Seksomnia to przypadłość polegająca na wykazywaniu zachowań seksualnych przez sen. Osoby na nią cierpiące nie pamiętają, co robiły. To dziwna dolegliwość. Światowa Organizacja Zdrowia zarejestrowała jedynie kilka jej przypadków.
To problematyczna dolegliwość. Może prowadzić do odbywania stosunków seksualnych bez świadomości tego faktu. Warto zaznaczyć, że nie ma to nic wspólnego z somnofilią, czyli upodobaniem do seksu z osobami, które nie są tego świadome.
Co ciekawe, chociaż do tej pory odnotowano około 150 przypadków, eksperci sugerują, że o wiele więcej osób cierpi na ten problem. Nie wszyscy przyznają się jednak do niego i zgłaszają po pomoc.
Seksomnia: przyczyny, objawy, leczenie
Międzynarodowa klasyfikacja zaburzeń snu określa parasomnie jako zaburzenia fazy snu REM. Należą do nich, poza seksomnią, koszmary senne, paraliż senny, lunatyzm itp. Seksomnia została opisana dopiero niedawno, bo w 1986 roku.
Oznacza to, że nie wiemy na jej temat zbyt wiele. Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w São Paulo wykazało, że seksomnia ma nie tylko implikacje kliniczne, ale może mieć konsekwencje prawne. Innymi słowy, może dojść do trudnych sytuacji nieświadomego wymuszania kontaktów seksualnych na śpiącej obok osobie.
Objawy
Ten typ parasomii objawia się na wiele sposobów. Czasami towarzyszą mu typowe objawy lunatyzmu, czyli wstawanie z łóżka i nieświadome wykonywanie czynności.
Jednak w takiej sytuacji dochodzi do tego fakt, że chodzi o zachowania seksualne takie jak:
- Dotykanie intymnych części ciała swoich lub partnera.
- Masturbacja.
- Ruchy miednicą.
- Pocenie się i jęczenie.
- Nieświadome kontakty seksualne.
- Niekiedy agresywne zachowania seksualne.
- Brak reakcji na bodźce z otoczenia.
- Wypowiadanie pojedynczych słów i niespójnych zdań.
- Wydarzenia nie zapisują się w pamięci.
Seksomnia i jej przyczyny
Obecnie nieznane są dokładne przyczyny tej dolegliwości. Wiadomo, że podobnie jak w przypadku innych parasomnii dochodzi do zmian w obrębie faz snu, a dokładniej fazy REM. Dlaczego?
Należy mieć na uwadze następujące aspekty:
- Za seksomnią może stać niepokój.
- Praca zmianowa i nieregularność cykli snu i czuwania może być przyczyną.
- Skrajne zmęczenie bywa wyzwalaczem tego stanu.
- Alkohol i narkotyki to kolejny czynnik.
- Warto wspomnieć, że lunatyzm prawie zawsze ma podłoże genetyczne. Zachowanie to może zatem być dziedziczne.
Warto wspomnieć o innej ważnej kwestii: ten typ lunatyzmu nie jest zaburzeniem na tle seksualnym ani chorobą psychiczną. Nie ma też związku z traumą. To odmiana parasomnii.
Jak leczyć ten problem?
Seksomnia to stan, którego nie jest się świadomym. To także trudne dla partnera śpiącego obok. Nagle bowiem doświadcza on sytuacji, na którą nie potrafi zareagować.
Najbardziej problematyczne jest to, że dana osoba nie jest świadoma tego, co robi i tego nie pamięta, co może prowadzić do nieporozumień i kłótni. Czasami nie wie nawet o istnieniu tego problemu. Literatura opisuje bardziej znane przypadki tej przypadłości.
Jeden z nich to historia Stephena Lee Davisa, Brytyjczyka, który napastował śpiącą w jego domu nastolatkę. Podczas procesu okazało się, że cierpiał na seksomnię i uniknął kary. Specjalista od zaburzeń snu Peter Buchanan opisał przypadek kobiety, która wychodziła nocą z domu i miała kontakty seksualne z nieznajomymi.
Leczenie przypomina terapię lunatyzmu. Konieczna jest więc indywidualna ocena sytuacji. Czasami podaje się leki znoszące napięcie, by poprawić jakość życia danej osoby. Ważne jest także dbanie o higienę snu i zapobieganie ryzyku oraz nieprzyjemnym sytuacjom. Póki co niestety nie wiemy na temat seksomnii zbyt dużo.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Andersen ML, Poyares D, Alves RS, Skomro R, Tufik S. Sexsomnia: abnormal sexual behavior during sleep. Brain Res Rev. 2007 Dec;56(2):271-82. doi: 10.1016/j.brainresrev.2007.06.005. Epub 2007 Jul 13. PMID: 17706786.
- Ebrahim, Irshaad. (2006). Somnambulistic sexual behavior (sexomnia). Journal of clinical forensic medicine. 13. 219-24. 10.1016/j.jcfm.2006.02.001.