Ludzka podświadomość - 7 najlepszych cytatów, które ją opisują

Ludzka podświadomość - 7 najlepszych cytatów, które ją opisują
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2019

Ludzka podświadomość jest pojęciem, o którym mówi prawie każdy. Jednak większość z nas nie rozumie jej prawdziwego znaczenia. Nie zdajemy sobie sprawy jak jest ważna. Z tego powodu warto zapoznać się z kilkoma cytatami, dzięki którym ludzka podświadomość będzie łatwiejsza do zrozumienia.

Potocznie, ludzie nazywają podświadomym wszystko co robisz, nie zdając sobie z tego sprawy. Niemniej jednak w psychoanalizie pojęcie podświadomości posuwa się znacznie dalej.

Ludzka podświadomość jest definiowana jako struktura psychologiczna, która zawiera części tłumione przez świadomość. Determinuje pewne zachowania. Podświadomość to ten dziwny podświat ujawniający przez sny, zaniki lub freudowskie przejęzyczenia.

“Dopóki nie zrobisz podświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a ty będziesz nazywał to losem.”

-Carl Gustav Jung-

Ta koncepcja oderwała się od racjonalizmu Kartezjusza. Chociaż ludzie dalej nie wiedzą, jak daleko może podążać nieświadomy umysł, on wciąż pozostaje bardzo ważny. Oto niektóre z cytatów, które najlepiej opisują tą część psychiki.

1. Jeden z najbardziej emblematycznych cytatów opisujących ludzką podświadomość

Kiedy mówimy o podświadomości, z pewnością nie możemy pominąć Sigmunda Freuda. Ojciec psychoanalizy zajmował się badaniem nieświadomego umysłu. Większość cytatów o nim należą właśnie do niego.

Najbardziej symboliczny to chyba ten: “Tłumaczenie snów to królewska droga do nieświadomych czynności umysłu”.

Morze marzeń

Zanim pojawiła się teoria Freuda większość elementów nieświadomości nie była uważana za godną zbadania, w tym również marzenia. Freud natomiast miał inne zdanie. Odkrył, że są to ukryte wiadomości, które po zinterpretowaniu zapewnią dostęp do podświadomego umysłu.

2. Ludzka podświadomość i przeznaczenie

Mimo iż Freud i Jung zdystansowali się od klasycznej psychoanalizy, ostatni nigdy nie zrezygnował ze swoich głównych koncepcji. Można to dostrzec w następującym stwierdzeniu: “Nie można oświecić wyobrażając sobie postaci światła, ale czyniąc ciemne świadomym”.

Freud stwierdził, że ludzka “podświadomość jest przeznaczeniem”. W gruncie rzeczy oznacza to, że nieświadoma aktywność determinuje większość Twoich działań. Układasz swoje życie w taki sposób, aby było ono spójne z tym, co dyktuje nieświadomy umysł.

3. Powtórzenie

Podświadomość przejawia się w powtarzaniu doświadczeń. To jest coś, co tak często nazywamy “potykanie się o ten sam kamień znowu i znowu”. W takiej sytuacji chodzi o nieświadomość.

“Wszystkie rzeczy, które dzieją się w naszym życiu są związane z nieświadomością. To dlatego, że przede wszystkim jest to matryca naszych powtórzeń.” 

Dany cytat Gabriela Rolóna opisuje naturę całego mechanizmu.

Twarz unosząca się we wszechświecie

4. Miłość a ludzka podświadomość

A oto, co o nieświadomym umyśle mówi Erich Fromm. Opisuje on jeden z mechanizmów funkcjonujących w strachu przed kochaniem.

“Podczas gdy w pełni świadomie boimy się nie kochać, prawdziwym strachem jest właśnie kochać, choć często pozostaje w nieświadomości.”

Ten cytat demonstruje dynamikę między świadomością a podświadomością. Gdy wierzysz, że się boisz nie być kochanym przez kogoś innego, prawda jest taka, że ​​naprawdę boisz się właśnie kochać. Twój strach ukrywa uczucie ujawniające Twoją wrażliwość.

5. Język nieświadomego umysłu

W tym cytacie możemy znaleźć opis podświadomości pod kątem komunikacji.

“Niemal cały nasz umysł jest nieświadomy. Musimy się nauczyć komunikacji z tą jego tajemniczą częścią. Posiada własny język, więc możemy to osiągnąć za pomocą symboli.”

Ten cytat Elsy Punset nawiązuje do idei, że język podświadomości jest zakodowany. Wypowiedź podkreśla również znaczenie nawiązania kontaktu z tą rzeczywistością, która ma tak wiele do ujawnienia.

6. Społeczeństwo kłamie

John Grinder powiedział: “Żyjemy w świecie, który wierzy, że większość z tego, co robimy, robimy świadomie. Aczkolwiek prawda jest taka, że większość z tego, a zwłaszcza tego, co robimy najlepiej, odbywa się nieświadomie.

Społeczeństwo wmawia nam, że powinniśmy wszystko kontrolować i racjonalizować. Mimo to, w głębi duszy nie wiemy, dlaczego robimy to, co robimy. Wynika to stąd, że nasze działania są określane przez podświadomość.

7. Poczucie humoru

Jeden z cytatów Facundo Cabrala opisuje nieświadomy umysł i jego wpływ w dość ciekawy sposób.

“Nie mów, że nie mogę nawet żartować, ponieważ podświadomość nie ma poczucia humoru! Ona traktuje to poważnie i będzie mi to przypominać za każdym razem!”

Zasadniczo ten cytat ma być zabawny, lecz ukrywa on bardzo poważną rzecz. Idzie w parze z klasyczną teorią dotyczącą tego tematu. Mówi o nieświadomych rozkazach, które sprawiają, że zachowujesz się w określony sposób.

Błazny i marionetki w pałacu

Ludzka podświadomość jest zagadką. Nasze zachowania są ustalane zarówno przez świadomy, jak i nieświadomy umysł. Zatem zagłębianie się w nieświadomość może być fascynującą przygodą, która pomoże nam również lepiej zrozumieć samych siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Welsh, D. T., & Ordóñez, L. D. (2014). Conscience without cognition: The effects of subconscious priming on ethical behavior. Academy of Management Journal. https://doi.org/10.5465/amj.2011.1009
  • Stajkovic, A. D., Locke, E. A., & Blair, E. S. (2006). A first examination of the relationships between primed subconscious goals, assigned conscious goals, and task performance. Journal of Applied Psychology. https://doi.org/10.1037/0021-9010.91.5.1172
  • Latham, G. P., Stajkovic, A. D., & Locke, E. A. (2010). The relevance and viability of subconscious goals in the workplace. Journal of Management. https://doi.org/10.1177/0149206309350777

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.