Piękno umysłu jest tym, co rozkochuje nasze zmysły

Piękno umysłu jest tym, co rozkochuje nasze zmysły

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2017

Piękno fizyczne, czy piękno umysłu? Aspekt fizyczny jest niezwykle istotny, jednak poza nim istnieje cała masa czynników, które świadczą o prawdziwej wartości danego człowieka. Mówimy o wielu elementach, ponieważ piękno umysłu to bez wątpienia pojęcie bardzo złożone.

Co więc odróżnia piękno umysłu od aspektu fizycznego danej osoby? Otóż piękno umysłu to czynnik, który sprawia, że możemy rzeczywiście się zakochać. To właśnie dzięki jego bogactwu dochodzi do tego, że jedna osoba jest gotowa zupełnie się odsłonić przed drugą.

Piękno umysłu – szczególna nić powiązań

Intymność emocjonalną uzyskuje się wyłącznie wtedy, gdy dwie osoby gotowe są rozmawiać ze sobą używając języka uczuć. Serce samo się otwiera, a wszelkie lęki odchodzą w zapomnienie, gdy otaczamy się osobami, które do wzajemnej relacji wprowadzają szczerą prawdę, szczerość i uczucia, których nam potrzeba.

Przeczytaj również podobny artykuł: Intymność emocjonalna w związku: jak ją zbudować?

Piękno psychologiczne jest tym, co pozwala nam się zakochać w naturalny sposób, jest tym, co otwiera umysł i serce. Jest czymś utwierdzonym, co szuka miłości bez uzależnień, szczerej, czystej, pełnej.

Daleko od zwykłych, podstawowych potrzeb, często podszytych po prostu egoizmem, piękno umysłu pozwala nam osiągnąć zupełną nagość. Osiąga się ją odsłaniając jedną po drugiej, szaty skrywające najgłębsze zakamarki naszej duszy. Wyjawiając nasze marzenia w poczuciu respektu i ochrony naszego poczucia własnej wartości.

kobieta - piękno umysłu

Piękno umysłu – najpiękniejszy podarunek

Podarunki, które otrzymujemy wraz z pięknem psychologicznym pozwalają nam cieszyć się prawdziwym przywiązaniem, zdrowym i elokwentnym.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bliskość emocjonalna bardziej intymna niż seks

Ponieważ pięknem nie nazywamy tego, co cieszy oczy, ale to, co zaspokaja nasze emocje i nasze uczucia. W takim właśnie kontekście Virginia Satir wypowiedziała piękne słowa, jakże adekwatne do omawianego przez nas tematu. Powiedziała:

“Myślę, że najlepszym podarunkiem, jaki mogę od kogoś otrzymać jest jego uwaga. Niech na mnie patrzy, niech słucha, niech rozumie i niech mnie dotyka. Najlepszym podarunkiem jaki ja mogę komuś zaoferować jest to, że będę patrzeć, słuchać, rozumieć i dotykać tę drugą osobę. Jeśli wszystko to spełnimy, wtedy mogę powiedzieć, że doszło między nami do kontaktu.”

Dlatego właśnie praca nad pięknem psychologicznym naszych relacji uzależniona jest od tego czy słuchamy, łączymy i znamy nasz bagaż emocjonalny. Nieodzowne jest to, abyśmy pomagali innej osobie pokonać swoje lęki, przezwyciężyć sytuacje, w których czują się zagrożeni i pomóc im zwyciężać.

To ważne byśmy rozwijali w sobie dokładnie to samo, co chcielibyśmy ujrzeć w innych

Otwieranie się

Klucz do pięknych relacji z innymi

Nie jest żadną tajemnicą, że jesteśmy znacznie szczęśliwsi, gdy otaczają nas osoby, które darzą nas szczerą miłością. Czasem jednak się zapominamy i szukamy szczęścia w niezdrowych relacjach, które uzależniają i zatruwają nasze życie. Z tego powodu bardzo ważne jest pamiętanie o kilku kluczowych czynnikach, które mają wpływ na piękno naszych relacji z innymi:

Przeczytaj również podobny artykuł: Piękno jest tym, co znajduje się wewnątrz nas

  • Poczucie bezpieczeństwa i zaufanie względem siebie samych i innych. Prawdziwą intymność osiąga się jedynie dzięki kompatybilności i dobrej wymianie myśli. Jeśli zburzymy powstałe mury, zaczniemy lepiej czuć się zarówno w relacjach z innymi, jak również ze sobą samym.
  • Unikanie osądzania, obgadywania, naśmiewania się z innych, ironii i hipokryzji. Piękno umysłu kształtuje się na bazie pokory i szacunku.
  • Warto przeznaczać czas na budowanie emocji na bazie naszego domostwa, a więc na bazie nas samych.
Zegarek

Piękno umysłu charakteryzuje się między innymi tym, że:

  • Nie osądza, nie karze, nikomu nie wyrządza szkody.
  • Staje się kimś bliskim, jeśli inna osoba tego potrzebuje, szuka wzajemnej intymności.
  • Zamienia szkodliwe myśli, zamienia to, co negatywne, uczy się od innych, stara się być lepszym człowiekiem, włada szczerym i czystym językiem swego wnętrza.
  • To osoba, która nie boi się odsłonić, otworzyć na innych, która odkrywa, która dba o strukturę swoich relacji z innymi, która podtrzymuje szczere uczucie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nie być szczęśliwym to największy grzech

Osoba, którą cechuje psychologiczne piękno umysłu, to nie tylko ktoś, kogo każdy z nas powinien mieć u swego boku, ale chcemy, żeby był to ktoś, kto stanowi odzwierciedlenie nas samych. Tak więc najlepiej, gdy tym pięknem odznaczać się będzie osoba, którą każdego dnia możesz spotkać w lustrze.

Gdy natomiast literalnie staniesz przed lustrem, będziesz mógł spojrzeć tej drugiej osobie prosto w oczy i sięgnąć prosto z serca. Tylko w ten sposób możesz tworzyć trwałe i znaczące relacje, szczere i nastawione na długie lata wzajemnego przysparzania sobie radości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.