zmienić. Jednak poszukiwanie rozwiązań ich problemów oznaczałoby nie stanie się ofiarą i walkę o to, czego chcą, co pociąga za sobą wysiłek, którego nie chcą podejmować.

3. Plotkują i są krytyczne

Skarżący są zwykle krytyczni wobec innych, jak również własnej sytuacji. To efekt ich własnych niedociągnięć i nieszczęścia.

Z reguły problem nie tkwi ani w osobie krytykowanej, ani w tym, co się z nią dzieje, ale w jej wnętrzu. Ponieważ nie wiedzą, jak docenić lub docenić dobre rzeczy u innych i ogólnie życia. W rzeczywistości ich uwaga jest w pełni skupiona na tym, co uważają za negatywne, i nie są w stanie dostrzec niczego pozytywnego.

4. Nie akceptują, że są rzeczy, których nie można zmienić

Ona i on nieporozumienie

Akceptacja nie istnieje w życiu narzekających. Nie mogą tolerować faktu, że sprawy nie idą po ich myśli. Wmawiają sobie, że to nie do zniesienia, nie do zniesienia lub katastrofalne, że świat działa tak, jak działa.

W rezultacie ich problemy się pogarszają i nie są w stanie znaleźć żadnych rozwiązań. Powoduje to u nich znaczny niepokój i cierpienie. Ich narzekanie skończy się dopiero wtedy, gdy zmęczą się lub znudzą narzekanie i zdadzą sobie sprawę, że poza uczuciem irytacji, nic z tego nie mają.

Narzekanie – jak je porzucić?

Jeśli obawiasz się, że możesz być jednym z tych narzekających, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zaakceptować ten fakt. Następnie możesz wdrożyć następujące wskazówki:

  • Przestań wszystko osądzać. Nie masz prawa osądzać niczego ani nikogo, dlatego najmądrzejszą i najrozsądniejszą rzeczą jest ugryźć się w język i dostosować się do sytuacji. Również przed oceną spójrz w lustro. Ty też nie jesteś idealny.
  • Promuj akceptację w swoim życiu. Akceptacja pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój i zdrowie psychiczne. Jeśli zdasz sobie sprawę, że istnieją różne sytuacje, ludzie lub wydarzenia, nad którymi nie masz władzy i kontroli, nauczysz się przestać mieć oczekiwania i zaczniesz akceptować wszystko takim, jakim jest.
  • Zatrzymaj negatywne myśli. Słowa są wytworem twoich myśli i tego, co sam sobie mówisz. Jeśli wiesz, jak walczyć z negatywnymi i irracjonalnymi pomysłami, nie będziesz krytykować, ciągle narzekać ani nie staniesz się ofiarą.

Skoncentruj się na pozytywach: wszystko ma swoją dobrą stronę. Wydaje się jednak, że przyjmujesz to za pewnik i nie jesteś w stanie skupić uwagi na całym dobru, które masz wokół siebie. Kluczem jest skonfrontowanie swoich pomysłów z rzeczywistością i uświadomienie sobie, że często to ty przewidujesz, uogólniasz i przeceniasz rzeczy.

Narzekanie. Kobieta z obłokiem w rękach

Zmiana wymaga małych kroków i dużego wysiłku

Podejmij świadomy wysiłek i zacznij skupiać się na tym, co pozytywne w twoim życiu. Szybko zdasz sobie sprawę, że przyjemnych i dobrych rzeczy jest o wiele więcej, niż się spodziewałeś. Odwróć to, co ci się nie podoba, a odkryjesz, co jest naprawdę wartościowe.

Ćwicz te wskazówki codziennie, a zobaczysz, jak Twoje życie zacznie się zmieniać. Pamiętaj, że zmiana zawsze zaczyna się w Tobie, a nie z zewnątrz. Prośba o księgę skarg ze świata nic ci nie da. Zmień się i zacznij kochać życie takim, jakie jest.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolen, J. S. (2012). Las brujas no se quejan: Un manual de sabiduría concentrada. Editorial Kairós.
  • Singer, C. (2008) El arte de quejarse. Grupo Nebrija de Estudios Psicoanalíticos Varios Autores Preguntas de la Clínica II, 121.
  • Watzlawick, P. (2013). El arte de amargarse la vida. Herder Editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.