Terapia skoncentrowana na współczuciu - 3 ćwiczenia

Terapia skoncentrowana na współczuciu - 3 ćwiczenia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Terapia skoncentrowana na współczuciu ma moc pogłębienia Twoich relacji. Jednym z jej celów jest promowanie dobrego samopoczucia i równowagi. Może być jak wielka, cudowna fala, która obmywa Cię i daje ulgę od Twojego cierpienia, wsparcie i świadomość.

Wiele osób nie wie czym jest terapia skoncentrowana na współczuciu. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej zbiorem zasad filozoficznych niż naukowych. Niemniej jednak, aby zrozumieć jego transcendencję, musimy najpierw umieścić ją w kontekście. Terapia skoncentrowana na współczuciu jest częścią tego, co nazywamy terapiami trzeciej fali.

“Współczucie jest podstawą dzielenia się naszym stanem żywotności i budowania bardziej ludzkiego świata”.

-Martin Lowenthal-

Ten rodzaj terapii jest przydatny i stanowi znaczący krok naprzód w tej dziedzinie. Jednakże, terapia skoncentrowana na współczuciu idzie nieco dalej i analizuje głębsze pytania, podstawowe dla nas jako istot ludzkich. Tak więc rzeczy takie jak emocje, uczucia i wszelkie osobiste lub egzystencjalne okoliczności pacjenta są niezbędnymi punktami do rozważenia w tego rodzaju terapii.

Należy również wspomnieć, że Paul Gilbert opracował terapię skoncentrowaną na współczuciu, opartą na syntezie teorii przywiązania J. Bowlby’ego, myśli buddyjskiej, psychologii ewolucyjnej mózgu i teorii umysłu.

Połączenie tych zasad ma fundamentalne znaczenie i ceni siłę ludzkiego współczucia. Przypomina nam o naszym potencjale rozwoju i jest użytecznym narzędziem do poprawy naszych relacji.

Kobieta i mężczyzna - terapia skoncentrowana na współczuciu

Terapia skoncentrowana na współczuciu – 3 ćwiczenia

Pojęcie współczucia wykracza daleko poza filozofię lub religię. Czasami tęsknimy za tym, jak naprawdę transcendentne są najczęstsze słowa. Słowo “współczucie” reprezentuje przede wszystkim jakość życia, która pomaga nam pomagać sobie i budować pełen szacunki i bardziej ludzki świat.

Psycholog Paul Gilbert zaproponował szeroką gamę technik. Ta interesująca tablica wykorzystuje wszystko, od czysto behawioralnych strategii po poznawcze, narracyjne, terapię Gestalt i strategie uważności. A teraz nauczmy się kilku ćwiczeń opartych na terapii skoncentrowanej na współczuciu.

1. Stwórz bezpieczną przestrzeń dla siebie

Ten rodzaj terapii uczy czegoś bardzo ważnego na temat współczucia. Musisz zacząć od siebie i kontynuować stamtąd. Nikt nie może współczuć innym, jeśli nie czują tego w stosunku do siebie.

W związku z tym nie tylko ważne jest, aby nauczyć się kochać siebie, ale także dobrze się kochać. Wiąże się to z rozwijaniem pewnych mocnych stron, wyczuwania potrzeb i obaw, radzenia sobie z cierpieniem i powstrzymywania natrętnych myśli.

  • Aby to zrobić, możesz zacząć od wizualizacji. Celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla siebie. Stwórz mentalną przestrzeń, w której możesz szukać schronienia i znaleźć pokój. Tam możesz zadbać o siebie i podejmować lepsze decyzje.
  • Pomoże Ci to wyobrazić sobie, że jesteś w szklanym domu. Jesteś otoczony spokojnym morzem i delikatnym światłem oświetlającym wszystko. Harmonia odbija się echem w każdym zakamarku. Wszystko jest spokojne. Wnętrze tego szklanego domu jest ciepłym i przyjaznym miejscem, w którym czujesz się bezpiecznie.
  • Możesz spędzić pół godziny każdego dnia w tym schronieniu psychicznym lub tyle czasu, ile potrzebujesz. Tutaj możesz mówić do siebie życzliwie i szczerze. Pozostaw wszystkie zewnętrzne dźwięki i swoje obawy za drzwiami.
Pokój w nadmorskim hotelu

2. Praca nad moim współczującym ja

Terapia oparta na współczuciu bazuje na empatii. To konkretne zadanie wymaga skupienia się na pewnych kluczowych pomysłach.

  • Po pierwsze, bądź świadomy swoich emocji, potrzeb i bólu.
  • Życzliwość nie jest czymś, co praktykuje się tylko na innych. W rzeczywistości bardzo ważne jest, aby ćwiczyć życzliwość z samym sobą. Na przykład ważne jest rozwijanie pozytywnego wewnętrznego dialogu. Nie bój się rozpoznawać wewnętrznych ran, słabości i najgłębszych potrzeb.
  • Podobnie, musisz zrozumieć, że pewien stopień cierpienia jest normalny. Dlatego nie trzeba temu zaprzeczać, ukrywać ani lekceważyć.
  • Współczujące ja często musi zmierzyć się z własnymi lękami, “obsesyjnym ja” i “negatywnym ja”. Może to być trudna praca. Oznacza to stawienie czoła wrogowi wewnętrznemu, który stawia wszelkiego rodzaju mury i bariery. Stara się przeszkodzić twoim bliznom w procesie leczenia.

3. Terapia skoncentrowana na współczuciu – pobudzaj przepływ współczucia

Kolejną ważną umiejętnością w terapii skoncentrowanej na współczuciu jest pobudzenie współczucia. Co to znaczy? Zasadniczo oznacza to, że pozwalasz aby współczucie, które kultywujesz zostało skierowane do innych.

Możesz wykonywać to ćwiczenie na wiele różnych sposobów. Ale najważniejsze jest działanie z prawdziwej chęci poprawy dobrego samopoczucia innych. Musisz chcieć objąć drugą osobę przez życzliwość i uznanie. Pomyśl o swoich bliźnich pozytywnie i pełen nadziei.

Możesz stworzyć ten przepływ za pomocą trzech bardzo prostych mantr:

  • Chciałbym, żebyś czuł się dobrze.
  • Chcę, żebyś był szczęśliwy.
  • Mam nadzieję, że nie cierpisz.
Dłonie młode i starsze trzymające się - terapia skoncentrowana na współczuciu

Podsumowując, ten rodzaj terapii to nie tylko myślenie życzeniowe. W rzeczywistości opiera się na niezaprzeczalnej prawdzie naukowej: współczucie leczy i powoduje zmiany w nas samych i innych. Współczucie jest siłą życiową zdolną do stłumienia strachu i niepokoju. Zastosujmy to w praktyce. Spraw, aby współczucie było świadomą częścią Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.