Zamknij oczy i otwórz serce

Czasami trzeba zamknąć oczy i otworzyć serce, żeby zobaczyć, co jest naprawdę ważne.
Zamknij oczy i otwórz serce
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zamknij oczy i otwórz serce, aby wreszcie móc widzieć. Tylko wtedy będziesz mógł odkryć, co jest ważne, co się liczy i co jest prawdziwe. Bo tylko wtedy, gdy włączysz swoją wewnętrzną wizję i usatysfakcjonujesz swoją duszę, Twój horyzont się poszerzy i pojawią się nowe możliwości.

Jak wyjaśniają neurolodzy, dziennie generujemy około 50 000 myśli. Jednak większość z nich ma charakter mechaniczny i powtarzalny. Istnieje również wiele „hiperinformacji”, nowych technologii i wymagań środowiska, co oznacza, że coraz bardziej cierpisz z powodu zmęczenia psychicznego. Jesteś tak skupiony na zewnątrz, że całkowicie zaniedbałeś swój wewnętrzny świat.

„A oto moja tajemnica, bardzo prosta tajemnica: tylko sercem można dobrze zobaczyć; to, co istotne, jest niewidoczne dla oka”.

Antoine de Saint-Exupéry (Mały Książę) –

Czasami dajesz się ponieść tego rodzaju obsesyjnemu i wyniszczającemu tokowi myślowemu do tego stopnia, że odrywasz się od swoich priorytetów. Nie umiesz już słuchać siebie. Skupiłeś wzrok tak intensywnie na zewnątrz, że teraz jesteś emocjonalnie krótkowzroczny i potrzebujesz okularów szczęścia.

Zastanów się nad tym.

oczy gif

Kiedy Twoje oczy zmęczą się patrzeniem i pojawia się mentalny hałas

Twój umysł, wierz lub nie, jest niezwykle podatny na wewnętrzne konflikty. Dzieje się tak, ponieważ ma potrzebę ciągłego dostosowywania się do różnych kontekstów i każdego odbieranego bodźca. Mogą to być na przykład presja pracy, problemy rodzinne, Twoje aspiracje i relacje społeczne. Zawsze istnieją wątpliwości do rozwiązania, lęki do uspokojenia, pustki do wypełnienia i „pożary” do ugaszenia.

Ten mentalny hałas może stać się nieustanny i nieprzyjemny. Wtedy w Twoim mózgu pojawia się stres, a Twoje oczy gubią kierunek. Zapominają odpocząć i zobaczyć, co jest naprawdę ważne.

Co ciekawe, jeśli doświadczasz długich okresów zdominowanych przez stres i niepokój, ciało migdałowate, obszar mózgu związany ze strachem i emocjami, kurczy się. Jego zmiana w strukturze bezpośrednio wpłynie na Twoją korę przedczołową, co z kolei wiąże się z wyższymi funkcjami mózgu, takimi jak świadomość, koncentracja i podejmowanie decyzji.

kobieta

To wyjaśnia, dlaczego kiedy doświadczasz złożonych chwil, w których dominuje zmartwienie, stres lub denerwujący hałas psychiczny, trudno jest Ci połączyć się z samym sobą. Z powodu tej małej zmiany w strukturze Twojego mózgu zerwałeś tę niewidzialną więź ze swoją świadomością.

Jednak nie powinniśmy zapominać o sile neuroplastyczności i subtelnej zdolności do restrukturyzacji tych wewnętrznych architektur Twojej świadomości. Dzięki ćwiczeniom takim jak medytacja, uważność lub inne strategie, będziesz w stanie zmienić kierunek swoich oczu do wewnątrz.

Wdzięczny umysł to wypoczęty umysł

Umysł wdzięczny to umysł wypoczęty, który pozwoli Ci zobaczyć, co jest naprawdę ważne. Możesz pomyśleć, że to zdanie brzmi raczej poetycko lub jakby było wyrwane z kontekstu… w końcu, jak możesz być wdzięczny za coś, jeśli w tej chwili czujesz się tak niezadowolony, samotny lub smutny? Oczywiście pierwszym krokiem jest uwolnienie się od wszelkich wewnętrznych konfliktów.

Kiedy zakończysz swoje emocjonalne bitwy, pojawi się spokojna energia, która pozwoli Ci uwolnić się od wszelkich zewnętrznych ograniczeń. Wyjaśnimy, jak to osiągnąć.

Każdy chce szczęścia bez bólu, spokoju, gdy jest burza, lub dobrego samopoczucia, gdy istnieje tylko uraza. Jest jednak coś, co musisz zrozumieć. Nie można mieć tęczy bez odrobiny deszczu.

kobieta jogi

Zamknij oczy, żebyś mógł zobaczyć

Pierwszą rzeczą, której musisz się nauczyć, jest kontrolowanie swojego myślenia. Nie wolno zapominać, że myśl jest bezpośrednim facylitatorem emocji, a to z kolei rzeźbi sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość. Dlatego pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Zamknij oczy i powiedz sobie, że od teraz nie będziesz używać w myślach czasów warunkowych. Na przykład „Gdybym tam był”, „Gdybym to zrobił”, „Kiedy powie mi, że mnie kocha, będę szczęśliwy” lub „ Kiedy to będę miał, poczuję się lepiej” .
  • Z zamkniętymi oczami obiecaj sobie, że zaczniesz komunikować się ze sobą w czasie teraźniejszym. Na przykład mówiąc „chcę” i „mogę”.
  • Aby zamknąć oczy i móc zobaczyć, co jest w Twoim życiu ważne, nie możesz pozostawiać pustego umysłu. Oprócz tego, że jest to niemożliwe, nie jest też przydatne. Musisz „nawozić” swój umysł pozytywnymi, inspirującymi i pożytecznymi myślami.
  • Zastanów się nad światem i myśl pozytywnie. Nie wyobrażaj sobie, że myśląc w ten sposób zamykasz oczy na rzeczywistość lub prawdę. To po prostu wiąże się z rewitalizacją umysłu i duszy, aby promować pewność siebie, a tym samym przełamać te negatywne lub ograniczające myśli.

Zaryzykuj i zrób to. Odważ się zamknąć oczy, aby widzieć. Zapal światło w swoim sercu i zajmij się tymi potrzebami, które tak często odrzucasz i zaniedbujesz, jak stare i zepsute zabawki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.