Działać zamiast mówić. Jak się za coś zabrać?

Działać zamiast mówić. Jak się za coś zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2017

„Łatwiej powiedzieć, niż zrobić”. To dość popularne powiedzenie wyjątkowo trafnie i krótko opisuje problem, przed którym staje naprawdę wiele osób. Niezależnie od okoliczności wszystko sprowadza się do jednego – aby zacząć działać, zamiast tylko mówić, analizować i dyskutować.

Każdy z nas planuje coś zrobić. Marzenie do zrealizowania, cel do osiągnięcia, nowa umiejętność do uzyskania. Zazwyczaj jednak zamiast zacząć działać, odkładamy je na później i na później… w efekcie wszystko zostaje jedynie na poziomie słów, a plany nie są wprowadzane w życie. Czy znasz też tę sytuację z własnego doświadczenia?

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wszystko to, o czym tylko marzysz, nie zostało zepchnięte gdzieś na drugi plan. Jeśli masz przed sobą jakiś projekt lub cel, który chcesz osiągnąć, nie zwlekaj ani chwili. Nie poddawaj się ani nie odkładaj go na później. Po prostu rozważ wszystkie „za” i „przeciw”, a następnie zacznij działać.

Jeśli tego nie zrobisz, to ostatecznie Twoje marzenia zostaną pozostawione gdzieś na poboczu Twojej drogi przez życie, zapomniane i zakurzone. Staną się kolejną frustracją, która pozostawi ślad w Twojej duszy, psychice i w sercu.

Zacznij działać, nie rzucaj słów na wiatr

Słowa zbyt często rzucane są na wiatr, po czym z nim ulatują. Możesz wielokrotnie powtarzać, że zamierzasz zacząć działać w celu zrealizowania największych projektów i marzeń swojego życia, ale jeśli nie wykonasz żadnego kroku w tym kierunku, nigdy nie zobaczysz efektów swoich poczynań.

Aby móc zrealizować jakikolwiek plan, poczynić najdrobniejszy krok mający na celu zajęcie się nim, musisz zacząć działać. Słowa nie zapewnią Ci żadnych korzyści.

Wysiłki złożone w ofierze marzeniom przez tych, którzy są w stanie zaryzykować wszystko i wykonać ten najtrudniejszy krok przenoszący ich od słów do działania są jedyną rzeczą, która w końcu zostaje nagrodzona.

Niech Ci się nie wydaje, że tylko dlatego, że wybrana przez Ciebie ścieżka wydaje się być trudna, nie warto nawet zaczynać.

Kobieta na wietrze

W trakcie swojej podróży przez życie nieustannie przecież doświadczasz małych porażek, ale także i sukcesów, które napełnią Cię satysfakcją i motywują do osiągnięcia ostatecznego celu. Nie stój bezczynnie i nie patrz w dal. Nie mów o tym, że masz nadzieję, że wszystko się dobrze skończy, bo to po prostu nieprawda.

“Zamiast liczyć na cud, zacznij działać.
Złóż w ofierze siebie samego, zamiast tkwić w pustej nadziei na chwałę i nagrodę.
Jeśli chcesz zobaczyć cuda, zrób je samodzielnie.
Tylko w ten sposób można spełnić własne, niepowtarzalne przeznaczenie.”
Ludwig van Beethoven

Jeśli nie będziesz działać, nie popełnisz błędów. Ale również nie odniesiesz sukcesu

Wszyscy, którzy opowiadają nieustannie o swoich wspaniałych pomysłach i projektach, nie robiąc jednak nic w kierunku ich realizacji, to także ci, którzy nigdy nie wykonają błędnego ruchu. To prawda, którą łatwo zrozumieć. Ale kryje się za nią jeszcze druga strona.

Takie osoby nigdy także nie odniosą sukcesu, ani nie spełnią swoich marzeń. Pozostaje im jedynie bierna i w większości przypadków pusta egzystencja, bez większego celu w życiu. Nic nie stanie się przez przypadek. Wszystkie korzystne dla Ciebie efekty są wyrażeniem wysiłku włożonego z Twojej strony.

To prawda, że wielcy geniusze, jak Isaac Newton, czy inne legendarne już postacie mogły dokonywać rewolucyjnych odkryć i mieć swój niepodważalny wkład w naukę dzięki czystemu przypadkowi. Ale nie działo się tak dlatego, że siedzieli bezczynnie i czekali na coś, co być może się wydarzy.

Mówili o tym, ale również ciężko pracowali. Tworzyli teorie, badali swoje twierdzenia i ponosili ryzyko. Byli przygotowani na wszystkie sytuacje. Ich sukcesy nie były dziełem przypadku. Wynikały z tego, że zaczęli oni działać już wcześniej w celu przygotowania się na ten właśnie „przypadek”.

Działać, a nie mówić

Pomimo, że sukces mógł pojawić się nawet w momencie, gdy najmniej się tego spodziewali, wiedzieli oni, jak go dostrzec, wykorzystać i rozpowszechnić. Ich odkrycia mogły być rzecz jasna dokonane przez kogokolwiek innego.

Jednak to właśnie oni ich dokonali dzięki temu, że po prostu byli w stanie dostrzec to, co innym umykało. Przygotowali się bowiem wcześniej do tej sytuacji.

Zacznij działać już teraz, aby w przyszłości nie żałować, że nie spróbowałeś

Kiedy ktoś zdecyduje się zacząć działać, może nadejść taki moment, w którym zacznie tego żałować. Zapewne każdy w takim przypadku może mieć do czynienia z trudnościami. Może popełniać błędy. Może doświadczać trudnych momentów, które spowodują u niego zanik motywacji i stwierdzenie, że wolałby nigdy tego nie zaczynać.

Oczywiście, gdyby nie zaczął działać, mógłby uniknąć wszystkich tych błędów i związanego z nimi cierpienia. Jednak nagroda czekająca na końcu drogi na tych, którzy są na tyle odważni, aby wziąć szansę w swoje ręce są znacznie większe, niż dla tych, którzy są zbyt tchórzliwi, aby choćby spróbować.

To bezczynność i bezruch nie zapewniają korzyści, a zamiast tego wywołują strach. Takie życie zawsze będzie wiązało się z poczuciem uwięzienia. Uciekanie od czegokolwiek trudnego lub ambitnego nigdy nie prowadzi do wielkości, szczęścia lub poczucia dumy ze swoich osiągnięć.

Motywacja do działania

“Zdecydowanie lepiej jest działać
i ryzykować odniesienie porażki,
niż żałować później,
że się w ogóle nie spróbowało.”
Giovanni Boccaccio

Podsumowując…

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania należy stwierdzić, że żałowanie, iż brakło Ci odwagi do tego, aby zacząć działać w realizacji jakiegoś celu jest znacznie gorszym uczuciem, niż świadomość tego, że zrobiłeś coś, co zakończyło się porażką.

Zawsze będziesz wiedzieć, że przynajmniej spróbowałeś. Zrobiłeś wszystko, co tylko byłeś w stanie, aby osiągnąć swój cel, zrealizować swoje marzenie. Z kolei w tej drugiej sytuacji będziesz musiał nieustannie stawiać czoła ciągłym wątpliwościom na temat tego, co mogło by się stać, gdybyś tylko zaczął działać.

Zanim zaczniesz więc działać, nie zamykaj się tylko w słowach. Nie wahaj się także zbyt długo. Nie pozwól sobie nawet na jeden dzień, w którym będziesz mówić tylko o swoich wspaniałych pomysłach, ale nie będziesz robić niczego w kierunku ich realizacji.

To sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej sfrustrowany i smutny. Nie pozwól strachowi, aby Cię sparaliżował i uniemożliwił Ci cieszenie się życiem w pełni.

Dążenie do doskonałości

Myśl o przyszłości. Możliwości są tutaj, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niemniej jest to teren zarezerwowany dla osób, które chcą podjąć ryzyko. Dla tych, którzy wolą działać, którzy postanowili zrobić to, o czym marzą.

I dla tych, którzy nie mówią o tym, co chcą zrobić, ale nigdy nawet nie zaczną, ponieważ się zwyczajnie tego boją. Ważna jest zatem świadomość, że zawsze masz przed sobą możliwość. Znajdź więc w sobie odwagę do działania.

Aby zobaczyć swoje marzenia w urzeczywistnione, musisz zacząć działać, a nie tylko o nich mówić. Nie słuchaj tych, którzy mówią, że lepiej poczekać na lepszy moment, bo się po prostu mylą. Bądź odważny i działaj w kierunku uzyskania tego, czego pragniesz. To jedyny sposób na to, aby wieść pełne i szczęśliwe życie.

Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości Catrin Welz-Stein i pochodzą z jej zbiorów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.