Mentalna elastyczność ułatwia dostosowanie działań do zainteresowań. W końcu szczęście zawsze odwiedza umysł, który wie, jak kierować sobą, akceptuje własne emocje, rozumie uczucia innych i ma konkretny cel.
Jednym z najpowszechniejszych skojarzeń, które budzi mentalna elastycznośc jest las bambusowy. Las, który pośród burzy pochyla się w pod wpływem wiatru i wody, a następnie wraca do swojej pierwotnej pozycji. Ta metafora jest bardzo obrazowa. Jednak prawdziwa magia bambusa nie tkwi w jego elastyczności, ale w jego odporności.
„Mózg ma o wiele więcej możliwości i energii, niż nam się wydaje. Dlaczego nie staramy się wzmocnić tych zalet, zamiast je tłumić?”
-Jenny Moix-
Nasze zdrowie nie zależy wyłącznie od tego, co robimy, ale także od tego, co myślimy. Czasami nie potrafimy dostrzec, jak słaba jest nasza mentalna i emocjonalna równowaga. W pewnym momencie życia nasz własny umysł może stać się niezbyt przyjaznym środowiskiem do życia. Może gromadzić lęki, obsesje, smutek…
Jenny Moix wyjaśnia w swojej książce „Mi mente sin mí” (Mój umysł beze mnie), że prawdziwe szczęście nie dotyczy tylko gruntu, po którym chodzimy. Duża część naszego dobrego samopoczucia zależy od naszych procesów umysłowych. Podążając tym tokiem myślenia, możemy powiedzieć, że większa mentalna elastyczność pozwala nam stawić czoła każdemu wyzwaniu lub przeciwnościom losu, które pojawiają się na naszej drodze.
Mentalna elastyczność ogranicza odczuwanie negatywnych emocji
Każdy, kto żyje ze sztywnym i nieelastycznym umysłem, nieuchronnie zatrzyma się w obliczu przeszkody, obawiając się, że zostanie przez nią skrzywdzony. Tak więc umysł, który nie jest w stanie przystosować się ani kontrolować swoich własnych „automatycznych” myśli, nigdy nie będzie naprawdę szczęśliwy.
Przeprowadzono wiele badań naukowych, które potwierdzają rzeczywistość: mentalna elastyczność zwiększa szanse na lepszą jakość życia. Takie podejście pomaga lepiej zarządzać swoimi emocjami, bardziej kreatywnie reagować na trudności i cieszyć się pozytywnymi i pełnymi znaczenia relacjami.
Mentalna elastyczność sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni i produktywni. Ta umiejętność pozwala nam sięgnąć po niezbędne zasoby, aby dostosować się i zareagować na nieoczekiwane lub nowe sytuacje.
Jenny Moix, autorka „Mi mente sin mí”
Jenny Moix jest pisarką i profesorem psychologii na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie (UAB). Jest także członkiem programu badań nad stresem i zdrowiem, a jej praca koncentruje się na przewlekłym bólu, świadomości i uważności.
W swojej książce „Mi mente sin mí” (Mój umysł beze mnie) opowiada głównie o lepszym zrozumieniu anatomii i funkcjonowania umysłu. Uczy nas skupiania się na obserwacji siebie i patrzenia na nasz umysł z dystansu, aby zobaczyć, co dzieje się w naszym mentalnym pałacu. Nasz umysł jest pełen emocji i myśli, które wędrują, jak im się podoba, a także katastrofalnych zmartwień, które topią wszystko inne.
Jeśli nauczymy się być elastyczni, będziemy mogli oświetlić elementy, które są ukryte głęboko w naszym umyśle. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przejąć stery naszego życia i wziąć odpowiedzialność za cierpienie.
Trenowanie mentalnej elastyczności, aby być szczęśliwym
Bądź elastyczny, aby być szczęśliwym. To powinno być nasze codzienne motto. Jednakże, kiedy spędzamy połowę naszego życia w tej niedającej się powstrzymać mentalnej maszynie zwanej zaabsorbowaniem, niepokojem lub brakiem bezpieczeństwa, bardzo trudno jest stworzyć nowe nawyki.
Chcemy spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, wytrenować naszą elastyczność, by być bardziej odpornym na zmiany i przeciwności, ale jak? Skupianie się tylko na wynikach, które chcemy osiągnąć nie zawsze jest dobre. Ustalenie małych celów, które prowadzą do większego celu, pozwolą nam nagradzać się za osiągnięcia i opracowanie nowych strategii.
Bycie otwartym
- Przestań myśleć w kategoriach „absolutnych”. Nic nie jest czarne ani białe. To, że ktoś nie jest z Tobą, nie oznacza, że jest przeciwko Tobie. Dlatego musisz przestać uważać wszystko za dobre lub złe.
- Odważ się odkryć barwy między dwoma skrajnościami. Rzeczywistość jest wypełniona szczegółami, bogactwem, perspektywami i nauką.
Ciesz się chwilą obecną
- Nasz umysł uwielbia wędrować. Często ucieka w przeszłość i do tego, co mogło się stać. Uwielbia również podróżować w przyszłość i przewidywać tysiące katastrof i tragedii.
- Zatrzymaj to. Naucz swój umysł, by pozostawał w chwili obecnej. To właśnie teraz dzieją się najważniejsze rzeczy.
Myśl o tym, co naprawdę ważne
Mentalna elastyczność oznacza także pamiętanie swojego pochodzenia oraz pozostawanie w kontakcie z własnymi wartościami i tym, co naprawdę ważne. Dzięki temu osąd i opinie innych ludzi nie mają już takiego wielkiego znaczenia.
Podsumowując, mentalna elastyczność jest wspaniałą umiejętnością, którą warto posiadać. To dobry sposób na przetrwanie tego, co nieoczekiwane. W tym sensie trenowanie tej umiejętności na pewno pomoże Ci cieszyć się szczęśliwszym życiem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Wecker, N. S., Kramer, J. H., Hallam, B. J., & Delis, D. C. (2005). Mental flexibility: Age effects on switching. Neuropsychology. https://doi.org/10.1037/0894-4105.19.3.345
- van der Linden, D., Frese, M., & Meijman, T. F. (2003). Mental fatigue and the control of cognitive processes: Effects on perseveration and planning. Acta Psychologica. https://doi.org/10.1016/S0001-6918(02)00150-6