Milczenie: integralna część filozofii zen

Duża część filozofii zen jest związana ze zdolnością do milczenia. Jednak nie jest to takie łatwe do zrobienia. Poniżej omawiamy zalety przebywania w ciszy.

Monk medytuje o zachodzie słońca w ramach filozofii, która zachęca do milczenia

Mnich Zen, Jorge Ryunan Bustamante, niedawno wygłosił tezę, która podsumowuje istotę wielu filozofii Wschodu: milczenie zmienia życie. Milczenie jest czymś, co stanowi część niemal każdej mistycznej tradycji na świecie, zarówno wschodniej, jak i zachodniej.

Dlaczego jednak cisza jest tak ważna? W Indiach używa się pewnego porównania, aby podkreślić znaczenie ciszy. Jeśli ktoś w jasną, księżycową noc kontempluje nad jeziorem, będzie mógł zobaczyć wyraźne odbicie Księżyca tylko wtedy, gdy wody będą spokojne. Coś podobnego ma miejsce w duchu człowieka. Cisza sprawia, że umysł ma formę spokojnego jeziora. Co więcej, w takich warunkach możemy zobaczyć, co kryje się w jego wnętrzu.

W aspekcie buddyzmu zen Bustamante twierdził, że milczenie nie jest praktyką, ale raczej postawą wobec życia. Jego głównym celem jest wyciszenie umysłu i połączenie się z samym sobą z celem życia bez poczucia straty lub zysku, sukcesu lub porażki. Ostatecznie wiąże się to z doświadczaniem bycia tu i teraz, bez żadnych innych rozproszeń poza byciem sobą.

„Nic nie robienie jest lepsze niż bycie zajętym robieniem niczego”.

-Lao-Tzu-

Cisza i spokój

Bustamante twierdzi, że świadomość i oświecenie zaczynają pojawiać się, gdy jednostka jest w stanie zachować ciszę i spokój. Jednak większość boi się lub przynajmniej obawia obu tych zjawisk. Wydaje się, że te dwa działania (lub niedziałania) odnoszą się do idei zaprzestania istnienia.

Aby milczeć, jednostka musi być nieruchoma. Bycie w bezruchu jest dosłownie zajęciem pewnej pozycji i nie ruszaniem się. To często budzi nerwowość. W związku z tym nie jest to łatwe do wykonania. Na przykład dana osoba może odczuwać gdzieś swędzenie lub pewien dyskomfort w mięśniach. Jednak zachowanie fizycznego spokoju jest nieodzownym warunkiem pojawienia się spokoju umysłu.

Po chwili nastąpi cisza i zacznie się w Tobie pojawiać myśl medytacyjna. Stopniowo zastępuje myślenie kalkulacyjne, zbędne lub reprezentatywne. Wszystko, co musimy zrobić, to czekać. Poczekaj na ciszę i unikaj ruchu.

Para medytuje w salonie
Utrzymywanie tej samej postawy bez poruszania się przez długi czas jest niezbędne, dopóki nie pojawi się u Ciebie mentalny bezruch.

Milczenie zmienia życie

Choć wydaje się to paradoksalne, naprawdę trudno przyjąć postawę “nic nie robienia”. Jeśli uda Ci się to osiągnąć, zwiększy się Twoja zdolność słyszenia własnego najgłębszego głosu. Buddyści mówią, że jeśli podążasz ścieżką swojego wewnętrznego głosu, pojawia się w Tobie wdzięczność. Twierdzą, że kiedy zwracasz maksymalną uwagę na swoje wiadomości wewnętrzne, osiągasz stan znany jako Gelassenheit. Tłumaczy się to jako spokój lub zrównoważenie.

Bustamante zwrócił uwagę, że dominujące współczesne choroby wynikają z naszej niezdolności do zachowania ciszy i spokoju. W dzisiejszym świecie nasze życie toczy się zbyt szybko. Ludzie obżerają się swoimi pragnieniami i celami. Jednak to również napełnia ich napięciami i lękami w walce o ich osiągnięcie lub porażkę.

Jednocześnie Bustamante dodaje, że jest to jak worek pełen dziur. Gdy tylko cel zostanie osiągnięty, brakuje nam tego, co zapewniała nam droga do niego. Dlatego chcemy więcej. Codzienność staje się wiecznym wyścigiem, ponieważ wydaje nam się, że nigdy nie mamy dość.

Kobieta medytuje w poszukiwaniu spokoju
Milczenie sprzyja samopoznaniu i naszym spotkaniom z istotą bytu.

Prostota życia

Zen dąży do prostej egzystencji. Takiej, w której posiadasz myśli prowadzące Cię do właściwych i prostych działań. Nie jesz ani nie śpisz ani za mało, ani za dużo, eliminujesz to, co trywialne i posiadasz zdolność przebywania z innymi bez zacierania własnej istoty.

Zgodnie z tą filozofią proste i pogodne życie osiąga się dzięki dwóm podstawowym działaniom: milczeniu i pozostawaniu w bezruchu. Obie sprzyjają samopoznaniu, ale przede wszystkim spotkaniu ze swoją prawdziwą istotą.

Jednocześnie proces ten pomaga pozbyć się wszystkiego, czego nie potrzebujesz. Obejmuje to różne idee, powiązania, obiekty i cele. Milczenie zmienia Twoje życie, ponieważ pozwala zdystansować się od codziennego szaleństwa i połączyć się z najbardziej autentycznym ja. Pomaga Ci pozwolić życiu płynąć bez presji. Jesteś w stanie się z tym pogodzić, nie stawiając żadnego oporu ani nie zmieniając naturalnego rozwoju swojej istoty.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Alarcón, R., & Morales de Isasi, C. (2012). Relaciones entre gratitud y variables de personalidad. Acta de investigación psicológica, 2(2), 699-712. https://www.redalyc.org/pdf/3589/358933341008.pdf
  • Hadad, C. (2017, 11 agosto). La técnica zen del monje Jorge Bustamante: «Hacer silencio cambia tu vida». Infobae. https://www.infobae.com/sociedad/2017/08/11/la-tecnica-zen-del-monje-jorge-bustamante-hacer-silencio-cambia-tu-vida/
  • López Suárez, E. (2016). Estados de consciencia durante la práctica meditativa: un estudio neurofenomenológico. https://repositorio.comillas.edu/xmlui/handle/11531/11710
Scroll to Top