Metoda odwrócenia uwagi: naucz dziecko dyscypliny

Metoda odwrócenia uwagi: naucz dziecko dyscypliny
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Metoda odwrócenia uwagi jest łatwa do zastosowania i ma wiele zalet. Dzięki niej możesz uczyć dziecko dyscypliny. Odkryj, jak to zrobić, czytając ten artykuł!

Odwrócenie zainteresowania i uwagi małego dziecka może pomóc w uniknięciu sytuacji, które mogłyby prowadzić do niepożądanego zachowania. Z tego powodu metoda odwrócenia uwagi jest bardzo praktycznym narzędziem wychowawczym, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Rozproszenie to skuteczna strategia w sytuacjach, gdy rodzice uważają, że zachowanie ich dziecka jest problematyczne. Metoda odwrócenia uwagi jest przydatna, na przykład, gdy dzieci stają się drażliwe, siedzą nieruchomo przez długi czas lub gdy wykonują czynności, które są dla nich trudne.

Metoda ta jest łatwa do zastosowania. W rzeczywistości wystarczy wskazać dziecku coś interesującego lub osobliwego, rozpocząć prostą grę, która zwiększa koncentrację lub bawić się prostymi przedmiotami. Zasadniczo możesz wybrać wszystko, co rozproszy i zabawi dziecko. Chodzi o zapobieganie lub powstrzymanie ewentualnego niewłaściwego zachowania.

Na czym polega metoda odwrócenia uwagi

Jak wspomnieliśmy powyżej, zastosowanie metody rozproszenia jest dość proste, zwłaszcza jeśli pamiętamy, że zachowanie dzieci jest zazwyczaj kierowane przez to, co dzieje się wokół nich. Kora przedczołowa dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, co oznacza, że młody człowiek ​nadal nie potrafi kontrolować swojej uwagi tak jak dorosły. I to jest coś, z czego możesz skorzystać.

Aby to zrobić, rozważ następujące aspekty:

  • Dziecko powinno mieć alternatywę dla aktywności lub bodźców, które mogą wywołać niepożądane zachowanie. Przedstaw nową aktywność, zabawkę lub grę, a nawet naucz dziecko czegoś nowego, co może zrobić z zabawką, którą już mą. Wykaż się kreatywnością!
  • Zmień otoczenie. Zabierz dziecko do miejsca, do którego zwykle nie chodzi. Możesz także zabrać je do miejsca, w którym nigdy wcześniej nie było, aby pokazać mu nową perspektywę.
  • Upewnij się, że masz kilka pomysłów na chwile, w których przedstawienie nowych bodźców rozpraszających uwagę może być utrudnione.

Powiedzmy, że pracujesz ze starszymi dziećmi z problemami behawioralnymi. W takim przypadku możesz użyć innych strategii, takich jak:

  • Zmień temat rozmowy.
  • Zaproponuj prostą grę lub inne zajęcie. Upewnij się, że zajęcie jest wystarczająco interesujące, aby zwrócić na siebie uwagę dziecka.
  • Zaproponuj różne alternatywne działania, które dziecko może wykonać, gdy czuje się przytłoczone lub ograniczone. Upewnij się, że zajęcia pomagają mu wyjść z tej frustrującej sytuacji.
Mama rozmawia z synem

Rozproszenie i przekierowanie

Metoda odwrócenia uwagi jest metodą korygującą związaną z przekierowaniem. Przekierowanie obejmuje skupienie uwagi dziecka na nieszkodliwej aktywności lub bodźcach.

Pośrednio, rozproszenie sugeruje przeszacowanie działań, które nas interesują, aby wykorzystać je jako źródło dobrego zachowania. Dzięki nim możemy nagrodzić dziecko i wzmocnić jego poczucie własnej wartości. Innymi słowy, wystawiamy dziecko na rozwijające i bezpieczne konteksty.

Uwaga na wzmacnianie negatywnych zachowań

Aby metoda odwrócenia uwagi przynosiła dobre rezultaty, musimy pamiętać o wielu aspektach. Jeśli zaproponujesz zabawną, satysfakcjonującą aktywność po tym, jak dziecko skrzywdzi kogoś lub wpadnie w złość, to, co robisz, niezamierzenie nagradza to niepożądane zachowanie. Dlatego metoda odwrócenia uwagi sprawdza się lepiej, gdy potrafisz przewidzieć złe zachowanie. W ten sposób będziesz mieć więcej alternatyw.

Należy również wziąć pod uwagę, że metoda odwrócenia uwagi nie jest odpowiednia dla każdego przypadku. Na przykład może się zdarzyć, że nie będziesz chcieć zapobiegać napadowi złości, aby dziecko zrozumiało, że popełniło błąd. Dlatego ważne jest, aby ocenić wykorzystanie tej metody przed jej zastosowaniem.

W tym sensie idealną techniką jest inteligentne połączenie różnych strategii edukacyjnych i dyscyplinarnych. Dzięki temu Twoja interwencja będzie owocna bez względu na kontekst. Im więcej narzędzi do nauki dyscypliny wykorzystujesz, tym lepiej. W rzeczywistości im bardziej polegasz na metodzie dyscyplinarnej, tym mniej jest ona skuteczna.

Ponadto zwracaj szczególną uwagę na reakcję dziecka, gdy korzystasz z metody odwrócenia uwagi. Nie zapomnij także o tym, aby zachować spójność w swoim zachowaniu. Pamiętaj, aby być elastycznym i stosować inną metodę, jeśli ta nie działa zgodnie z oczekiwaniami.

Metoda odwrócenia uwagi

Metoda odwrócenia uwagi jako alternatywa dla kary fizycznej

E. Gershoff opublikował badanie w 2010 r., w którym wyjaśnił, że wiele badań dotyczących dotychczasowej dyscypliny koncentrowało się głównie na stosowaniu przez rodziców kary cielesnej. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że kara fizyczna jest bardzo kontrowersyjnym sposobem dyscyplinowania dzieci.

Mimo to kara cielesna jest jedną z wielu technik dyscyplinarnych, których rodzice używają, aby wyeliminować negatywne zachowania swoich dzieci, a co za tym idzie, zachęcić do pozytywnego zachowania.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy rodzic na świecie ucieka się do kar cielesnych. Podczas gdy wielu rodziców używa tego typu metody codziennie, inni są jej całkowicie przeciwni.

Ponadto w badaniach z 2007 r. przeanalizowano 10 różnych metod dyscyplinarnych powszechnie stosowanych przez rodziców. Dało to nieoczekiwane rezultaty. Kara cielesna była jedną z trzech mniej powszechnych technik stosowanych przez rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Najczęstszymi metodami okazały się kontrolowanie zachowań dzieci, rozmowa z dzieckiem, rozproszenie uwagi i modelowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gershoff, E. T. (2010). More harm than good: A summary of scientific research on the intended and unintended effects of corporal punishment on children. Law and Contemporary Problems. https://doi.org/10.1525/sp.2007.54.1.23.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.