Smutne filmy, które poruszą Cię do łez

Smutne filmy, które poruszą Cię do łez
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Ludzie mówią, że o wiele łatwiej jest kogoś rozśmieszyć, niż skłonić do płaczu. Mentalne łączenie się z widzami nie jest łatwe, ale może być cudownym doświadczeniem, kiedy już się uda. Szczególnie smutne filmy mają wyjątkową moc, aby poruszać ludzi i sprawić, by wczuli się w położenie bohaterów.

Przez kilka godzin możesz śledzić ich losy. Poczujesz, co czują, będziesz krzyczeć, gdy będą krzyczeć, i poczujesz poruszenie, kiedy i oni będą poruszeni. Magia filmów polega na tym, że są jak narzędzie wyzwalające Twoje impulsy, poprzez grę aktorów widocznych na ekranie.

Smutne filmy stawiają widza wobec sytuacji ludzi cierpiących i zmagających się z trudnościami. Nie zawsze jest szczęśliwe zakończenie. Ale takie filmy uczą nas też, dlaczego tak ważne jest, aby nigdy się nie poddawać, nawet gdy sprawy wydają się naprawdę trudne.

Smutne filmy, które Cię poruszą

Miłość

Ten francuski film opowiada historię starszego małżeństwa walczącego z chorobą żony. Niezrozumienie, samotność i współczucie są głównymi tematami tego filmu. Mąż, Georges, musi poradzić sobie z problemami żony i jest mu tak ciężko, że dochodzi do punktu, w którym nie chce dalej żyć.

Frustracja i ból sprawiają, że on i jego córka walczą, aby nie stracić żony i matki. Reżyser Michael Haneke zdobył Oscara w 2012 roku za to arcydzieło, które uważamy za obowiązkową pozycję na naszej dzisiejszej liście.

Mój przyjaciel Hachiko

Parker Wilson jest nauczycielem muzyki, który pewnego dnia znajduje szczenię rasy Akita. Chociaż jego żona nie zgadza się na przygarnięcie zwierzęcia, Parker postanawia zatrzymać psa. Z czasem między mężczyzną a psem nawiązuje się wyjątkowa więź.

Opowieść, oparta na prawdziwych wydarzeniach, skupia się na tym, jak bardzo lojalne są psy wobec swoich właścicieli. W tym filmie pies zdobywa się nawet na to, by codziennie czekać na swojego pana na stacji kolejowej.

Scena z filmu Mój przyjaciel Hachiko

Hotel Ruanda

Ludobójstwo, które miało miejsce w Ruandzie, kiedy ludzie Hutu zamordowali Tutsi, jest przedstawiane chłodno i obiektywnie w tym filmie, ale także odważnie. Głównym bohaterem jest Paul, człowiek Hutu, który zarządza hotelem i postanawia pomóc setkom rodzin ukryć się przed prześladowaniami.

Żoną Paula jest Tutsi i zarówno ona, jak i ich córki, otrzymują groźby śmierci. Czekając na pomoc z zagranicy, Paul musi przekupić przywódców Hutu, radzić sobie z wyniszczającym brakiem zasobów i zachować spokój, by ocalić swoją rodzinę.

„Kino to nie sztuka, która filmuje życie: kino jest czymś pomiędzy sztuką a życiem”.

Jean-Luc Godard

Tajemnica Brokeback Mountain

Tajemnica Brokeback Mountain opowiada o miłości dwóch amerykańskich kowbojów. Na początku obaj zaprzeczają swoim uczuciom z powodu społecznych konwencji, ale później zaczynają piękną, aczkolwiek trudną relację.

Film przedstawia sposób, w jaki mężczyźni zakochują się w sobie nawzajem. Jest prosty i naturalny, ale jednocześnie bardzo skomplikowany ze względu na ogromny lęk bohaterów przed odrzuceniem.

Pianista

Ten absolutny skarb kina Romana Polańskiego skupia się wokół życia Władysława, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Władysław zostaje zmuszony do życia w getcie warszawskim, gdzie wiedzie wyjątkowo surowe życie i staje wobec straszliwych okrucieństw popełnianych przez nazistów. Jego miłość do pianina utrzymuje go przy życiu i pozwala mu zyskać przychylność nazistowskiego oficera, który odkrywa jego talent.

Mamuśka

Isabel jest fotografem mody i myśli tylko o pracy. Jest w związku z rozwiedzionym Lukiem, który ciągle kłóci się ze swoją byłą żoną i matką jego dzieci, Jackie. Ich życie całkowicie się zmienia, gdy okazuje się, że jego była żona jest chora na raka. To oznacza, że ​​Isabel będzie musiała spędzać więcej czasu z dziećmi.

Mama śpiewa z dziećmi - scena z filmu Mamuśka

Moja dziewczyna

Mała Vada wiedzie życie, w którym nieustannie kręci się wokół śmierci. Jej ojciec jest właścicielem domu pogrzebowego, który prowadzi w piwnicy ich domu, jej matka zmarła podczas porodu Vady, a babka ma Alzheimera. Spędza spokojne dni ze swoim najlepszym przyjacielem, Thomasem, ale wszystko zmienia się, gdy pojawia się Shelly, nowy przedsiębiorca pogrzebowy.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

John Keating jest nauczycielem języka angielskiego w prywatnej szkole dla chłopców. Jego przybycie wywołuje podekscytowanie i towarzyszy mu aura tajemniczości, ponieważ jego metody nauczania są nieco inne niż dotychczas stosowane w tej szkole. Grupa czterech przyjaciół dowiaduje się, że gdy John był młodszy należał do tzw. „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”.

Keating pokazuje uczniom, gdzie kiedyś się spotkali: stare drzewo, przy którym rozmawiali o poezji i wyrażali najgłębsze myśli.

Podsumowując, te przedstawione powyżej smutne filmy skłaniają do zastanowienia się nad sensem życia. Bohaterowie tych filmów nie zawsze są silni lub odważni, ale to czyni ich tak ludzkimi i realnymi. Te smutne filmy pokazują także, że zmiana, na dobre lub na złe, jest jedyną nieuniknioną rzeczą w naszym życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.