W historii kina może znaleźć różne kontrowersyjne filmy. Jednak niektóre z nich przekształciły się w kultowe pozycje, które koniecznie powinny znaleźć się na naszej liście filmów do obejrzenia.
W historii kina znajdziemy filmy kontrowersyjne, które wciąż nie są łatwe do obejrzenia, ale są ważne w pamięci kulturowej. Są to dzieła, które wyznaczają epokę, nową estetykę lub wywołują moralny skandal.
Te kontrowersyjne filmy zawierają najstraszniejsze sceny seksu, najbardziej makabryczną przemoc lub najbardziej obsceniczny język. A przynajmniej było tak w tym momencie premiery, gdy działacze, wyznawcy religii i opiekunowie kultury podnieśli alarm.
Mimo to, niektóre z tych filmów zdobyły Oscary i należą do najlepszych, pomimo (a może z powodu) swojej kontrowersyjnej natury. Zapomnijmy o paskudnych filmach, takich jak Srpski Film, Nadzy i rozszarpani czy Nieodwracalne. W tym artykule chcemy Wam polecić kilka kontrowersyjnych filmów, które pięknie się zestarzały.
Kontrowersyjne filmy: Brokeback Mountain w reżyserii Ang Lee (2005)
Znienawidzony przez konserwatystów politycznych i religijnych stał się głównym przedstawieniem homoseksualnego romansu na ekranie. Zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i opinii publicznej.
Niemal ćwierć wieku po podobnym Kochać się (1982), ten nominowany do nagrody Best Picture melodramat ukazał historię dwóch młodych kowbojów, którzy udali się na nieoczekiwaną randkę podczas pracy w 1963 roku. W ciągu najbliższych trzech dekad ta przygoda miała duży wpływ na ich życie.
Niektóre konserwatywne organizacje katolickie określiły ten film jako „moralnie obraźliwy” z powodu otwartego przedstawienia relacji homoseksualnych. Inni skrytykowali film jako propagandowy seksualnie.
Konserwatywne chrześcijańskie grupy fundamentalistyczne przytoczyły film jako gloryfikację homoseksualizmu, który podsycał seksualne wyzwolenie. Tych, którzy krytykowali film nazywano „homofobicznymi”.
Mimo że okrzyknięto go „rewolucyjnym” filmem dla kina gejowskiego, ani dwóch głównych aktorów filmu, ani jego reżyser, ani scenarzyści nie byli homoseksualistami. Film pierwotnie zapowiedziano bez konkretnego odniesienia do homoseksualnego wątku.
Gwałt autorstwa Virginie Despentes (2000)
Ten dramat, będący hybrydą filmu Urodzeni mordercy oraz Thelma i Louise, opowiada o dwóch kobietach, które były ofiarami molestowania i stała się strażnikami. Został zakazany w rodzinnej Francji. Kontrowersje były bardzo duże ze względu na cenzurę, ponieważ ta sama przemoc jest powszechna w filmach z udziałem mężczyzn.
To odważne i oburzające dzieło sztuki o kobiecej złości seksualnej. Bezlitosna i irracjonalna ucieczka dwóch zatwardziałych kobiet była pierwszą współpracą francuskiej reżyserki Virginie Despentes i byłej aktorki porno Coralie Trinh Thi. Scenariusz oparty jest na własnej powieści Despentes z 1995 r. Uznawany jest za film kultowy.
Żywot Briana (1979, Wielka Brytania)
Monty Python mogli szydzić z angielskiej królowej bez przyciągania uwagi i bez problemów. Ale w chwili, gdy postanowili zrobić satyrę na temat przeciętnego włóczęgi z Nazaretu wziętego za Mesjasza ich członkom zaczęto grozić śmiercią.
Organizowano protesty, podczas gdy organizacje chrześcijańskie narzekały, że wyśmiewanie Jezusa jest grzechem śmiertelnym. Ironia polegała na tym, że Pythoni w rzeczywistości wyśmiewali religijnych fanatyków.
Kontrowersyjne filmy: Psychoza Alfreda Hitchcocka (1960)
Widzowie przyzwyczajeni do kolorowych thrillerów Hitchcocka byli oszołomieni tą czarno-białą niespodzianką. Reżyser odważył się także już w połowie seansu “zabić” główną bohaterkę graną przez Janet Leigh.
Potężny i złożony thriller psychologiczny Alfreda Hitchcocka jest „matką” wszystkich współczesnych horrorów i thrillerów. Bez niczyjej pomocy zapoczątkował erę slasherów ekranowych z krwawymi zabójstwami i szokującą grafiką.
Psychoza złamała też wszelkie konwencje filmowe. Pokazała kobiecą bohaterkę w bieliźnie w pierwszej scenie. Zabito główną „gwiazdę” Janet Leigh, na długo przed zakończeniem filmu. Scena morderstwa pod prysznicem przeszła do historii kina.
Psychoza jest tak wielowarstwowa i złożona, że potrzeba obejrzeć ją wielokrotnie, aby uchwycić całą jej subtelność. Ten film nie został zrozumiany przez krytyków, kiedy został wydany. Przerażenie i napięcie powstały w umysłach widzów. Jednak historia zawierała tematy tabu, takie jak transwestytyzm, ukryte kazirodztwo i oznaki nekrofilii.
https://www.youtube.com/watch?v=-oqx-oHnqlc
Złotoręki Otto Premingera (1955)
Frank Sinatra występuje w tym filmie Otto Premingera w głównej roli. To pierwszy film przedstawiający problem uzależnienia od heroiny w Hollywood. W tym momencie strażnicy moralności wpadli w panikę.
Zamiast tego widzowie ryzykowali kultywowanie różnych i przyjemnych nałogów: trwającej całe życie tęsknoty za eleganckimi filmowymi sekwencjami montażowymi Saula Bassa i ścieżkami dźwiękowymi do filmów Elmera Bernsteina. Po stworzeniu historii z Carmen Jones, Otto Preminger wyreżyserował ten śmiały film noir.
Kontrowersyjne filmy: Lolita autorstwa Adriana Lyne’a (1997)
Lolita wciąż może nas zaskoczyć 35 lat po powstaniu dość łagodnej adaptacji w reżyserii Kubricka. Zmysłowa i naładowana erotycznie wersja powieści Vladimira Nabokova z 1997 roku w wykonaniou reżysera Adriana Lyne’a opowiadała o 14-letniej „nimfetce” (granej Dominique Swain) i nauczycielu o imieniu Humbert Humbert (Jeremy Irons).
Od samego początku film przedstawia anormalną relację, temat wciąż tabu. I drażliwy temat seksualności nieletnich oraz kazirodczej pedofilii, co sprawiło, że film spotykał się z ostrą krytyką. Skrajne grupy oskarżały film o promowanie pedofilii.
Jednak wydaje się co najmniej wątpliwe tolerowanie lub promowanie tego typu zachowań aspołecznych. Film praktycznie nie zawierał kobiecej nagości (w krótkiej nocnej scenie seksu w słabym świetle została użyta dublerka), zwracając szczególną uwagę na ten aspekt podczas całego procesu nagrywania.