Narkotyki i choroba psychiczna: jaki mają związek?

uzależniony mężczyzna - narkotyki a zdrowie psychiczne

Narkotyki zażywane przez młodych i dorosłych powodują wiele zgonów każdego roku. W 2017 r. ONZ sporządziła raport globalny na temat narkotyków. Potwierdziło to, że w ostatnim roku liczba zgonów związanych z zażywaniem narkotyków wzrosła o 11,4%.

Przyjemne efekty wytwarzane w mózgu, które hamują nasz system nagrody, zmieniają osoby biorące narkotyki w uzależnionych. Przedłużone spożycie może prowadzić do degeneracji neuronów, wpływając na motywację, emocje, funkcje poznawcze i kontrolę wykonawczą. Wszystko to może czasem wywołać chorobę psychiczną.

Narkotyki i ich związek z dopaminą

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem emitowanym przez mózg. Jej najważniejsza funkcja ma związek z uczuciem przyjemności. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że coś nam się podoba, nasz mózg uwalnia dopaminę, dając nam przyjemne uczucie. W ten sposób nasze ciało dąży do poszukiwania sposobów na ponowne wygenerowanie tych dobrych wrażeń.

Jedzenie i seks to dwie czynności, które uwalniają dopaminę. Narkotyki to kolejna. Wszystkie te rzeczy uwalniają duże ilości dopaminy w bardzo szczególnych obszarach, takich jak jądro półleżące. Ten obszar ma kluczowe znaczenie w systemie nagrody w mózgu i integracji motywacji i działania. Utrzymuje podwyższone połączenia z układem limbicznym i hipokampem.

dopamina związek chemiczny

Jak narkotyki wpływają na mózg?

Neurony są komórkami układu nerwowego odpowiedzialnymi za odbiór, transformację, gesty i przechowywanie informacji. Istnieje obszar zwany przestrzenią synaptyczną między neuronami. Ta przestrzeń jest bardzo ważna dla uwalniania neuroprzekaźników, które umożliwiają naszą wewnętrzną komunikację chemiczną. Po uwolnieniu dopamina kieruje się w stronę przestrzeni synaptycznej.

Oznacza to, że ilekroć zażywamy cokolwiek, co może wywołać uzależnienie, zwiększa poziom dopaminy w tej przestrzeni synaptycznej. Narkotyki mogą również częściowo blokować wychwyt zwrotny dopaminy w tej przestrzeni, powodując taki sam wynik. W obu przypadkach wyższe poziomy dopaminy w przestrzeni synaptycznej generują przyjemne uczucia, a nawet euforię.

Zasadniczo, leki mają taki sam efekt fizjologiczny jak każdy naturalny wzmacniacz, taki jak ekscytujący czat z bliskim przyjacielem. Problem polega na tym, że intensywność efektu jest o tyle większa, że ​​naturalne wzloty kończą jako poczucie rozczarowania w porównaniu intensywnych odczuć po wzięciu narkotyku. Właśnie tam narkotyk staje się szczególnie atrakcyjny.

Teorie na temat dopaminy i leków

Pojawiły się pewne hipotezy, niektóre bez wielu badań aby je poprzeć, które mówią o deficycie poziomów dopaminy, czy to z przyczyn naturalnych, czy o braku wzmacniaczy pochodzących z ośrodków kontrolujących naszą przyjemność i dobre samopoczucie. Według badań ten brak może predysponować do używania narkotyków.

W takim przypadku, jeśli ciało osoby nie wydziela wystarczającej ilości dopaminy naturalnie, może skończyć się nadużywaniem czynności, które osiągają takie same efekty dobrego samopoczucia. Nie możemy jednak zapominać, że jest to po prostu teoria, która potrzebuje wielu empirycznych dowodów, aby ją poprzeć.

Choroba psychiczna

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, używanie narkotyków może być śliskim zboczem, prowadzącym do tymczasowych lub trwałych problemów psychicznych.

DSM-V rozpoznaje upojenie, nadużywanie substancji i odosobnienie jako zaburzenia. Istnieją jednak inne rodzaje zaburzeń psychicznych, które mogą być wywołane przez te substancje. Niektóre pojawiają się częściej niż inne, a niektóre pojawiają się w określonych warunkach.

Najbardziej charakterystycznymi problemami są zaburzenia psychotyczne, zaburzenia dwubiegunowe, depresja i lęk. Wszystkie mogą objawiać się nie tylko w momencie upojenia (tj. Natychmiastowego działania leku), ale także podczas rzucania nałogu. Czasami niektóre leki mogą nawet powodować zachowanie na spektrum schizofrenii.

Zaburzenia psychotyczne charakteryzują się zmianą funkcji poznawczych mózgu. Może to nawet doprowadzić do utraty zdolności intelektualnej. Takie anomalie w funkcjach poznawczych mogą należeć do różnych kategorii.

zaburzenie psychiczne

Zmiany w percepcji

  • Halucynacje: widzenie obiektów, które tak naprawdę nie istnieją (statki kosmiczne itd.)
  • Złudzenia: obiekt istnieje, ale wydaje się zdeformowany (sądzenie, że prawdziwa osoba jest diabłem w przebraniu)
  • Paranoje: znane również jako zespół Ekboma, osoby biorące narkotyki mogą doświadczać wrażenia, że owady takie jak mrówki pokrywają ich ciało. Powstająca udręka może wywołać drastyczne decyzje, takie jak próba usunięcia ich za pomocą wszelkich niezbędnych środków (noże, nożyczki itp.)

Zmiany w myśleniu

Istnieją dwie kategorie wywołanej przez narkotyki zmiany myśli:

  • Utrata uwagi i zdolności asocjacyjnych: osoba z tym objawem jest niezdolna do sortowania bodźców, które otrzymują. Kiedy rozmawiamy z kimś, zauważamy różne bodźce: inne głosy, przejeżdżające samochody, światła z reklam w tle. Ludzie bez tych czujników są w stanie utrzymać tylko te informacje, które chcą. Jednak ktoś z tego rodzaju przemianą myśli nie tylko przekazuje to, co chce. Mogą również przywoływać te bodźce w rozmowie.
  • Mówienie bzdur: Wyobrażają sobie rzeczy, które nie są prawdziwe. Te myśli mogą przenosić pozostałości prawdy. Może to być coś, co może się zdarzyć w prawdziwym życiu. Na przykład dana osoba jest przekonana, że partner oszukuje ją i wyobrażająca sobie rzeczywistego partnera z najlepszym przyjacielem. Jednak w treści złudzenia brakuje organizacji. To całkowicie nielogiczne – wyobrażając sobie prześladowców, szaloną zazdrość itp.

Narkotyki wytwarzają niezwykłe efekty, które czasami są niszczycielskie. Nie tylko powodują szkody w ciele fizycznym, ale także mogą powodować poważne problemy psychiczne. Leczenie musi być zindywidualizowane zgodnie z konkretną patologią, na którą cierpi każdy pacjent. Leczenie powinno również uwzględniać ich sytuację społeczną, środowisko i psychobiologię.

Scroll to Top