Jak pomóc nastolatkom - kilka przydatnych wskazówek

Jak pomóc nastolatkom - kilka przydatnych wskazówek
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Jak pomóc nastolatkom – oto niezmiernie często zadawane pytanie. Czasami spoglądasz wstecz na swoje dorastanie i myślisz: “Gdybym tylko wtedy to wiedział…” Ale ten artykuł nie dotyczy tego, co mogłeś zrobić w swoich nastoletnich latach, gdybyś tylko wiedział, to co wiesz teraz. Jest kilka lekcji, których uczysz się z czasem lub popełniając błędy.

W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić i jak pomóc nastolatkom. Chodzi o to, jakie rzeczy chciałbyś wiedzieć, kiedy to ty byłeś nastolatkiem. Są to rzeczy, które powiesz swoim dzieciom, gdy nadejdzie odpowiedni moment, nawet jeśli boli, nawet jeśli jest to bardzo trudne.

Nie ma wątpliwości, że dorastanie jest skomplikowanym czasem ze względu na wszystkie zmiany, przez które przechodzą nastolatkowie. Jest to trudne zarówno dla samych nastolatków, jak i dla ich rodzin. Ale bądźmy szczerzy – za każdym nie do zniesienia nastolatkiem, zazwyczaj nie stoją również zdezorientowani rodzice?

W wielu przypadkach rzeczy, których nie możemy znieść w naszych nastoletnich dzieciach, to te same rzeczy, których nasi nastolatkowie nie lubią w nas. W tej trudnej dynamice, czasami rodzice zapominają wyjaśnić pewne ważne zasady. Oto recepta na wiek dojrzewania i kilka kluczowych strategii pomagających nastolatkom.

Dziewczyna w tunelu

Nie możesz odbyć za nich podróży, ale za to możesz ich na nią przygotować

Pomimo trudności i obowiązków związanych z rolą rodzica, są to obowiązki, których nie można odrzucić, a przynajmniej bez płacenia ceny przez dziecko. Tak więc, jeśli występują problemy z komunikacją, to ty będziesz musiał zrobić pierwszy krok w celu ich rozwiązywania. To prawda, nawet jeśli prawdopodobnie to nie ty jesteś osobą, która spowodowała problemy. Najprawdopodobniej będziesz musiał zrobić pierwszy krok, a także drugi i trzeci.

Ten ruch następuje tylko kiedy zaakceptujesz problem. Rozważenie akceptacji może być trudne. Możesz się bać, ponieważ po tym jak to zaakceptujesz, nie ma instrukcji obsługi. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, aby pomóc nastolatkowi. Nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić pewne zmiany. Zawsze istnieje dobry moment, aby pamiętać, że miłość do naszych dzieci jest ważniejsza niż cokolwiek innego, w tym miłość do samego siebie.

Im więcej nastolatek wie o wyzwaniach, przed którymi stanie w okresie dojrzewania, tym bardziej wzbogacone będzie to doświadczenie. Pomoże mu to zmierzyć się z przyszłością i sprawić, że będzie mniej skłonny do popełniania kosztownych błędów. Zdrowo jest eksperymentować na każdym etapie życia, ale nigdy nie wolno nam zapominać, że każde nasze działanie ma konsekwencje.

Jak pomóc nastolatkom – rola rodzica

Nie musisz odbyć tej podróży za swoje dziecko, ani nie musisz trzymać je za rękę. Twoim obowiązkiem jest udzielanie porad i zachęcanie do dialogu. Powinieneś skupić się na poznawaniu punktu widzenia twojego nastolatka.

Ważne jest, aby rozpoznać i sprawdzić opinię nastolatka. Oczywiście pomaganie każdemu nastolatkowi jest procesem stopniowym. Jeśli spróbujesz przyspieszyć proces, może to mieć katastrofalne konsekwencje. To samo dotyczy osób, które są sparaliżowane strachem przed tym, co może się zdarzyć.

Często nastolatki są jak Czerwony Kapturek. Zrobią lub spróbują zrobić, co im się tylko podoba. Argument “bo tak powiedziałam” tylko pogorszy napięcie. Od tego momentu nie będą już pytać nas o opinie, kiedy będą podejmować decyzje. Albo, jeśli proszą o opinię, nie przyjmą tego jako coś, co należy zrobić. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je decydować i być pewnym siebie.

Wiedza, która zmienia perspektywę nastolatka

Nastolatki mają dostęp do wielu informacji. Musimy jednak rozmawiać o ważnych tematach. Głównie chodzi o poznanie ich punktu widzenia i umiejętność identyfikowania i omawiania wszelkich pytań i nieporozumień.

Są jednak rzeczy, których możemy ich nauczyć. Przekazywanie lekcji pomoże nastolatkom uniknąć wielu cierpień w życiu. Może to zmniejszy poczucie, które większość z nas doświadcza w okresie dorastania – uczucie kompletnego niezrozumienia.

Jak działa mózg nastolatka?

Temat tego, jak działa nastoletni mózg, jest złożony i obszerny. W rezultacie nie jest to szczególnie kuszący temat do zgłębienia. Biorąc to pod uwagę, jeśli chcemy pomóc nastolatkom na tym trudnym etapie, ważne jest, aby zrozumieć sposób w jaki myślą. Ponadto muszą wiedzieć, jaki sposób sposób rozumowania może wpędzić ich w kłopoty.

Ważne jest również rozmawianie z nastolatkami na temat skrajnej racjonalności. To może nie być znana Ci koncepcja, ale ważne jest, aby ją zrozumieć, jeśli chcesz wiedzieć jak działa nastoletni mózg. Skrajna racjonalność odnosi się do równowagi między postrzeganym ryzykiem a konsekwencjami.

Według neurobiologów, dorastający mózg ma problemy z dokładnym obliczeniem ryzyka, jakie może wynikać z pewnych zachowań. To dlatego, że nastolatki nie mają doświadczenia, a ich kora przedczołowa nie jest w pełni rozwinięta.

Kiedy nastolatek zrozumie, jak rozwój jego mózgu wpływa na jego decyzje, jest bardziej skłonny do roztropności. Nauczenie nastolatków, jak działają ich mózgi, może pomóc im być bardziej inteligentnymi. Zachęca ich to do wykorzystania swojej świadomości i woli zredukowania ryzyka, unikalnego na tym etapie życia.

Mózg nastolatka

Jak pomóc nastolatkom – znaczenie bycia sobą

W wieku dojrzewania nastolatki potrzebują swobody bycia sobą. Młodzi ludzie chcą, aby ich rodzice kochali i akceptowali ich. Chcą, aby inni widzieli ich i rozpoznawali. Chcą tych wszystkich rzeczy, ale także się boją.

Problem polega na tym, że wielu uważa, że ​​muszą oni spełniać ideały, które inni ludzie dla nich mają, jeśli chcą być niezależnymi. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o oczekiwania rodziców.

Z drugiej strony wielu młodych ludzi jest przerażonych ideą odrzucenia, jeśli ujawnią swoją prawdziwą tożsamość. Działają więc w sposób, który ich zdaniem najlepiej pasuje do otoczenia. Ich działania są podyktowane tym, co według nich może zadowolić innych ludzi.

To trudny paradoks dla nastolatków. Chcą oddzielić się od wpływów zewnętrznych, aby mogły być autonomiczne. Jednocześnie chcą zaspokoić swoją potrzebę akceptacji. Ta potrzeba akceptacji może sprawić, że będą podlegać pragnieniom innych ludzi, po to aby być uwzględnionym.

Pierwszym krokiem, aby pomóc nastolatkom być tym, kim naprawdę są, jest umożliwienie im bycia sobą będąc wśród rodziny. Jest to kluczowe, jeśli chcesz, aby były w stanie stanąć w obronie własnych wartości i pomysłów.

Nigdy nie poznasz swojego dziecka, jeśli nie pozwolisz mu się wypowiadać i decydować samodzielnie. Pozwól mu zdecydować, co chce nosić. Może także wybrać w jaki sposób chce udekorować swój pokój i czego słuchać.

Pomaganie nastolatkom opanować gniew i smutek w okresie dojrzewania

Po pierwsze, warto wspomnieć, że gniew i smutek są emocjami. Emocje tego typu są całkowicie dopuszczalne. Bycie smutnym nie jest złe; Bycie rozgniewanym nie jest złe. Istnieje wiele powodów, aby próbować kontrolować ekspresję emocjonalną, ale nigdy nie ma dobrego powodu aby tłumić emocje.

Problem polega na tym, że wielu nastolatków (i dorosłych) nie wie, jak prawidłowo zarządzać swoimi negatywnymi emocjami. Ale nie jest to usprawiedliwienie. W rzeczywistości rodzice mogą ocenić, w jaki sposób są w stanie zarządzać swoimi własnymi emocjami, obserwując zachowania nastolatków.

Złą wiadomością jest to, że oni także uczą się od nas. Nastolatki mają skłonność do reprodukowania negatywnych wzorców. Są to rzeczy, których nienawidzimy w innych ludziach i trudno nam zobaczyć je w nas samych. Dobrą rzeczą jest to, że możemy wcześnie zaobserwować takie zachowanie, dając nam wystarczająco dużo czasu, aby coś z tym zrobić.

Zawsze można coś zrobić

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno na zmiany. W rzeczywistości możesz zaprezentować trzy ważne lekcje dla swojego dziecka:

  • Pierwsza to jak zarządzać emocjami.
  • Po drugie, kochasz ich tak bardzo, że jesteś w stanie podjąć wysiłek, aby się zmienić.
  • Trzecią lekcją jest to, że nigdy nie jest za późno na wybranie właściwej drogi.

Jak pomóc nastolatkom – akceptowanie całego zakresu ich emocji

Wiele nastolatków próbuje ukrywać swoje emocje, gdy widzi problemy, którete powodują. Niektórzy robią to poddając się niezorganizowanemu, apatycznemu, monotonnemu życiu. Inni szukają schronienia w konsumpcji narkotyków i alkoholu.

Seks jest kolejną techniką unikania emocji dla wielu nastolatków. Biorą w tym udział niedbale, bez uczuć i zaangażowania. Liczy się sama konsumpcja. Inni wolą izolację, po to aby nie narażać się na cierpienie.

To, czego nastolatki muszą się nauczyć, to rozpoznawać, akceptować i wyrażać pełen zakres emocji. W okresie dojrzewania nastolatkowie mogą doświadczyć nowych uczuć i doznań. Czasem są na tyle intensywne, że aż przerażające. Jeśli uda nam się zdobyć ich zaufanie, możemy pomóc naszym nastolatkom w tych trudnych czasach.

Jak pomóc nastolatkom - rozmowa mamy z córką

Jak pomóc nastolatkom – teraźniejszość jest ważniejsza niż przyszłość

Ludzie ciągle pytają – lub naciskają – nastolatki o przyszłość. Wielu nastolatków radzi sobie z tym błędnie interpretując romantyczną ideę “carpe diem”. Inni stawiają temu czoła, poświęcając swoją młodość. Starają się osiągnąć cele wyznaczone przez innych kosztem swoich najlepszych lat. Skupiają się na przyszłości, o której inni nieustannie im przypominają.

Dobrze jest myśleć o przyszłości, ale życie to nie tylko praca i nauka. Nie możesz znaleźć wszystkiego, co jest warte trudu w książce (nie ujmując wspaniałości, jakimi są książki). Jeśli naprawdę chcesz pomóc nastolatkowi, naucz ich poświęcenia, którego wymagają niektóre cele. Pomóż mu uczyć się na własnych doświadczeniach. W ten sposób będzie miał lepsze wyczucie tego, co jest ważne w teraźniejszości.

Ważne jest, aby nastolatki miały czas na wszystko. Potrzebują czasu na edukację, przyjaciół, ćwiczenia i zajęcia związane z rozwojem osobistym. Nastolatki powinny “być obecne” w życiu codziennym.

Pozwoli im to poznać siebie i podejmować samemu decyzje. Oznacza to, że mogą zachowywać się konsekwentnie z osobowościami, aspiracjami i wartościami, które stopniowo rozwijają.

Okres dojrzewania nie jest chorobą, jest szansą

Większość rodziców boi się nastolatków. Traktują to jak chorobę, która nie ma lekarstwa. Jednak widzenie tego z innej perspektywy jest dobre zarówno dla rodziców, jak i nastolatków. Powinniśmy widzieć dorastanie jako szansę dla wszystkich zainteresowanych.

Jest to okazja do poznania nowego etapu życia i stawienia czoła nowym wyzwaniom. Te nowe wyzwania mogą być naprawdę dobre dla wszystkich zaangażowanych. Trudny etap nie musi być bolesny, smutny lub tragiczny. W rzeczywistości może to być piękny czas życia.

Rodzice mogą sprawić, aby tak się stało. Nadal mają wiele do powiedzenia i do zaoferowania swoim nastolatkom. Oczywiście, czasami ich porady nie będą mile widziane, ale to normalne. Pomoc nastolatkom w trudnym okresie dorastania jest możliwa!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.