Podczas gdy niektórzy ludzie korzystają z najnowszych i najlepszych produktów, inni stawiają na minimalistyczny styl życia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że mniejsza liczba rzeczy jest całkowicie wystarczająca.
Minimalistyczny styl życia oznacza pozbycie się rzeczy, które nie są konieczne. To kwestia filozofii, której ludzie bronili przez całą historię. Jej korzenie sięgają aż starożytnych filozofów greckich i mistrzów buddyjskich zen.
Antidotum na pęd współczesnego świata
Dzisiaj minimalistyczny styl życia jest atrakcyjny, ponieważ jest rodzajem antidotum dla cyklu praca-pieniądze-konsumpcja. Z drugiej strony, według Arthura Markmana, profesora psychologii i marketingu na University of Texas w Austin, każde pokolenie modernizuje poprzednią generację. Minimalizm wydaje się nieuchronnym stylem życia nowszych pokoleń.
Bez wątpienia nowe pokolenia reagują na nadmierny konsumpcjonizm ostatnich dziesięcioleci. „Wiele rzeczy jest jednorazowych i istnieje wiele środków promujących konsumpcję, więc ludzie reagują na to” – wyjaśnia profesor. Nowe pokolenia w znacznej mierze skłaniają się ku opinii, że podejmowanie tych samych decyzji, których dokonywali ich rodzice, po prostu nie wchodzi w grę.
Co więcej, minimalistyczny styl życia jest atrakcyjny także z uwagi na swoją duchową stronę. Ludzie wierzą, że minimalizm jest dobry dla naszej duchowej strony, która ostatnio została porzucona z powodu utraty wpływów religii w społeczeństwie. Dodatkowo rosnąca świadomość społeczna jest również powodem, dla którego minimalistyczny styl życia jest dziś tak popularny.
Bardziej selektywne kupowanie jest sposobem karania firm, które nie spełniają naszych kryteriów. Obejmuje to firmy, które nie zapewniają godnych warunków pracy swoim pracownikom, zużywają zbyt wiele zasobów naturalnych, zanieczyszczają lub zużywają zbyt wiele energii… Nowe pokolenia dbają o te problemy.
Dlaczego życie jest tak nieuporządkowane a minimalistyczny styl życia trudny?
Tak, to prawda, że świat, w którym żyjemy, jest z definicji nieco chaotyczny i nieprzewidywalny. Brakuje nam porządku, który często przekłada się na nasz styl życia.
Wielu z nas ma pracę, której nie lubi i czuje, że reklamodawcy wywierają na nas zbyt dużą presję, aby zaspokoić nasze fałszywe potrzeby. Przywiązujemy wagę do sloganów, jemy żywność stopniowo niszczącą nasz organizm i spędzamy czas z ludźmi, za których towarzystwem nie przepadamy.
Robimy to wszystko nie dlatego, że ktoś nam to narzuca. Po prostu decydujemy się to robić, ponieważ uważamy, że jest to dla nas dobre lub że nie mamy innego wyboru.
Jednak to nie do końca nasza wina. Od najmłodszych lat jesteśmy popychani do takiego życia przez ogół społeczeństwa. Wynika to z wszechobecnej reklamy i indoktrynacji.
Dlatego nie dziwi fakt, że życie wydaje się takie chaotyczne. Dobrą wiadomością jest to, że możemy interweniować w pozytywny sposób. Możemy prowadzić życie, które jest mniej skomplikowane i bardziej znaczące, przyjmując minimalistyczny styl życia.
Minimalistyczny styl życia: mniej komplikacji i większe znaczenie
Kluczem do minimalizmu jest pozbycie się wszystkiego, co nie wnosi wartości do Twojego życia i zrobienie miejsca na wszystko, co jest znaczące. Chodzi o wyeliminowanie zaburzeń, rozpraszaczy i niezdrowych relacji. Chodzi także o to, aby zrobić miejsce na wszystko, co jest niezbędne do dobrego samopoczucia, czyli na kreatywność, miłość i dobrą zabawę.
Dlatego minimalistyczny styl życia stara się celowo skupić na tym, co naprawdę się liczy, i odłożyć na bok to, co nie ma większego znaczenia. Innymi słowy, chodzi o to, by cieszyć się życiem bardziej, mając mniej. Oto jak możesz to zrobić:
Minimalistyczny styl życia – odłóż na bok to, co nie sprawia Ci przyjemności
Pozbądź się wszystkiego, co staje Ci na drodze, odwraca uwagę i sprawia, że rozpraszasz się i tracisz jasność umysłu. Zachowaj natomiast wszystko, co sprawia, że czujesz się dobrze.
Nie kupuj tego, czego nie potrzebujesz
Nie daj się zwieść reklamie, trendom w modzie i opiniom innych osób. Posiadanie rzeczy nie uczyni Cię szczęśliwym. Prawda jest taka, że gdy mamy wystarczająco dużo, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby, żadne produkty nie mogą poprawić naszego samopoczucia. Mogą jedynie zapewnić chwilowe zadowolenie, które wkrótce znika.
Minimalistyczny styl życia – doceń wszystko, co już masz
Skup się na tym, co masz, zamiast na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie zawsze będziesz czuć się pewnego rodzaju niekompletność, niezadowolenie. Będziesz czuć się jak więzień własnych pragnień.
Zminimalizuj cyfrową rozrywkę
Wiadomości e-mail, wiadomości błyskawiczne, sieci społecznościowe i przeglądanie Internetu to czynniki rozpraszające, które sprawiają, że tracisz z oczu chwilę obecną. Świadomie korzystaj z mediów cyfrowych.
Popraw swoje relacje z innymi
Mimo że łatwiej jest utrzymywać kontakt z większą liczbą osób w erze Internetu, coraz bardziej się od siebie oddalamy. Brakuje nam prawdziwych relacji międzyludzkich.
Rób jedną rzecz naraz
Minimalistyczny styl życia koncentruje się na życiu. Innymi słowy, chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę. Jeśli jesteśmy stale rozproszeni lub zaangażowani w wielozadaniowość, nie możemy tego zrobić.
Skup się na ważnych celach
Większość ludzi ma zwykle wiele celów, które chce osiągnąć. Minimalistyczny styl życia oznacza jeden jasny cel. Aby prowadzić takie życie, musisz odkryć kilka rzeczy, które najbardziej Cię interesują i poświęcić się im.
Zadbaj o swoje ciało i umysł
Zdrowie jest punktem wyjścia szczęścia. Dlatego ważne jest, aby dbać o siebie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Trzy kluczowe elementy to ćwiczenia, odżywianie i sen.
Ćwicz uważność
Minimalistyczny styl życia wymaga zachowania spokoju umysłu. Chodzi o to, by umysł był wolny od sprzecznych myśli i pozostawał w zgodzie z chwilą obecną. Praktykowanie uważności lub medytacji może pomóc odzyskać spokojny stan umysłu. Obserwuj swoje myśli i uczucia bez osądzania, odrzucania lub podsycania ich. Pomoże Ci to reagować na sytuacje świadomie, mniej impulsywnie. Ułatwi także unikanie uczucia przytłoczenia.
Końcowe uwagi
Fumio Sasaki mówi, że „Minimalizm to styl życia, w którym zmniejszasz swój dobytek do najmniejszego możliwego”. Dla Sasaki: „życie jedynie z podstawowymi korzyściami nie tylko zapewnia powierzchowne korzyści, takie jak radość ze schludnego pokoju czy łatwość sprzątania, ale także prowadzi do bardziej fundamentalnych zmian”. Wybierając minimalistyczny styl życia, Sasaki ustanowiła własną definicję szczęścia.
Ta filozofia mówi nam, że im więcej rzeczy posiadasz, tym więcej mocy mają te rzeczy nad Tobą. Tak więc im bardziej polegasz na czymś, tym bardziej to coś wpływa na Twoją zdolność do osiągnięcia szczęścia i odczuwania radości z życia.
Jeśli wierzymy, że nasze szczęście zależy od rzeczy materialnych, staramy się zgromadzić więcej przedmiotów ze strachu, że będziemy ich potrzebować. Innymi słowy, w końcu kupujemy rzeczy „na wszelki wypadek” i ostatecznie stajemy się ich niewolnikami.