Motywowanie innych to prawdziwa sztuka

Motywowanie innych to prawdziwa sztuka

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2017

Są dni, kiedy miejsca, w których często przebywamy są pełne ludzi zanurzonych w morzu negatywnych emocji. Jednym z nich jest miejsce pracy. Przebywamy w nim, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za zespół lub jesteśmy szefem firmy, a naszym obowiązkiem jest podniesienie tych zmęczonych ludzi na duchu. Ale, w jaki sposób można wpływać na innych? Aby to zrobić, musisz opanować sztukę, jaką jest motywowanie innych.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kluczowym krokiem jest skoncentrowanie się na sobie – motywowanie innych, motywowanie całego zespołu nie jest możliwe dopóki my sami nie czujemy motywacji – aby zagwarantować efektywność grupy, zawsze trzeba zwracać uwagę na emocje, które w niej panują. Nie zapominajmy, że motywacja grupy jest ściśle związana z emocjami, które w niej dominują.

„Pierwsze spotkanie to początek. Pozostawanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”.
-Henry Ford-

Popraw interakcję z zespołem

Chcesz jak najlepiej wykorzystać potencjał ludzi wokół siebie? Chcesz ich napędzać, bo wiesz, jak wiele mają do zaoferowania? Czy ci ludzie zwolnili i zrobili krok wstecz? Jeśli tak, oczekiwany wynik zacznie się oddalać od ideału. Projekt może zostać odrzucony, problemy rodzinne mogą ciągle zajmować nasze myśli…

Motywowanie innych wymaga zidentyfikowania trudności, których pojawienie się jest nieuniknione w jakimkolwiek projekcie oraz tych, z którymi musimy się zmierzyć. Aby precyzyjnie zidentyfikować te przeszkody, trzeba zadbać o dobrą  komunikację. Interakcja opiera się na szacunku, ale stymuluje asertywność i wyrażanie opinii.

wieloryby i góry

 

Jako szefowie, nie zawsze będziemy mieć rację. Ludzie, którzy pracują dla nas, są w stanie zobaczyć, jak pewne rzeczy ewoluują z innej perspektywy. Tak więc bardzo ważne i przydatne jest wysłuchanie wszystkich opinii, aby wszyscy czuli się częścią projektu.

Co więcej, słuchanie tego, co inni mają do powiedzenia lub co myślą zawsze dostarcza nam, jako menadżerom, różnych poglądów na pojawiające się problemy. Dostarcza perspektyw, których my, pozostając na wyższym poziomie, nigdy byśmy nie zauważyli.

Motywowanie innych „od ręki”

Czy jest sens strofować dziecko za coś złego, co zrobiło wczoraj? Jeśli chodzi o motywowanie innych, zasady są takie same. Motywacja powinna odbywać się w odpowiednim momencie, gdy jest potrzebna. Tak więc, jako osoby odpowiedzialne za zespół, musimy zawsze szukać tych istotnych momentów, kiedy nasze krótkie wystąpienie jako motywatorów mogłaby dać najlepszy efekt.

„Motywacja jest paliwem dla mózgu”.
-Anonim-

Obserwuj zespół uważnie, inaczej nie będziesz w stanie powiedzieć, które rozwiązania się sprawdzają, a które nie. Wzmocnij słownie rzeczy, które uważasz, że tego wymagają oraz stwórz pisemne wzmocnienia, będące ich rejestrem. Utworzenie pewnego rodzaju zapisu pomoże zespołowi docenić podjęte kroki i podkreśli wysiłek niezbędny do osiągnięcia określonego celu. Będzie to miało pozytywny wpływ na motywację zarówno całego zespołu, jak i Twoją.

Zrób miejsce dla innych

Motywowanie innych nie oznacza nakładania presji. Czasami mylimy te dwa terminy i dlatego nie osiągamy oczekiwanych rezultatów. Jako szef zespołu jesteś tym, kto odpowiada za podyktowanie kroków, które należy podjąć. Określ wytyczne, które trzeba wziąć pod uwagę i tempo, w jakim należy pracować, aby osiągnąć cel.

Kiedy wszystko jest ustalone, daj ludziom w Twoim zespole trochę czasu i przestrzeni. Pozwól im ustalić własne tempo pracy, dostosować terminy w odpowiedni sposób. Pozwól im włożyć trochę wysiłku i zachować pozytywne nastawienie. Obserwuj ich wysiłek i pomóż,  jeśli napotkają problemy, ale nie kładź na nich nadmiernego nacisku, ciągle przypominając im, co należy zrobić.

Kobieta i wiatr

Zespół pracuje na osiągnięcie wspólnego celu, a każdy z jego członków powinien odpowiadać za własne zadania. Jeśli Ty, jako pracownik, wiesz, co musisz zrobić i masz jakieś zadanie, prawdopodobnie poczujesz się zmotywowany.

Przeciwny efekt powstanie, jeśli oprócz całej tej odpowiedzialności, będziesz czuć także przyduszanie przez osobę odpowiedzialną. Jeśli będą Ci stale przypominane terminy, zadawane niekończące się pytania o postępy, nie przyniesie to nic dobrego, a jedynie utrwali się negatywnie… co zdemotywuje Cię jako pracownika.

Wprowadź kreatywne rozwiązania

Wyczerpanie fizyczne i psychiczne może być szkodliwe dla sztuki, jaką jest motywowanie innych. Z tego powodu musisz dać wycisk swojemu umysłowi, a jednocześnie pozwolić mu na odpoczynek. Pamiętaj, że praca często staje się torturą. Niemniej jednak odpowiednio zarządzając energią umysłową, możemy zmienić pracę w interesujące i wciągające doświadczenie.

W tym celu trzeba wprowadzać i doceniać drobne twórcze rozwiązania, które uprzyjemniają pracę i pozwalają dobrze się bawić. Oczywiście należy zachować rozsądek i odpowiedzialność.

Co możemy z tym zrobić? Dobrym przykładem jest 10-minutowa przerwa, podczas której zostawiamy wszystko, co robimy i idziemy napić się kawy. Jesteś szefem zespołu i wiesz, że wydajność zespołu nie spadnie ze względu na chwilę relaksu. Prawda jest taka, że da przeciwny efekt. Oczyszczanie umysłu jest bardzo pozytywne. Pozwala pozbyć się napięcia, wchodzić w interakcje z innymi i śmiać się razem. Każdy tego potrzebuje.

Innym kreatywnym rozwiązaniem jest 5-minutowa przerwa na opowiadanie sobie dowcipów lub na krótką drzemkę. Dzięki temu rozwiązaniu nawet nie trzeba nigdzie iść. Możecie pozostać w biurze, w miejscu pracy, jednocześnie pozwalając sobie na spontaniczny odpoczynek, który odpręża, ożywia i przywraca siłę do pracy.

Ten zwyczaj, jeśli zostanie poprawnie wprowadzony w życie, zapewni też dobre środowisko do pracy w zespole i da informacje o samopoczuciu każdego z jego członków, poza aspektami ściśle związanymi z pracą.

„Nie ma znaczenia, ile razy popełniasz błąd lub z jaką prędkością robisz postęp. Nadal jesteś o wiele dalej niż ludzie, którzy nie podejmują  nawet prób”.
Tony Robbins

Szczęśliwy zespół, szczęśliwy szef

Komunikuj się z zespołem. Okaż zainteresowanie tym, co dzieje się z ludźmi, którzy tworzą Twój zespół. Daj im przestrzeń, oddech i złam schematy. To bardzo ważne, jeśli chcesz opanować sztukę, jaką jest motywowanie innych.

Jaki jest nasz cel? Możliwość czerpania radości z czegoś, co wymaga poważnego zaangażowania. Wydaje się to nie być możliwe, ale w rzeczywistości jest. Nasze proste propozycje pomogą Twojemu zespołowi, a w szczególności Tobie, zebrać wszystkie siły potrzebne do skutecznej realizacji kolejnego projektu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.