Mit o Zeusie, bogu nieba

Zeus był bogiem bogów. Przejął od ojca władzę absolutną, a następnie podzielił się nią z braćmi. W mitologii pozostaje najwyższym bogiem, któremu nigdy nie odebrano władzy.
Mit o Zeusie, bogu nieba
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2023

Zeus był najważniejszym z bogów Olimpu. Uzyskał ten status, pokonując Kronosa, swojego ojca, który wcześniej miał absolutną kontrolę. Mit o Zeusie mówi jednak, że ten od samego początku miał nakreślone swoje przeznaczenie.

Historia o Zeusie głosi, że Kronos, bóg stworzenia, otrzymał proroctwo od swojej matki, Gai. Przepowiedziała, że jeden z jego synów pozbawi go tronu. Po usłyszeniu tej informacji, Kronos połknął wszystkie dzieci, które miał ze swoją żoną Reą.

Zrozpaczona sytuacją Rea chciała uratować najmłodsze ze swoich maluchów. Gdy nadszedł czas porodu, udała się na Kretę i tam potajemnie urodziła dziecko. Następnie, po powrocie, dała Kronosowi kilka kamieni owiniętych w pieluszki. Bóg połknął zawiniątko, nie podejrzewając oszustwa.

Wierzę, że gdyby ktoś zawsze patrzył w niebo, skończyłby ze skrzydłami”.

-Gustave Flaubert-

góra Olimp

Mit o Zeusie: pochodzenie

Istnieje kilka wersji opisów dzieciństwa boga nieba. Najbardziej tradycyjna wskazuje, że wychowała go koza o imieniu Amalthea. Kilku młodych wojowników, zwanych Curetes, pilnowało jego bezpieczeństwa. Gdy dziecko płakało, starali się hałasować za pomocą swoich broni, żeby Kronos go nie usłyszał.

Inna z najbardziej rozpowszechnionych wersji mitu o Zeusie wskazuje, że bóg został wychowany przez nimfę o imieniu Adamantea. Wiedziała, że Kronos włada niebem, ziemią i morzem. Więc, żeby ukryć małego chłopca, przywiesiła go za pomocą lin do drzewa. W ten sposób był zawieszony między niebem, ziemią i morzem, a Kronos nie mógł go zobaczyć.

Kiedy Zeus był już dorosły, zmusił Kronosa do zwrócenia wszystkich ofiar, które połknął. Najpierw pojawił się kamień owinięty w pieluszki, a potem jego bracia, w odwrotnej kolejności niż zostali połknięci. Następnie wypuścił Hekatonchejrów, gigantów ze 100 ramionami i 50 twarzami, którzy byli braćmi Kronosa i zostali uwięzieni w Tartarze.

Mit o Zeusie głosi również, że uwolnił Cyklopów, gigantów z jednym okiem na czołach, którzy zostali zamknięci w lochach w Tartarze. Aby uwolnić te istoty, Zeus zabił Campe, potwora, który był pół kobietą, pół potworem morskim. Miała również części innych niebezpiecznych zwierząt wystających z jej ciała.

Nowy Olimp

Aby ustanowić swoje rządy, Zeus i jego bracia, a także istoty, które uwolnił, prowadzili wojnę z Tytanami. Ta konfrontacja była znana jako Titanomachy. Zeus ostatecznie zwyciężył, a pokonanych uwięziono w Tartarze, najgłębszym miejscu na Ziemi.

Po zwycięstwie Zeus i jego starsi bracia, Posejdon i Hades, rzucili losy o dominację nad światem. Zeus otrzymał władzę nad niebem i powietrzem. Posejdonowi dano oceany, a Hadesowi świat umarłych lub podziemia. W ten sposób ta trójka razem rządziła Ziemią.

Pierwszą żoną Zeusa była Metis, rozważna i przebiegła tytanka. Pomogła bogu nieba dać Kronosowi eliksir, który spowodował, że zwracał on swoje dzieci. Przepowiedziała mu, że urodzi córkę, która będzie rządzić światem. Po tej informacji Zeus połknął dziecko. Później z jego czoła narodziła się Atena. Nigdy nie obaliła ona jednak ojca.

Zeus

Imponujący bóg

Następnie mit o Zeusie głosi, że poślubił on Herę, swoją siostrę. Ta nie chciała za niego wyjść, ale Zeus zamienił się w rannego ptaka. Kiedy Hera tuliła ptaka do piersi, bóg wrócił do swojej postaci i zachwycił ją. Wtedy oddała mu swoją rękę.

Zeus i Hera mieli czworo dzieci: Aresa, boga wojny; Eileithyia, boginię porodu; Hebe, boginię wiecznej młodości; i Hefajstosa, boga ognia. Bóg nieba miał również niezliczone przygody z różnymi boginiami i śmiertelnikami. Z Temidą, boginią sprawiedliwości, miał sześć córek. Miał też dzieci z Demeter i Leto.

Zeul miał również wiele innych dzieci ze śmiertelnymi kobietami. Byli wśród nich Herkules, Dionizos, Kastor i Polluks oraz Helena Trojańska. Zeus pojawia się w prawie każdym epizodzie mitologii greckiej. Żaden z nich nie wspomina o przejęciu jego mocy przez jakąkolwiek inną istotę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.