Martha Nussbaum jest filozofką i absolwentką Uniwersytetu Harvarda. W życiu i w pracy podąża za tradycją arystotelesowską i uważa, że teoria polityczna powinna być zorientowana na to, co dla ludzi najważniejsze: na dobre życie. Z tego punktu widzenia polityka i instytucje polityczne mogą odnieść sukces tylko wtedy, gdy zagwarantują obywatelom dobre warunki życia.
Na tej podstawie Martha Nussbaum stworzyła listę dziesięciu podstawowych lub centralnych zdolności lub funkcji człowieka. To atrybuty, które jej zdaniem są niezbędne do zapewnienia nam dobrego samopoczucia.
Opierając się na tych podstawowych zdolnościach, Nussbaum proponuje również istnienie dziesięciu zasad, które powinny stanowić filary globalnego porządku. W przeciwieństwie do innych teoretyków polityki, w podejściu Nassbaum sprawowanie władzy łączy się zarówno z jednostką, jak i z etyką. Dowiedzmy się, co chce nam przekazać ta fascynująca osoba.
„Uważam, że najważniejszym składnikiem zdrowia demokracji jest edukacja obywatelska, edukacja o silnych treściach humanistycznych. Musimy być w stanie zaszczepić młodym ludziom krytyczne myślenie Sokratesa i nauczyć ich, jak artykułować racjonalny dyskurs, jak debatować i bronić swoich idei”.
-Marta Nussbaum-
Martha Nussbaum: podstawowe zdolności
Martha Nussbaum uważa, że rozwoju i postępu nie należy mierzyć na podstawie produktu krajowego brutto (PKB) lub podobnych wskaźników. Dla niej podstawowym wskaźnikiem jest istnienie lub brak danych możliwości: możliwości ludzi mających szansę na wartościowy byt.
Z kolei ta możliwość opiera się na podstawowych zdolnościach, które według Marthy Nussbaum sprzyjają centralnym komponentom dobrostanu. Mowa o warunkach niezbędnych do uzyskania dostępu do radości istnienia. Są one następujące:
- Życie. Możliwość satysfakcjonującego życia do późnej starości.
- Zdrowie ciała. Dobre zdrowie i dostęp do pomocy medycznej w razie potrzeby.
- Integralność cielesna. Możliwość dotarcia i udania się tam, gdzie chcemy.
- Zmysły, wyobraźnia i myśl. Możliwość korzystania ze wszystkich naszych zmysłów. Wolność wyobrażania sobie, myślenia i rozumowania.
- Emocje. Być w stanie czuć się przywiązanym do innych, kochać i cierpieć z powodu nieobecności bliskich. To również odczuwanie wdzięczności, tęsknoty i współczucia.
- Praktyczny powód. Zdolność do krytycznej refleksji nad dobrem i złem oraz do życia z własnym sumieniem.
- Przynależność. Umiejętność tworzenia społeczności z innymi, utrzymywania więzi społecznych, okazywania szacunku i współczucia innym oraz niedyskryminowania.
- Inne gatunki. Możliwość życia w zgodzie z resztą natury.
- Zabawa. Możliwość śmiechu, zabawy i czerpania przyjemności z zajęć rekreacyjnych.
- Kontrola nad własnym środowiskiem. Możliwość sprawowania kontroli nad własnym życiem, uczestniczenia w polityce, pracy i posiadania własności.
Dziesięć zasad
Dziesięć podstawowych zdolności opracowanych przez Marthę Nussbaum daje początek dziesięciu zasadom, które powinny urzeczywistniać się w pracy rządu i rządzić stosunkami międzynarodowymi. Zasady te są następujące:
- Każdy kraj jest odpowiedzialny za rozwój zdolności swoich obywateli.
- Budowanie potencjału musi odbywać się w sposób pokojowy.
- Zamożne narody mają obowiązek pomagać biedniejszym.
- Międzynarodowe korporacje muszą promować podstawowe zdolności we wszystkich krajach, w których prowadzą działalność.
- Światowy porządek gospodarczy musi być sprawiedliwy dla krajów najuboższych.
- Należy stworzyć minimalną i zdecentralizowaną, ale silną globalną sferę publiczną.
- Instytucje muszą koncentrować się na najsłabszych w każdym kraju i regionie, aby móc im pomóc.
- Wszystkie kraje muszą kłaść nacisk na opiekę nad dziećmi, osobami starszymi i chorymi.
- Rodzina musi być chroniona. Jeśli jednak w grupie tej pojawia się problem zaniedbania, przestaje być to sprawą prywatną.
- Instytucje i osoby fizyczne muszą wspierać edukację, aby wzmacniać pozycję najbardziej narażonych.
Emocje w teorii Marthy Nussbaum
Emocje zajmują niezwykle ważne miejsce w teorii Marthy Nussbaum. Najważniejszym z nich, jej zdaniem, jest współczucie. Uważa, że jest ono wręcz niezbędne dla etycznego działania.
Aby współczucie się zmaterializowało, muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki:
- Sąd wielkości. Oznacza wiarę, że cierpienie drugiego człowieka jest istotną rzeczywistością.
- Próba niegodności. Żadna osoba nie zasługuje na cierpienie.
- Proces eudajmonistyczny. Trudności innej osoby wpływają na nasz własny rozwój.
Zdaniem Marthy Nussbaum współczucie musi być promowane i pielęgnowane, aby stało się wartością społeczną. Podobnie należy zachęcać do wzajemności i indywidualności. Wzajemność prowadzi do dążenia, aby osiągnąć wspólne dobro. Indywidualność polega na ustanowieniu granic, które pozwalają na zachowanie różnic indywidualnych. Teoria Nussbaum jest bez wątpienia niezwykle interesująca.
Zdjęcie na okładce pochodzi z Fronteiras do Pensamento
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Jiménez, A., Triana, M., & Washburn, J. (2002). Compasión y salud. Isegoría, (27), 211-223.
- Nussbaum, M. C. (2010). Sin fines de lucro. Por qué la democracia necesita de las humanidades. Katz editores.