Mózgowie jest główną częścią ośrodkowego układu nerwowego. Umieszczone w czaszce pełni funkcje przewodzenia i integracji informacji, a także rozumowania, oceny lub kontroli zachowania.
Jeśli chodzi o rozkład fizjologiczny, anatomia mózgowia dzieli się na trzy różne części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Czasami nazywa się je także mózgowiem przednim, środkowym i tylnym.
Każda z tych części obejmuje określone regiony mózgowia, które wykonują różne czynności. Ze wszystkich funkcji, które wykonuje mózgowie, wyróżnia się kontrola aktywności ciała i odbiór informacji z wewnątrz i z zewnątrz.
Zatem mózgowie odpowiada za powiązanie składników fizycznych z komponentami psychologicznymi. Zajmuje się również dostosowaniem informacji z mózgu do informacji otrzymywanych z zewnątrz poprzez zmysły.
Mózgowie zajmuje bardzo obszerny region, w rzeczywistości jest najbardziej obszerną strukturą ludzkiego mózgu. Z tego powodu zawiera w sobie również tysiące różnych obszarów i regionów.
Anatomia mózgowia: przodomózgowie lub przednie mózgowie
Przodomózgowie to przednia część mózgowia. Podczas ciąży, jest to jeden z pierwszych rozwijających się regionów u zarodka. Następnie w obrębie przodomózgowia pojawiają się dwa kolejne regiony obejmujące jego strukturę: telencefalon i diencefalon. Ich polskie nazwy natomiast to kresomózgowie i międzymózgowie.
Telencefalon – kresomózgowie
Telencefalon, czyli kresomózgowie jest najwyższym a zarazem najbardziej obszernym rejonem przodomózgowia. Reprezentuje również najwyższy poziom integracji somatycznej i wegetatywnej.
Region ten różni się u płazów i ssaków. U płazów składa się z wysoko rozwiniętych guzów węchowych, podczas gdy już u ssaków składa się z dwóch półkul mózgowych. Wewnątrz telencefalonu znajdujemy następujące płaty mózgowe:
- Potyliczny: wykonuje wizualne operacje sensoryczne.
- Ciemieniowy: przetwarza informacje ruchowe i pochodzące ze zmysłów.
- Skroniowy: wykonuje procesy słyszenia.
- Czołowy: wykonuje funkcje wyższe, takie jak osąd, rozumowanie, percepcja i kontrola motoryczna.
- Ciało prążkowane: otrzymuje informacje z kory mózgowej i zwojów podstawy.
- Węchomózgowie: region mózgu zaangażowany w węch.
Tak więc kresomózgowie zawiera wiele obszarów mózgu i wykonuje wiele procesów umysłowych. Najważniejsze jest jednak przetwarzanie informacji pochodzących od zmysłów i innych obszarów mózgu. Ale bierze również udział w bardziej skomplikowanych funkcjach poprzez płat czołowy.
Diencephalon – międzymózgowie
Diencephalon jest drugim z kolei podregionem przodomózgowia. Znajduje się pod telencefalonem i graniczy w dolnej części z śródmózgowiem.
Ta struktura również zawiera bardzo ważne elementy mózgu. Jego główne rejony to wzgórze i podwzgórze.
- Podwzgórze. Jest to organ o niedużych wymiarach. Tworzy podstawę wzgórza, kontroluje autonomiczne funkcje trzewne a także impulsy seksualne. Podobnie, wykonuje ważne czynności w regulacji apetytu, pragnienia i snu.
- Wzgórze. Jest to najbardziej obszerny i najważniejszy region diencefalonu. Jego główna funkcja polega na zbieraniu informacji ze wszystkich zmysłów, z wyjątkiem zapachu. Jest bezpośrednio związane z korą mózgową i odgrywa ważną rolę w rozwoju emocji i uczuć.
- Subthalamus, inaczej niskowzgórze. Ten niewielki obszar leży między wzgórzem a podwzgórzem. Otrzymuje informacje z móżdżku i czerwonego jądra i składa się głównie z istoty szarej.
- Nadwzgórze. Znajduje się powyżej wzgórza. Tworzą ją szyszynka i jądra pasmowe. Nadwzgórze należy do układu limbicznego i odpowiada za produkcję melatoniny.
- Metathalamus, czyli zawzgórze. Nad nadwzgórzem znajduje się zawzgórze, struktura, która służy jako przejście dla impulsów nerwowych krążących od dolnej szypułki do kory słuchowej.
Trzecia komora
Wreszcie w górnej części diencefalonu znajduje się komora odpowiedzialna za amortyzację uderzeń czaszkowo-głowowych w celu ochrony dolnych obszarów diencefalonu.
Anatomia mózgowia: śródmózgowie lub mózgowie średnie
Śródmózgowia lub mózgowie średnie to centralna część mózgowia. Stanowi górną strukturę pnia mózgu i odpowiada za połączenie mostu Varola i móżdżku z międzymózgowiem. W obrębie śródmózgowia znajdujemy trzy główne regiony:
- Pokrywa: w tym obszarze znajduje się guz popielaty i tylna perforowana substancja. Powstaje tu również mała bruzda, która wychodzi z nerwu ruchowego oka.
- Konary lub odnogi: jest utworzony przez górne ramię spojenia i pasmo optyczne. Jego zadaniem jest po prostu połączenie guzów z ciałami kolankowatymi.
- Nakrywka: tutaj znajdują się jądra własne oraz jądra nerwów czaszkowych, zaokrąglone wzgórki podzielone na pary przednie i górne, które modulują odruchy wzrokowe, oraz tylne i dolne, które modulują odruchy słuchowe.
Główną funkcją śródmózgowia jest kierowanie impulsów motorycznych z kory mózgowej do mostka pnia mózgu. Inaczej mówiąc, impulsy przechodzą od górnych obszarów mózgu do dolnych obszarów, aby następnie dotrzeć do mięśni. Śródmózgowie przekazuje więc głównie impulsy i odruchy czuciowe oraz łączy rdzeń kręgowy ze wzgórzem.
Anatomia mózgowia: tyłomózgowie lub mózgowie tylne
Tyłomózgowie lub mózgowie tylne to dolna partia mózgowia. Otacza czwartą komorę mózgową i swoją niższą częścią graniczy z rdzeniem kręgowym. Składa się z metencefalonu, który zawiera móżdżek i most oraz myelencefalonu, który zawiera rdzeń przedłużony.
Metencefalon – tyłomózgowie wtórne
Jest to drugi pierwotny pęcherzyk mózgu i konfiguruje górną partię tylnej części mózgowia. Zawiera dwa główne i ważne obszary funkcji mózgu: móżdżek i most.
- Móżdżek: jego główną funkcją jest integracja ścieżek sensorycznych i motorycznych. Jest to również obszar wypełniony połączeniami nerwowymi, które umożliwiają połączenie z rdzeniem kręgowym i górnymi częściami mózgu.
- Most: część pnia mózgu, która znajduje się między rdzeniem przedłużonym a śródmózgowiem. Jego główna funkcja natomiast jest podobna do funkcji móżdżku i odpowiada za połączenie śródmózgowia z górnymi półkulami mózgu.
Rdzeń przedłużony, czyli rdzeniomózgowie
Myelencefalon to natomiast dolna partia tylnej części mózgowia. Obszar ten zawiera rdzeń przedłużony, strukturę w kształcie stożka, która przenosi impulsy z rdzenia kręgowego do mózgowia.