Wywiad z Raquel Marín: „Mózg to wymagający gość”

Wywiad z Raquel Marín: „Mózg to wymagający gość”
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Razem z hiszpańską neurolog Raquel Marín zagłębiamy się w temat, który wszystkich nas interesuje: związek między mózgiem a jelitami. Wewnętrzna równowaga tego narządu ma duży wpływ na nasze zdrowie.

Nauka nowego języka, grania na instrumencie, utrzymywanie kontaktów towarzyskich, ciągła ciekawość świata, uprawianie sportu… Aby Twój mózg był w formie możesz obrać wiele różnych strategii. Jednak w ostatnich latach kładzie się specjalny nacisk na jeden bardzo specjalny obszar: nasze jelita. I właśnie Raquel Marín nam dziś zaprezentuje kilka ciekawych informacji.

Na pewno wszyscy słyszeliśmy kiedyś o związku między zdrowiem jelit a mózgiem. Ponadto neuronaukowcy, tacy jak Raquel Marín, podkreślają między innymi komunikację między tymi narządami i ich związek z chorobami, takimi jak Alzheimer, fibromialgia lub depresja.

Raquel Marín z książką
Nasza dieta jest w pewnym sensie kamieniem węgielnym, o którym wszyscy powinniśmy pamiętać, ale nie tylko jeśli chodzi o zdrowie fizyczne. Zdrowy, obrotny, młody i przygotowany na zmiany mózg, który jest w stanie skuteczne reagować na otoczenie wymaga spożywania bardzo podstawowych składników odżywczych, takich jak witamina B i naturalne przeciwutleniacze.

“Mózg jest jak mięsień. W zależności od tego, co robisz będziesz rozwijać sposób korzystania z własnego intelektu”.

-Raquel Marín-

Raquel Marín: pracuj nad swoim mózgiem, aby poprawić jakość życia

Czy istnieje konkretny sposób na wyćwiczenie mózgu tak, aby dożyć zaawansowanego wieku w jak najlepszym stanie? W rzeczywistości nie ma jednej strategii. Jest ich wiele, a większość z nich dotyczy naszych nawyków. Dlatego eksperci w tej dziedzinie, tacy jak Raquel Marín, oferują nam wszystkie informacje, które powinniśmy mieć w tym temacie.

Dr Marín jest neurologiem i profesorem fizjologii na uniwersytecie w La Laguna. Ma na swoim koncie wiele prac i publikacji. Jej najnowsza książka nosi tytuł: „Spraw, by Twój mózg był w formie”. W niej daje nam porady, jak sprawić, by nasz mózg był aktywny i zdrowy na wszystkich etapach życia.

Jak mawiała poetka Emily Dickinson, mózg jest większy niż samo niebo. Ten fascynujący organ, który często porównujemy z komputerem, ma niezliczoną ilość zasobów, procesów i potencjału, z których wielu z nas nie zdaje sobie sprawy.

Tylko osoby, które dobrze znają ten ten temat, mogą dać nam odpowiedzi i obiektywne dane, które wszyscy powinniśmy znać i zastosować na co dzień.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawić funkcjonowanie mózgu, wywiad z dr. Raquel Marín rozwiąże wiele Twoich wątpliwości.

Wywiad

P: W Twojej książce „Spraw, by Twój mózg był w formie” mówisz, że mózg jest wymagającym gościem przy stole, dlaczego?

Zawsze myślimy o tym, że jedzenie służy naszym mięśniom, sercu lub skórze, ale często zapominamy, jaką rolę odgrywa dla mózgu. Ten narząd jest jednym z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o dietę i składniki odżywcze.

Mózg jest z metabolicznego punktu widzenia nadpobudliwy, zużywa wiele kilokalorii i różnorodne składniki odżywcze, których nie wytwarza. Bez nich mózg działa nieprawidłowo i ma na nas negatywny wpływ.

P: Co możesz nam powiedzieć o komunikacji między mózgiem a jelitami?

W ostatnich latach przeprowadzono niesamowite badania, które potwierdzają, że jelito może być najlepszym sojusznikiem lub najgorszym wrogiem mózgu.

Choroby zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona, autyzm, fibromialgia, depresja, lęk, bezsenność, stwardnienie rozsiane, długowieczność, sprawność fizyczna, itp. są oznakami wcześniejszego zaburzenia równowagi bakterii żyjących w jelitach.

Czy woda jest ważna?

P: Jak ważna dla mózgu jest woda?

Dwoma podstawowymi składnikami mózgu są tłuszcz i woda. Mózg jest bardzo wrażliwy na odwodnienie. Dlatego czasami, gdy cierpimy z powodu bólu głowy, zawrotów głowy lub zmęczenia mózgu możemy po prostu napić się wody i zauważymy, jak w ciągu kilku minut poprawia się nasze samopoczucie intelektualne.

P: Często mylimy glukozę z cukrem, czy możesz wyjaśnić jaka jest między nimi różnica?

Glukoza jest prostą cząsteczką występującą w praktycznie każdej naturalnej żywności, którą spożywamy każdego dnia.

Cukier może definiować bardzo różnorodne cząsteczki, z których niektóre zostały syntetycznie wyprodukowane w celu osłodzenia, konserwacji i uatrakcyjnienia żywności. Te (nienaturalne) cukry mogą uszkadzać mózg i powodować stany zapalne.

Raquel Marín: co jeść, aby poprawić zdolności intelektualne?

P: Jakie pokarmy i zajęcia są niezbędne, aby poprawić zdolności intelektualne i kreatywność?

Dwa główne parametry pomagające utrzymać mózg w formie i wyćwiczenie „mięśnia mózgowego” to te, które pomagają nam w komunikacji neuronalnej i optymalne ukrwienie w mózgu.

Dlatego tak ważne są tłuszcze rybne, witaminy, naturalne przeciwutleniacze (w kolorowych owocach i warzywach), jod (w morzu i jeziorach) i błonnik (dla zdrowia jelit), którego jest wiele w roślinach strączkowych, a także nasiona, zboża, warzywa i owoce.

Dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych dla mózgu na świecie właśnie dlatego, że jest bogata w te produkty.

P: A żeby poprawić jakość snu?

Pokarmy bogate w tryptofan. Takie jak płatki zbożowe, orzechy i nasiona, chude mięso, ryby, owoce (banan, kiwi, śliwka, figa, grejpfrut, melon, pomidor) i gorzka czekolada.

Śpiąca kobieta
Tryptofan pomaga wytwarzać melatoninę, hormon wywołujący senność. Wskazane jest również unikanie przebywania przy komputerze lub unikanie wymagających zajęć intelektualnych przed snem.

Należy również przestrzegać wytycznych, które pozwalają na relaks i przygotowanie do snu (relaksująca muzyka, picie ziół, wysoka temperatura pomieszczenia, zajęcia o niskiej intensywności itp.). Na przykład, jeśli pójdziesz na siłownię o dziesiątej wieczorem lub zjesz stek z frytkami i popijesz go butelką czerwonego wina, będzie Ci trudniej zasnąć.

Ostatnie pytanie do Raquel Marín

P: W Twojej książce mówisz również o tym, jak połączyć szalone życie z odpowiednią dla mózgu dietą. Co możemy z tym zrobić?

Proponuję kombinację wskazówek, które łączą jedzenie dla „dwóch mózgów (głównego i mikroflory jelit). Jak również aktywności fizycznej i takich które promują aktywność intelektualną i równowagę emocjonalną.

Mózg jest jak mięśnie. W zależności od tego, co zrobisz, rozwiniesz tę lub inną umiejętność. Większa wiedza na ten temat oznacza optymalne wykorzystanie naszego mózgu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.