Świadome sny - jak rozwiązują nasze problemy?

Świadome sny - jak rozwiązują nasze problemy?

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia, 2017

Świadome sny mają miejsce, kiedy śpimy, jednak od zwyczajnych snów różnią się tym, że jesteśmy świadomi tego, iż śnimy. Świadome sny zwykle przytrafiają się osobom w wieku 10-19 lat, a z czasem zanikają w miarę jak dorastamy. W rzeczywistości, dorośli rzadko mają okazję cieszenia się tym doświadczeniem.

“Śnienie jest potrzebne, nawet kiedy sny wychodzą poza rzeczywistość.”

-Ayrton Senna-

Świadomość w snach

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się śnić, kiedy wiedziałeś, że nic nie jest rzeczywiste? Bycie świadomym faktu w trakcie snu, że się śni, to fenomen zwany świadomym snem.

Istnieją dwa różne poziomy na jakich świadome sny mogą być doświadczane. Na tym pierwszym wiesz, że śnisz, jednak nie potrafisz do końca zdefiniować co się dzieje. Na drugim poziomie jesteś całkowicie świadomy swego snu, do tego stopnia, że potrafisz go kontrolować.

Bycie świadomym własnych snów może być niezwykle korzystne oraz pomóc Ci w realnym życiu.

Świadome sny mogą pomóc Ci rozwiązać codzienne problemy

Wiele z Twoich codziennych problemów pojawia się w snach. Znęcają się one nad nami przypominając o sytuacjach, o których tak bardzo pragniemy zapomnieć. Jednakże to, co pozostaje wielką niewiadomą to fakt, czy śnienie o naszych problemach może doprowadzić nas do znalezienia najlepszego rozwiązania.

myślący mężczyzna

Świadome sny pozwalają nam na zastanowienie się nad trudnościami pojawiającymi się z dnia na dzień. Mogą pomóc nam w rozważeniu różnych podejść do danego problemu oraz czego tak naprawdę oczekujemy od rozwiązania.

Mając to na uwadze, świadome sny mogą stać niezbędnym narzędziem do obierania właściwej ścieżki oraz odpowiedniego nastawienia wobec przeszkód, jakie stają na naszej drodze. Zatem jak to działa?

“Popatrz na rozwiązanie, nie na problem.”

-Donald Trump-

Świadome sny pobudzają wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Umysł staje się bardziej aktywny oraz zdolny do znajdywania rozwiązań dla szeregu problemów, które wcześniej wydawały się bez wyjścia. Można również powiedzieć, że sny tego typu rozwijają pozytywne myślenie. A to dlatego, że dzięki nim zaczynamy widzieć światełko na końcu tunelu.

Zwiększ swoją pewność siebie

Tak jak wspomnieliśmy, świadome sny mogą pomóc Ci w poradzeniu sobie z pewnymi zmartwieniami oraz sprawić, że poczujesz się bardziej pewny siebie w życiu. To natomiast prowadzi do wielu pozytywnych efektów:

  • Zwiększona zdolność koncentracji
  • Lepsza pamięć
  • Stymulacja kreatywności
  • Pomocne w walce ze stresem i lękami

Wszystkie te pozytywne efekty pomogą Ci w spełnieniu wszystkich celów, jakie wyznaczysz sobie w życiu. Sprawią, że będziesz bardziej zadowolony z siebie oraz poczujesz się zdolny do spełniania marzeń i rozwiązywania konfliktów wewnętrznych.

Dzięki tym snom Twoje zdolności zawodowe poprawią się. Zauważysz spadek stresu oraz napadów lęku, które jak dotąd mogły być przytłaczające.

Jeżeli regularnie miewasz świadome sny, z pewnością identyfikujesz się z tymi osobami, które zawsze wstają pełne energii oraz są usatysfakcjonowane z życia.

Świadome sny pomagają Ci lepiej spać

Wbrew pozorom świadomy sen może przyczynić się do lepszej jakości naszego odpoczynku, jako że jesteśmy wtedy bardziej zrelaksowani.

Zdolność zastanawiania się nad problemami oraz znajdywania dla nich rozwiązania w naszych snach, może pomóc nam w uzyskiwaniu mocnego, zdrowego snu. Co więcej, jeśli sypiamy lepiej, również budzimy się w lepszym humorze. Jesteśmy w stanie jak najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na sen.

poranek

Lecz co z naszymi lękami? Jest wiele sytuacji, które nas przerażają, czy będzie to fobia, traumatyczne przeżycia, czy okoliczności, które wymykają nam się spod kontroli. Świadome sny mogą rozwiązać wiele z tych problemów.

Świadome sny pomagają stawić czoła naszym lękom

Wyobraźmy sobie, że w jednym ze świadomych snów stale prześladuje Cię jakaś osoba próbująca Cię zaatakować. Ten sen może się powtarzać i zapewne symbolizuje poczucie braku bezpieczeństwa. Co może osiągnąć w tym przypadku?

Ponieważ świadomy sen pozwala nam dowolnie rekonstruować oraz kierować wydarzeniami, jeżeli zdecydujemy się stawić czoła napastnikowi oraz złapać go, pokonamy to, co reprezentuje nasz lęk. Bycie w stanie przezwyciężyć w śnie osobisty strach może pomóc nam w pozbyciu się poczucia niepewności w rzeczywistym życiu.

To tylko kilka z ogromu korzyści, jakie oferują świadome sny. Tak więc jeśli w swoich snach wiesz, że tamta rzeczywistość nie jest prawdziwa, gratulacje! Pomagasz sobie w prowadzeniu szczęśliwszego oraz pełniejszego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.