Nadwaga umysłowa - gdy myślimy zbyt dużo

Nadwaga umysłowa - gdy myślimy zbyt dużo
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Jeśli czujesz, że twoje ciało jest stale zmęczone, sztywne lub obolałe, możesz cierpieć na nadwagę. Ale nie odnosimy się do zwiększenia masy ciała, ani do zwiększenia obwodu czaszkowego, ale do nadwagi psychicznej, do nadmiaru negatywnych myśli, niepotrzebnych i nieproduktywnych. Chodzi o inny koncept – nadwaga umysłowa. 

W ciągu dnia marzymy, rozumiemy, zastanawiamy się, tworzymy, obliczamy, podejmujemy decyzje… Krótko mówiąc, żyjemy myśląc. Ale nie wszystkie myśli są ważne lub użyteczne, w rzeczywistości czasami myślimy zbyt wiele w sposób bezużyteczny i produkujemy zbyt wiele bezużytecznych myśli. Powstaje nadwaga umysłowa.

Jeśli ciągle będziemy wracać do myśli które niczego nie wnoszą i w niczym nam nie pomagają, w końcu nasz umysł sam się wykończy. Stanie się ciężki, zacznie się blokować się i zrezygnuje z wykonywania innych procesów. Pojawi się nadwaga umysłowa.

mężczyzna z rękami na głowie - nadwaga umysłowa

Myśli są podstawową jednostką umysłu

Jak wiemy, myślenie jest częścią ludzkiej natury. W rzeczywistości jest to jeden z procesów, który odróżnia nas od reszty żywych istot. Ale nasze myślenie, w przeciwieństwie do tego, co się powszechnie uważa, w większości nie jest świadome. Wręcz przeciwnie.

Wyobraź sobie górę lodową. Czubek tego, co jest na powierzchni, odzwierciedla myśli świadome. Tymczasem lód, który jest zanurzony, który stanowi większość, to część nieświadoma.

Według dr. Michaela Shadlena, głównego badacza w Instytucie Zachowań Mózgu Mortimer B. Zuckerman w Columbii (USA), “olbrzymia większość myśli krążących w naszym mózgu występuje poniżej radaru świadomości, co oznacza że nawet jeśli nasz mózg je przetwarza, nie jesteśmy tego świadomi. ”

Dlatego też jakość naszych myśli determinuje nas na co dzień. Wynik naszego rozwoju zależy od świadomych i nieświadomych myśli, które przetwarza nasz umysł. Nadwaga umysłowa zaburza te procesy.

Nadwaga umysłowa czyli niezdrowe myśli tuczą nasze umysły

Niezdrowe myśli to te, których nawroty nas wykańczają, ponieważ nie przynoszą nam żadnej korzyści. Są puste, a nawet toksyczne. I powstają w naszym świadomym umyśle. Oznacza to, że nadwaga psychiczna nie jest wynikiem stłumionych procesów mentalnych, impulsów lub pragnień, ale wynikiem przemyślanego opracowania.

Są zbędne i niepotrzebne, ponieważ zamiast dawać nam większą samoświadomość i lepsze umiejętności poznawcze, energetycznie nas wykańczają i spowalniają resztę świadomego przetwarzania. Nie pozwalają nam na kreatywność, zrozumienie i zdobywanie nowych umiejętności. Blokują nas i paraliżują inne zdolności.

Dlatego też, kiedy cierpimy na umysłową nadwagę, nasze myśli zachowują się jak śmieciowe jedzenie. I powodują fizyczne konsekwencje, które mogą być analogiczne do otyłości. Wśród nich wyczerpanie fizyczne, które powoduje trudności w chodzeniu lub podczas wysiłku fizycznego. Powoduje również problemy z oddychaniem, większą potliwość, rozległe bóle stawów, a nawet problemy skórne, takie jak trądzik.

zmartwiona kobieta

Nadwaga umysłowa i jej przyczyny

Istnieje wiele rodzajów toksycznych myśli, ale te, z których najczęściej korzystamy to:

  • Krytyka: kiedy coś komuś wyrzucamy, osądzamy lub potępiamy kogoś, w rzeczywistości krytykujemy nas samych. Obniżenie poczucia własnej wartości i wszystkie nasze problemy przerzucamy na drugą osobę.
  • Litość: Wiktymizacja jest jedną z przeszkód, które stawiają przed nami nasze umysły, abyśmy nie mogli się rozwijać. Zmiana polega na zaprzestaniu litowania się nad samym sobą i nie angażowania się w negatywne, frustrujące lub bezużyteczne myśli.
  • Przypuszczenia: jedynym celem przypuszczeń jest osłabienie naszej osoby. Domysły, zagadki lub urojenia tylko nasz szkodzą i generują umysłową nadwagę niemal automatycznie. Skąd możemy wiedzieć, co myślą o nas inni, jeśli nawet my nie wiemy co o nas myślimy?
  • Zdania warunkowe: “Gdybym to wtedy zrobił, to teraz…”, “Może powinienem był…”. Jeśli nie zrobiłeś tego w tym przeszłości, nie dręcz się. Czasu nie cofniesz. Teraz możesz się tylko uczyć z  błędów przeszłości. Te myśli tylko cię osaczają, i ty sam doprowadzasz do samozniszczenia.

Jak odchudzić umysł?

Aby uniknąć problemów wywołanych przez psychiczne toksyny, nie możemy pozwolić, by to myśli przejmęły nad nami kontrolę.  By do tego nie dopuścić możemy użyc następujących porad:

  • Daj umysłowi odpocząć: medytacja to fantastyczne ćwiczenie, podczas którego przyciągamy tylko pozytywne myśli. Inne ćwiczenia związane ze sztuką, takie jak malowanie, mogą przyczynić się do uwolnienia napięcia i zastąpić śmieciowe myśli tymi bardziej produktywnymi. Czytanie, kino, czy udział w warsztatach i seminariach również sprawiają, że możemy mentalnie odpocząć.
  • Wyeliminuj społeczne toksyny: zidentyfikuj relacje społeczne, które mogą cię skrzywdzić. Na przykład, jeśli otaczasz się ludźmi, którzy uwielbiają plotki i wszystkich krytykują, prędzej czy później zaczniesz zachowywać się podobnie. Poszukaj bardziej wzbogacającego środowiska, które daje siłę, energię i ma na ciebie pozytywny wpływ.
  • Przestań myśleć: powstrzymaj ten toksyczny nawrót myśli. Może wydawać się to paradoksalne, ale najlepszym wyjściem jest całkowite skupienie się na tych negatywnych myślach. I po kilku minutach całkowicie im poświęconych, zakończ ten tok myślenia raz na zawsze. Opróżnij umysł.
medytująca kobieta

Jeśli od czasu do czasu pojawiają się negatywne myśli, ich wpływ na nasze ciało jest praktycznie niedostrzegalny. Ale jeśli są one stale obecne, mogą hamować nasze zdolności i obniżać jakość naszego życia.

Osoby z nadwagą umysłową próbują odsunąć na bok własną rzeczywistość i wypełnić swoją wewnętrzną pustkę bogactwem innych. Są to osoby, które mają ciągłą potrzebę wypowiadania swoich nieproduktywnych myśli i próbują uwolnić się od wszystkich nieprzyjemnych emocji, które sami produkują. Nie pozwólmy, aby nas zanieczyścili.

Jeśli dbamy o jakość naszych myśli, dbamy tym samym o jakość naszego życia. Nie zapominajmy o tym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Petticolin, Christel (2016) Pienso demasiado. Madrid: Obelisco


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.