Konflikty w pracy - oto 4 najpowszechniejsze rodzaje

Konflikty w pracy - oto 4 najpowszechniejsze rodzaje
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jednym z największych wyzwań, jeśli chodzi o zespoły, są wszelkiego rodzaju konflikty w pracy. Aby osiągnąć indywidualne cele, należy pracować jako zespół. Napięcie jest jednak normalne i należy się tego spodziewać. W tym artykule porozmawiamy o najczęstszych rodzajach takich konfliktów.

Ich rozwiązanie ma zasadnicze znaczenie, jeśli chcesz uniknąć lub zminimalizować możliwość powstania przeróżnych problemów w miejscu pracy.

W tym tekście zdobędziesz wiedzę, którą będziesz mógł wykorzystać, aby wyeliminować konflikty w pracy. Jeśli zrozumiesz logikę, która leży u ich podstaw, będziesz w stanie poradzić sobie z każdym problemem.

Najczęstsze konflikty w pracy: dlaczego się zdarzają?

Konflikty te powstają z powodu różnic w opiniach, celach, sposobach działania lub sposobach myślenia. W środowisku, w którym konieczna jest współpraca z osobami, które najprawdopodobniej bardzo różnią się od siebie, unikanie kłótni lub konfrontacji może być dość trudnym wyzwaniem.

Konflikty w pracy - jak je rozwiązywać?

Ogólnie rzecz ujmując, cztery najczęstsze konflikty w pracy pochodzą z następujących źródeł:

  • Potrzeba współzależności.
  • Różnice w sposobie pracy.
  • Różnice indywidualne.
  • Problem dowodzenia.

Przyjrzyjmy się każdemu z nich osobno.

1. Potrzeba współzależności

Współzależność jest niezbędna dla zespołu w celu jego prawidłowego funkcjonowania. Gdy grupa podziela te same cele i współpracuje, aby je osiągnąć, każdemu jej członkowi łatwiej jest rozwinąć odpowiednią postawę. W ten sposób postawione cele osiągają się szybciej i efektywniej.

Jednak w rzeczywistości większość zespołów nie zawsze może pochwalić się takim nastawieniem. B rak współpracy to żadna nowość. Czasem mamy kolegów, którzy myślą jedynie o sobie i o własnej przyszłości. Ci ludzie tylko wykorzystują pracę innych.

Dlatego jeśli uważasz, że w Twoim zespole jest osoba, która ma problem z postawą, powinieneś z tą osobą porozmawiać i wyjaśnić jej, jak ważna jest praca zespołowa. Gdy tylko wyczujesz problem, przeanalizuj sytuację i bądź stanowczy.

2. Różnice w sposobie pracy

Z drugiej strony, wszyscy Twoi koledzy mogą mieć świetną postawę, lecz konflikty w pracy i napięcia wciąż są obecne. Co może być przyczyną? Jednym z najczęstszych powodów jest to, że Ty i Twoi koledzy mają po prostu różne sposoby pracy.

Niektórzy ludzie wolą zachować spokój, zwracając szczególną uwagę na szczegóły. Inni czują się bardziej komfortowo, pracując szybko, nie zatrzymując się na sprawdzenie tego, co już zostało zrobione.

Grupa ludzi kłoci się

Niektórzy ludzie lubią zwlekać i odkładać rzeczy, dopóki nie będzie to absolutnie konieczne. Chociaż każde z tych podejść może być użyteczne w różnych kontekstach, konfliktów nie da się uniknąć z powodu różnic w stylu pracy.

Aby do tego nie doszło, najlepiej z góry omówić z kolegami preferowane sposoby działania. W ten sposób od razu wykładasz karty na stół i przy odrobinie szczęścia minimalizujesz prawdopodobieństwo, że powstaną kolejne konflikty w pracy.

3. Różnice indywidualne też powodują konflikty w pracy

Kolejne powszechne konflikty w pracy polegają na różnicach osobowości, pochodzenia, płci lub wieku członków zespołu. Chociaż praca z ludźmi, którzy różnią się od nas, jest możliwa, rzeczywistość wskazuje, że ​​może stać się prawdziwym wyzwaniem.

Na przykład, zespół składający się z ludzi w wieku powyżej 35 lat i poniżej 25 będzie doświadczał problemów z powodu różnic pomiędzy dwoma pokoleniami.

Wszystko, czego potrzebujemy, aby rozwiązać ten problem, to jedynie komunikacja. Nie zwracając uwagi na różne sposoby postrzegania życia, należy wejść w buty innej osoby i popatrzeć na rzeczy z różnych perspektyw.

4. Problem dowodzenia

Konflikty w pracy wynikają również z powodu braku wyraźnego lub odpowiedzialnego lidera. Jeśli zespołowi  brakuje kierownictwa, można dość łatwo przewidzieć, że zespół ten nie osiągnie postawionych celów.

Najprawdopodobniej dlatego, że członkowie grupy poczują się sfrustrowani i nieszczęśliwi.

Na szczęście przywództwo to umiejętność, której można się nauczyć. Jeśli uważasz, że w Twoim zespole nie ma wyraźnego lidera, zawsze możesz się nim stać osobiście. O problemie, z którym masz do czynienia możesz również porozmawiać z menedżerem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.