Mózg optymisty skupia się, przetwarza i rozumie rzeczywistość w inny sposób. Ta zdolność widzenia promieni światła, gdzie inni widzą tylko ściany i ciemność, pochodzi z określonych obszarów mózgu. Te obszary są trenowane pod względem otwartości, elastyczności, odporności i zdolności do lepszego radzenia sobie z codziennym stresem.
Czy to prawda, że mózg optymisty różni się od mózgu pesymisty? Jak można się spodziewać, nie ma między nimi żadnej anatomicznej różnicy. Wszyscy ludzie mają takie same struktury i regiony mózgu. Różnica polega na tym, że regiony te aktywują się i łączą ze sobą.
Powszechnie wiadomo, że Twój mózg jest odzwierciedleniem tego, kim jesteś. W końcu mówi o tym, co robisz, co myślisz i w jaki sposób radzisz sobie z życiem. Na przykład wiemy, że przewlekły stres i podwyższony poziom kortyzolu przez długi okres czasu powodują zmiany w hipokampie, ciele migdałowatym i układzie limbicznym. W ten sposób Twoja pamięć może zawieść, nie możesz się skoncentrować, a Twoja zdolność podejmowania decyzji jest ograniczona.
Chociaż ludzki mózg jest niesamowity, ma swoje ograniczenia. Nie zawsze jest tak skuteczny, jak byśmy tego chcieli. W rzeczywistości wiemy, że niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do depresji i zaburzeń lękowych. Inni są bardziej odporni i lepiej wytrzymują stres. Wynika to z subtelnego połączenia genetyki, wychowania, edukacji i mechanizmów radzenia sobie.
Wszystko to wskazuje na prostą prawdę: mózg wykazuje niesamowitą plastyczność. Oznacza to, że każdy z nas ma zdolność trenowania naszego mózgu, aby być bardziej optymistycznym. Możemy zatem wyćwiczyć w sobie mózg optymisty?
“Optymizm jest podstawą odwagi.”
-Nicholas M. Butler-
Mózg optymisty towarzyszy Ci od urodzenia, czy powstaje z czasem?
Prawdopodobnie znasz kogoś, kto jest wiecznym optymistą. Ta osoba nigdy nie skarży się na problemy. Jej pozytywne nastawienie nigdy nie słabnie, nawet w najgorszych momentach. Ma także silną zdolność inspirowania optymizmem swojego otoczenia. Jak ona to robi? Czy narodziła się na tym świecie z chipem optymizmu już zainstalowanym w mózgu? Czy jest to wynik lat treningu i pozytywnej psychologii?
Tego typu badania przeprowadzone przez King’s College w Londynie pokazują coś interesującego w tej kwestii. 25% osób o pozytywnym nastawieniu urodziło się z tą cechą. Mają mózg optymisty w genach. Innymi słowy, dostali optymizm od swoich rodziców. Wszyscy inni są optymistyczni ze względu na osobisty wybór, postawę i determinację.
Dr Leah Weiss, profesor ze Stanford i ekspert ds. uważności w miejscu pracy, twierdzi, że istnieją naturalnie optymistyczni ludzie. Jednak duża część optymistów jest taka jaka jest, poprzez decyzje, które podejmują. Gdy napotykają problem, wybierają, jakie podejście chcą zastosować i jak radzić sobie z sytuacją, aby dokonać zmiany.
Jaki jest mózg optymisty? Co sprawia, że jest inny?
Zanim wyjaśnimy, czym jest mózg optymisty, jest kilka rzeczy, które musisz zrozumieć. Przede wszystkim optymizm to nie to samo, co szczęście. W rzeczywistości optymizm wykorzystuje wszystkie strategie i umiejętności, które mogą poprawić jakość życia. Optymizm obejmuje zestaw umiejętności i uprzedzeń, które ułatwiają szczęście.
- Pozytywne nastawienie wynika z jednej konkretnej zdolności, jaka ma mózg optymisty. To umiejętność radzenia sobie ze stresującymi czynnikami na co dzień.
- Optymiści nie ukrywają się przed ciemnością i wyzwaniami życia. Przeciwnie, akceptują je i wykorzystują w pełni sytuację.
- Ten optymistyczny pogląd na sprawy ułatwia im radzenie sobie ze smutkiem. Ludzie optymistyczni rzadziej cierpią na lęki i depresję. Mają także zdolność budowania silniejszych i bardziej satysfakcjonujących więzi.
Mózg optymisty i lewa półkula
Dr Richard Davidson jest dyrektorem Laboratorium Neuronauk na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Przeprowadził serię badań, aby zademonstrować coś równie interesującego, co odkrywczego. Wyjaśnił wyniki badania w jednym ze swoich artykułów:
- Kiedy ludzie są niespokojni, wściekli lub sfrustrowani, ciało migdałowate i prawa kora przedczołowa są najbardziej aktywnymi obszarami mózgu. Z drugiej strony osoby, które są pozytywne, optymistyczne, entuzjastyczne i energiczne, mają bardziej intensywną aktywność w lewej korze przedczołowej.
Badanie to pokazuje, że pozytywne emocje aktywują lewą stronę mózgu bardziej niż prawą. Dr Richard Davidson powiedział: “Po wielu badaniach dotyczących związku między aktywnością lewego płata czołowego a emocjami odkryliśmy, że duża liczba osób jest optymistami. Ci, którzy wydają się być nieszczęśliwi i cierpią z powodu depresji lub lęku, mają większą aktywność po prawej stronie mózgu. ”
Zakończymy pomysłem samego Daniela Golemana. Jest to coś, co zwykle podkreśla w swoich książkach i artykułach. Uważa, że każdy jest w stanie wypracować bardziej elastyczne, pozytywne i otwarte podejście.
Wszystko polega na nauce lepszego radzenia sobie ze stresem i emocjami, aby działały na Twoją korzyść. Skoncentruj się i zawsze skupiaj wzrok na horyzoncie, a zdobędziesz mózg optymisty.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bavelier, D., & Davidson, R. J. (2013). Brain training: Games to do you good. Nature. https://doi.org/10.1038/494425a
- Davidson, R. (2005). Meditation and Neuroplasticity: Training Your Brain. Explore: The Journal of Science and Healing. https://doi.org/10.1016/j.explore.2005.06.013Goleman, D. (2004). ¿Qué hace a un líder? Harvard Business Review. https://doi.org/10.3390/systems5020033
- Overman, S. (2006). Goleman: Develop Emotional Intelligence. HR Magazine.