Mity na temat poliamorii - 7 największych

Mity na temat poliamorii - 7 największych

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Mity na temat poliamorii wciąż się mnożą. Niestety, wiele osób uważa, że są prawdziwe. Jednak badania pokazują, że 5% ludzi w Ameryce Północnej jest w związkach niemonogamicznych. Mając to na uwadze, ważne jest, aby postarać się znaleźć jasne odpowiedzi na niektóre pytania.

Oscar Wilde powiedział, że “kochać samego siebie to początek romansu na całe życie”. Czy można dzielić się tą miłością z więcej niż jedną osobą? Czy ta wspólna miłość może być romantyczną miłością, nie jak miłość, którą czujemy do rodzeństwa lub rodzica? A może poliamoria sama w sobie jest właściwie największym mitem wszystkich mitów na temat tej koncepcji? Rzućmy na to okiem. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem jaki są mity na temat poliamorii.

“Przeszedłem przez wszystko i nic nie działa lepiej niż bycie w ramionach kogoś, kogo kochasz.”

-John Lennon-

Mity na temat poliamorii

Tak jak mówiliśmy na początku, istnieje wiele wyobrażeń na temat poliamorii, które panują w zbiorowej świadomości i nieświadomości. Większość z tych wyobrażeń to mity. W rzeczywistości, w ciągu ostatnich kilku lat zaczęliśmy słyszeć więcej argumentów przeciwko monogamii. Na przykład dr Eric Anderson uważa, że monogamia u ludzi nie jest naturalna. Uważa, że monogamia to nic innego niż norma kulturowa.

Młodzi ludzie leżą razem

Obalimy niektóre z tych mitów. Niektórzy uważają, że ktoś, kto praktykuje poliamorię, nadal posiada głównego partnera. Jest w związku, ale wciąż spotyka się z innymi ludzi.

Psycholog Bjarne Holmes uważa, że jest to mit. Według jego badań jest to prawdą tylko w 30% relacji między trzema lub więcej osobami. W rzeczywistości większość grup nie ma zwykle zauważalnej hierarchii. Nie ma żadnych głównych lub drugorzędnych kochanków.

Istoty ludzkie z natury są monogamiczne

To kolejny mit, według Judit Eve Lipton i Davida P. Barasha. W kilku książkach na ten temat twierdzą, że wbrew powszechnej opinii, ludzka natura nie jest monogamiczna.

Ta para naukowców wierzy, że ludzie są sprzeczni z prawami natury. Wygląda na to, że zostaliśmy stworzeni, aby być poligamiczni, jak większość innych zwierząt. Jednak staramy się utrzymać tę wyjątkową relację społeczną między jednym mężczyzną i jedną kobietą, mimo że nie jest to nasza prawdziwa ewolucyjna skłonność.

Tylko niezadowoleni ludzie uprawiają poliamorię

To kolejny mit, który psycholodzy tacy jak Melissa Mitchell lubią obalać. W rzeczywistości ten konkretny psycholog uważa, że ​​jest to całkowicie bezpodstawne uprzedzenie. A przynajmniej takie wyniki dostaje ze swoich badań.

Poszukiwanie drugiego lub trzeciego towarzysza nie ma nic wspólnego z uczuciem niezadowolenia z pierwszego partnera. W rzeczywistości, te typy stosunków poliamorycznych są zazwyczaj dość niezależne od siebie.

Ludzie praktykujący poliamorię mają problemy psychologiczne

Przejdźmy do sedna innego mitu o poliamorii. W tym przypadku, jeśli spojrzymy na nauki Tristana Taormino, widzimy, że związki poligamiczne nie są mniej lub bardziej dysfunkcyjne niż monogamiczne. Taormino wyciąga ten wniosek z serii badań, które obejmują standardowe testy psychologiczne.

W rzeczywistości badania pokazują, że ludzie dążący do otwartych relacji są bardziej kreatywni i mniej konformistyczni. Innymi słowy, ludzie ci przyciągają złożoność, inwencję, niekonwencjonalne pomysły i chaos. Jednak nie wykazują żadnych oznak problemów psychologicznych.

Mity na temat poliamorii - dwie pary na sofie

Mity na temat poliamorii: jest szkodliwa dla dzieci

Jest to kolejny mit, który łatwo można obalić. Wiele osób uważa, że ​​takie związki są szczególnie szkodliwe dla dzieci. Wierzą, że te maluchy nie rozwiną się prawidłowo.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, profesor Elizabeth Sheff przeprowadziła wywiady z dziećmi wychowanymi w rodzinach poliamorycznych. Jej pacjenci byli w wieku od 5 do 17 lat. Jej wyniki? Daleko jej do niszczenia dzieci, poliamoria rzeczywiście ma zalety. Dorośli mają większą pomoc w opiece nad dziećmi, a dzieci zawsze mają godnego zaufania dorosłego do zabawy i zwierzenia się.

Mity na temat poliamorii: tylko zdezorientowani ludzie ją uprawiają

Ponownie patrzymy na tezę Tristana Taormino. Stwierdza, że ​​osoby niemonogamiczne nie są zdezorientowane ani nie boją się zaangażowania. W rzeczywistości prawda jest wręcz przeciwna. Ludzie, którzy ćwiczą poliamorię, bardzo dobrze rozumieją, czego chcą i jak tego chcą.

Poliamoria jest tylko pretekstem do bycia rozwiązłym

To kolejny mit, który Taormino obala w swojej książce. Tym razem zajmuje się ideą rozwiązłości. Taormino twierdzi, że nie ma nic złego w aktywnym życiu seksualnym z dwiema lub więcej osobami.

Czy po przeczytaniu tego wszystkiego nadal wierzysz w to, co ludzie mówią o poliamorii? Nauka powoli demontuje wiele z tych mitów, w które wierzono od dawna, a także otwiera drzwi do dyskusji. Prawda jest taka, że ​​wielu naukowców uważa, że ​​istnieje dobry powód, aby sądzić, że ludzie są zdolni do kochania więcej niż jednej osoby.

“Miłość jest wszystkim co istnieje, jest wszystkim co wiemy o miłości”.

-Emily Dickinson-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.