Wielu rodziców może uważać za dziwne to, że napoje gazowane mogą zwiększać agresywne zachowanie u ich dzieci. Cóż, choć może się to wydawać dziwne, nauka mówi, że to prawda. Kilka badań wykazało związek między napojami gazowanymi a agresywnością u dzieci.
Eksperci twierdzą, że istnieje wyraźny związek między agresywnym zachowaniem u dzieci a ich spożyciem napojów gazowanych. Ale czy obejmuje to wszystkie rodzaje napojów gazowanych? Czy to z powodu cukru, kofeiny, dwutlenku węgla i dodatków, które zawierają, czy też jest to połączenie kilku czynników?
Napoje gazowane, dzieci i zdrowie
Powoli uświadamiamy sobie korzyści płynące z odcięcia słodkich napojów z diet dzieci. Lekarze i dietetycy zawsze twierdzili, że napoje gazowane zapewniają dzieciom puste kalorie, które powodują wyższe wskaźniki otyłości u dzieci. Dentyści odradzają dzieciom picie słodkich napojów ze względu na fakt, że są one główną przyczyną ubytków.
Ponadto wiele napojów gazowanych zawiera dużo kofeiny. Kofeina to coś więcej niż tylko zmiana nastroju dziecka i sprawianie, że idą spać późno. Może to powodować bóle głowy, bóle brzucha, nerwowość i problemy z zasypianiem. To również sprawia, że dzieci są podatne na problemy z zachowaniem i zaburzenia układu nerwowego. Kofeina może mieć taki wpływ na dzieci, nawet w małych ilościach.
Napoje gazowane i agresywność u dzieci
Nigdy nie należy lekceważyć kwestii zachowania związanych z konsumpcją napojów gazowanych. Badanie z 2013 roku opublikowane przez The Journal of Pediatrics wykazało, że agresywność, uzależnienie fizyczne i problemy z uwagą są ściśle związane z konsumpcją napojów gazowanych u małych dzieci (Suglia, 2013).
Naukowcy przebadali 3000 pięcioletnich dzieci z 20 różnych miast Stanów Zjednoczonych i odkryli, że spożywanie napojów gazowanych może być związane z agresywnym zachowaniem.
Naukowcy próbowali wyizolować wpływ tych napojów, eliminując inne istotne czynniki, takie jak depresja u matki, ojciec w więzieniu i przemoc domowa. Ponadto dzieci, które piły cztery lub więcej szklanek napojów gazowanych w ciągu jednego dnia, dwukrotnie częściej niszczyły dobytek innych ludzi.
Związek nie jest zbyt jasny
Związek między napojami gazowanymi a agresywnością u dzieci nie jest zbyt jasny. Ze względu na fakt, że napoje gazowane są produktami przetworzonymi, naukowcy podejrzewają, że składniki takie jak kwas asparaginowy lub kwas fosforowy stoją za problemami z zachowaniem dzieci.
Kofeina może również powodować problemy z zachowaniem dziecka, więc naukowcy uważają, że zawartość kofeiny może być częścią problemu.
Ponadto wysokie spożycie słodkich napojów może również wpływać na poziom glukozy we krwi. Niski poziom glukozy we krwi u dzieci może sprawić, że będą pożądać napojów gazowanych i sprawią, że będą agresywni lub nieśmiali.
Niebezpieczeństwa związane z konsumpcją napojów gazowanych u nastolatków
W kilku badaniach odkryto również, że spożywanie napojów gazowanych w przypadku nastolatków wiąże się z problemami z zachowaniem i emocjami. Inne badanie opublikowane w International Journal of Injury Control and Safety Promotion powiązało konsumpcję napojów gazowanych z agresywnością, depresją i zachowaniami samobójczymi u nastolatków (Solnick i Hemenway, 2013).
Zdaniem ekspertów, im więcej nastolatków napije się napojów gazowanych, tym większe prawdopodobieństwo, że będą wdawać się w bójki. Ponadto odkryli, że nastolatki również częściej odczuwają depresję lub desperację i mają myśli samobójcze.
Agresywne zachowanie może być powiązane z konsumpcją napojów gazowanych
Mówiąc w kilku słowach: wśród wielu czynników, które mogą sprawić, że dziecko stanie się agresywne, możemy powiedzieć, że konsumpcja napojów gazowanych jest istotna. W rzeczywistości pozbycie się tych napojów z diety dzieci może poprawić ich zachowanie.
Naukowy uważają wszelkiego rodzaju napoje gazowane, napoje bezalkoholowe, przetworzone soki, napoje z kofeiną i napoje energetyczne za bardzo szkodliwe. Szczególnie ważne jest, aby nie pozwalać dzieciom spożywać napojów energetycznych, w tym napojów sportowych. Wiele z tych napojów zawiera środki pobudzające, takie jak guarana, tauryna i duże ilości kofeiny.
Solnick S.J y Hemenway D. (2013): Soft Drinks Aggression y Suicidal Behaviour in US High School Students. International Journal of Injury Control and Safety Promotion, 21(3), 266-273. doi: 10.1080/17457300.2013.815631
Suglia S.F, Solnick S. y Hemenway D. (2013). Soft Drinks Consumption Is Associated With Behavior Problems in 5-Year-Olds. The Journal of Pediatrics, 163(5), 1323-1328.
Dbanie o siebie to doskonały sposób na lepsze samopoczucie, szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Jest to szczególnie ważne, kiedy w Twoim umyśle panuje chaos i gdy dręczą Cię niespokojne myśli. W takich sytuacjach trudno jest uciec przed wszechogarniającą…
Na rynku możemy znaleźć bardzo obszerną literaturę, której tematem jest medytacja i liczne, zapewniane przez nią korzyści. I chociaż medytacja była swego czasu nowością przywiezioną ze Wschodu, obecnie jest powszechnym nawykiem praktykowanym przez wielu ludzi żyjących w świecie zachodnim. Niektórzy…
Czytanie powieści, tekstów fabularnych i esejów może służyć jako wsparcie, aby móc wyobrazić sobie różne sytuacje, scenariusze i postaci. Przerzucając strony tworzymy mentalne obrazy twarzy, strojów, krajobrazów i przestrzeni. I tam właśnie zaczyna się magiczny wpływ czytania na nasz mózg.…
Łatwo jest przylgnąć do pewnych postaw, które ostatecznie wywierają szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie. W tym artykule zastanowimy się, co odbiera energię i przedstawimy strategie, które pomogą Ci unikać przyjmowania tych postaw i ograniczać ich wpływ na Twoje życie. Pewne…
Czy chcesz szybciej zasypiać? Czy wiesz, na czym polega prawidłowa higiena snu? Wydaje się, że dobrze przespana noc powinna być czymś naturalnym, tymczasem wiele osób ma z tym duże trudności. W tym artykule przedstawimy kilka strategii, które pomogą Ci lepiej…
Wiele osób chce w jakikolwiek sposób zwiększyć swoją samokontrolę. Problem polega na tym, że tak naprawdę to większość z nich nie ma wystarczającej siły woli i motywacji, aby uzyskać ten cel. Motywacja nie zawsze wystarcza, jeśli nie podejmiesz się realizacji…