Mikrobiota w uzależnieniach – dowiedz się więcej

Smutny mężczyzna - jaki wpływ na to ma mikrobiota?

Czy wiesz, że nasze jelita mają własny układ nerwowy, który komunikuje się z mózgiem? Dlatego badacze rozważają związek jaki ma mikrobiota z pewnymi patologiami, takimi jak nałogi.

Uzależnienia to bardzo trudny do wyleczenia rodzaj zaburzenia ze względu na wiele czynników, które na nie wpływają. Dlatego badania nad ich mechanizmami i możliwymi sposobami leczenia nadal trwają.

Do dziś wiele wiadomo o mechanizmach, które ją wytwarzają, ale nadal pojawiają się interesujące wyniki, które mogą być bardzo istotne, takie jak rola, którą odgrywa mikrobiota w abstynencji.

Mikrobiota to zestaw drobnoustrojów występujących w jamie ustnej, pochwie, skórze lub jelitach. Ten ekosystem ciała był już powiązany z innymi patologiami, takimi jak autyzm, choroba Parkinsona, lęk czy schizofrenia. I najwyraźniej przyczynia się również do rozwoju uzależnień.

Oś mózgowo-jelitowa

Obecnie wiadomo, że przewód pokarmowy ma swój własny układ nerwowy. Jest to jelitowy układ nerwowy, który składa się z ponad 500 milionów neuronów. Komunikuje się on z ośrodkowym układem nerwowym (OUN), przyczyniając się do funkcjonowania i równowagi mózgu.

Komunikacja między tymi dwoma systemami jest dynamiczna i dwukierunkowa, więc mikrobiota może modyfikować aktywność neuronalną mózgu i odwrotnie. Jednak wpływ nie jest bezpośredni, ponieważ mózg jest chroniony przez barierę krew-mózg.

Bakterie jelitowe

Zatem neurotransmitery jelitowe działałyby przez komórki ściany jelita, powodując ich komunikację z OUN.

Stwierdzono, że jelitowy układ nerwowy jest zdolny do wytwarzania dużej części posiadanych przez nas neuroprzekaźników, takich jak dopamina, GABA czy serotonina.

Mikrobiota w uzależnieniach

Uzależnienie od substancji występuje, ponieważ ich spożycie aktywuje ośrodek nagrody w mózgu stymulując wydzielanie neuroprzekaźników, zwłaszcza dopaminy. Daje to bardzo przyjemne uczucie, do którego mózg szybko się przyzwyczaja wymagając coraz to większej dawki.

Jak wspominaliśmy wcześniej, obecnie wiadomo, że jelitowy układ nerwowy wytwarza również neuroprzekaźniki, takie jak dopamina. I że gdy mikrobiota nie jest zrównoważona, ma to związek z pojawieniem się patologii. To sprawiło, że ten ekosystem znalazł się w centrum uwagi uzależnień z bardzo zaskakującymi wynikami.

Mikrobiota i alkoholizm

W 2014 roku opublikowano badanie dotyczące związku bakterii jelitowych z uzależnieniem od alkoholu. Aby to zrobić, zbadano, czy nastąpiła zmiana w przepuszczalności jelit i mikrobiocie u osób cierpiących na alkoholizm i czy ma to związek z objawami uzależnienia.

Odkryli, że osoby, u których rozwinął się zespół nieszczelnego jelita, który powoduje zwiększoną przepuszczalność jelit, miały wyższy poziom lęku i bardziej intensywny zespół odstawienia.

Ponadto zarówno skład mikrobioty, jak i jej aktywność uległy zmianie. Naukowcy doszli do wniosku, że w uzależnieniu od alkoholu mikroflora odgrywa ważną rolę. Zwłaszcza w ryzyku nawrotu choroby.

Uzależnienie od jedzenia

Zbadano również związek między uzależnieniem od żywności a mikrobiotą, analizując odchody zdrowych ludzi, ich BMI i obrazy mózgu. W tym celu skupiono się na metabolitach, które powstają w wyniku degradacji tryptofanu, aminokwasu obecnego w wielu produktach spożywczych.

Po degradacji przekształca się on w serotoninę, a tym samym wpływa na nastrój i zachowanie.

Objadanie się

Ten proces ma dwie konsekwencje. Z jednej strony tryptofan po rozbiciu przez bakterie jelitowe jest wydalany z kałem. Z drugiej strony, w trakcie degradacji, tryptofan przekształca się w indol, metabolit zaangażowany w oś jelitowo-mózgową.

W ten sposób odkryli, że indol był związany z wyższym stopniem otyłości i bardziej niekontrolowanym spożyciem, prawdopodobnie z powodu jego odpowiedzi na system nagrody. W szczególności z obwodami związanymi z ciałem migdałowatym.

Mikrobiota – jak wygląda leczenie?

Te odkrycia dają inne spojrzenie na uzależnienia, a także potencjalne nowe metody leczenia. Można by zatem oczekiwać, że przywracając równowagę flory jelitowej można złagodzić niektóre z kluczowych aspektów uzależnień.

Niektórzy badacze proponują na przykład interwencję w hormonach jelitowych. Inni natomiast proponują zabiegi, które mimo że są proste i stosowane w medycynie chińskiej, mogą być bardzo efektywne.

Tak jest w przypadku przeszczepu mikrobioty płodowej. Procedura ta polega na przeszczepie stolca, dzięki któremu mikroorganizmy od zdrowego dawcy są przenoszone do jelita chorego pacjent.

W tej chwili skuteczność tego leczenia została przetestowana tylko w nawracającym zapaleniu jelita grubego, więc jego zastosowanie w innych patologiach jest na razie tylko pomysłem. Jednak rola mikrobioty w uzależnieniach i innych chorobach jest nadal badana w nadziei znalezienia nowych sposobów leczenia.

Scroll to Top