Mieszane uczucia – czym są i dlaczego się pojawiają?

Mieszane uczucia mają związek z emocjonalną i afektywną ambiwalencją, którą odczuwamy w stosunku do pewnych sytuacji lub ludzi. Czy naprawdę możemy jednocześnie czuć miłość i nienawiść? Jak wyjść z tej sytuacji? Co mówi nauka? Koniecznie się dowiedz.

Kobieta ma mieszane uczucia

Jak powiedział angielski prawnik George Carman, „mieszane uczucia, podobnie jak mieszane napoje, wprowadzają zamęt w duszy”. Ale to właśnie ambiwalencja i sprzeczność mieszczą się w emocjonalnym zakresie normalności.

Komu z nas się to nie zdarzyło? Czujesz przeciwstawne emocje wobec kogoś lub pogrążasz się w wątpliwościach między tym, czego chcesz, a czego nie chcesz?

Nie trzeba znajdować się w szczególnie burzliwym czasie, aby odczuwać miłość i nienawiść lub pociąg i odrazę w stosunku do danej osoby… I to dokładnie w tym samym momencie. Tego typu sytuacje występują w życiu wielu ludzi i są częścią natury ludzkiej. Nie da się ukryć, że mieszane uczucia najzwyczajniej w świecie są elementem naszej psychiki.

Nasz umysł nie działa na zasadzie czarne – białe. Musimy zaakceptować nasze wewnętrzne sprzeczności. Nie oznacza to jednak, że mieszane uczucia muszą koniecznie nadawać ton naszemu życiu. Nie muszą wyznaczać nam ścieżki jaką będziemy podążać.

Jak wyjść z tego emocjonalnego supła? Na czym polegają sprzeczne emocje? Przeanalizujemy to w niniejszym artykule.

Zamyślona kobieta

Mieszane uczucia – czym tak naprawdę są?

Mieszane uczucia, zwane także uczuciami sprzecznymi, to te, które pojawiają się w każdym z nas w różnych okresach życia. Pozornie wzajemnie się wykluczają. Oznacza to, że są przeciwnymi uczuciami skierowanymi do tego samego przedmiotu lub sytuacji. Prosty przykład: uczucie miłości i nienawiści do kogoś w tym samym czasie.

Jest to paradoks współistnienia emocjonalnego, który może powodować silny dyskomfort, a także sprzeczne uczucia w nas samych. Jak mówi sam Freud (1926), ktokolwiek jest więźniem mieszanych uczuć, „doświadcza uzasadnionej miłości i uzasadnionej nienawiści do tej samej osoby”.

Jednak mieszane uczucia obejmują nie tylko miłość i nienawiść (choć generalnie jest tak bardzo często). Ale obejmują także uczucia pociągu, wstrętu, uczucia, szacunku, odrazy, złości, obojętności itp. Jak wiemy, zakres emocji jest bardzo szeroki, a same emocje, analizowane indywidualnie, są pełne niuansów.

„Wątpliwości mogą wywołać w nas mieszane emocje”.

-Elissa Washuta-

Dwuznaczność emocji

Termin ambiwalencja w spektrum emocji został po raz pierwszy użyty przez psychiatrę Eugena Bleulera (1910) w odniesieniu do „tych sytuacji z życia psychicznego, w których współistnieją przeciwstawne uczucia i równa siła, bez możliwości dokonania wyboru między jednymi a drugimi”.

W ten sposób ambiwalencja jest używana do oznaczania nie tylko sytuacji patologicznych, ale także różnych aspektów niepatologicznego (tak zwanego „normalnego”) życia psychicznego.

Mieszane uczucia – jak stawić im czoła?

Zaakceptowanie i poradzenie sobie z sytuacją, w której istnieją w sobie mieszane uczucia nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli niektórych z nich wolelibyśmy uniknąć. Może do nich należeć na przykład poczucie ulgi, którą możemy odczuć, gdy umiera osoba, którą opiekowaliśmy się przez długi czas.

Zatem sama konfrontacja między mieszanymi uczuciami może generować frustrację, złość, smutek, niepewność, niezdecydowanie…Co więcej, może sprawić, że poczujemy, że nie idziemy naprzód. I że nie mamy zielonego pojęcia jak to zrobić. Jakie kroki możemy podjąć w takiej sytuacji? Podsuniemy ci kilka pomysłów:

  • Przede wszystkim zaakceptuj, że odczuwasz te wątpliwości i że właśnie to czyni cię człowiekiem. Nie oceniaj siebie, nie jest źle czuć się w ten sposób. Wszyscy wątpimy, boimy się i popełniamy błędy.
  • Spróbuj się zatrzymać i przeanalizować, co tak naprawdę czujesz w środku. Daj sobie czas na przemyślenie, popłynięcie i nie naciskaj na siebie przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Spróbuj odzyskać spokój wewnętrzny – to pierwszy krok do odzyskania równowagi.
  • Aby poradzić sobie z ambiwalencją, kluczowe jest obserwowanie jej z zewnątrz, poznanie jej od wewnątrz i wreszcie zrozumienie. Spróbuj spojrzeć na siebie z zewnątrz: co byś powiedział osobie, która odczuwa to, co odczuwasz w tym momencie?
  • Jeśli jednak nadal czujesz się przytłoczony tą ciągłą wątpliwością, co robić, a czego nie robić (i co czujesz, a czego nie), być może powinieneś rozważyć zwrócenie się o pomoc specjalisty. Psychoterapia jest dobrą opcją, aby oświetlić tę zagmatwaną czasem ścieżkę emocjonalną.

Co mówi nauka?

Różne badania ujawniają, że sprzeczne i mieszane uczucia niekoniecznie są synonimem niezdecydowania. Mają raczej związek ze złożonością emocjonalną ludzi. Ujawniają, kim jesteśmy.

Otóż okazuje się, że ludzie mają tak bogaty emocjonalny świat, który pozwala im doświadczać tego typu pozornie sprzecznych emocji.

Umiejętność rozróżniania stanów emocjonalnych

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Waterloo w 2016 roku, przez Grossmanna, Huynha i Ellswortha, które obejmowało 1396 osób z 16 różnych kultur, zgłębiało tego typu uczucia. Uzyskane wyniki są mogą cię zaskoczyć.

Uczestnicy musieli wskazać, jakich emocji doświadczyli w określonych sytuacjach życiowych. Na przykład gdy mieli problem z członkiem rodziny, zachorowali lub byli przepracowani. Istnieje wiele stresujących sytuacji.

Co ujawniło badanie? Że w kulturze zachodniej mamy tendencję do myślenia, że ​​mieszane uczucia są negatywne lub niepożądane. Co ciekawe, bezpośrednio wiążemy je z niezdecydowaniem. Jednak według badania osoby z tego typu sprzecznymi uczuciami lepiej różnicują swoje stany emocjonalne.

Potrafią również znaleźć większą równowagę w swoim życiu. Ciekawe, prawda?

Kobieta ma sprzeczne emocje

Końcowe refleksje

A jak jest z tobą? Czy to ci się kiedyś przydarzyło? Jak postąpiłeś gdy pojawiły się u ciebie mieszane uczucia? W dzisiejszym artykule omówiliśmy kilka pomysłów, jak sobie poradzić, chociaż w rzeczywistości nie ma magicznej formuły wyjścia z emocjonalnej pętli, w której czasami czujemy się naprawdę uwikłani.

Może to jednak pomóc nam uświadomić sobie, że jesteśmy istotami złożonymi. Że każdy z nas czasami wątpi. I że wielokrotnie będziemy musieli żyć z tą emocjonalną ambiwalencją, która czyni nas jednocześnie wyjątkowymi istotami.

Oczywiście, jeśli czujesz, że sytuacja cię przytłacza lub nie masz już wyjścia, poproś o pomoc. Możesz wyjść z tej pętli, a wszystkie emocje mają swój powód istnienia. Uczmy się od nich. Dlatego pozwól sobie czuć; nie przeciwstawiaj się temu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Delle Luche, R. & Bertacca, S. (2007). L’ambivalenza e l’ambiguità nelle rotture affettive. Milán: Franco Angeli.
  • Grossmann, I., Huynh, A. C., & Ellsworth, P. C. (2016). Emotional complexity: Clarifying definitions and cultural correlates. Journal of Personality and Social Psychology, 111(6), 895–916.
  • Morgado, I. (2007). Emociones e inteligencia social: las claves para una alianza entre los sentimientos y la razón. Barcelona: Editorial Ariel.
  • Bietti, L. M. (2009). Disonancia cognitiva: procesos cognitivos para justificar acciones inmorales. Ciencia Cognitiva3(1), 15-17.
  • Berrios, R., Totterdell, P., & Kellett, S. (2015). Eliciting mixed emotions: a meta-analysis comparing models, types, and measures. Frontiers in psychology6, 428.
Scroll to Top