Ludzie, którzy lubią samotność i ich cechy psychologiczne

Czy uważasz się za osobę, która lubi być sama? Czy znasz kogoś z bardzo małego kręgu społecznego? Istnieje kilka interesujących cech, które zwykle dominują w tym typie osoby.

Kobieta korzystająca z samotności.

Chociaż ludzie są istotami społecznymi, niezwykle często spotyka się osoby, które kochają odosobnienie i lubią lubią być sami.

Poczucie komfortu w samotności nie jest równoznaczne z mizantropią czy egoizmem. Dość często zdarza się, że ci, którzy czerpią przyjemność z samotności, również wysoko cenią dobre towarzystwo oraz są życzliwymi i szanowanymi ludźmi.

Z poniższego artykułu dowiesz się o głównych cechach psychologicznych ludzi, którzy lubią być sami. Być może nawet z niektórymi z nich się utożsamiasz. A z drugiej strony, może pomogą Ci docenić i zrozumieć kogoś z Twojego otoczenia, kto nie wydaje się być tak towarzyski.

Psychologiczne cechy osób lubiących samotność

Niektóre osoby mogą czuć się skrępowane podczas wykonywania pewnych czynności w pojedynkę. Myślą, że zostaną osądzeni lub że będą wyglądać na kruchych lub smutnych. Jednak ludzie, którzy naprawdę lubią samotność, nie boją się tych stereotypów i uwielbiają spędzać czas ze sobą, swoimi zainteresowaniami i pasjami.

Oto kilka cech tego typu osoby.

osoby lubiące samotność

Lepiej samemu niż w złym towarzystwie…

Po pierwsze, dla tych ludzi oni sami są swoimi najlepszymi przyjaciółmi. Co więcej, są raczej selektywni w swoich relacjach i bardziej powściągliwi w interakcjach społecznych. To także czyni ich lojalnymi przyjaciółmi i towarzyszami. To dlatego, że lubią przebywać z tymi, którzy zasłużyli na ich zaufanie.

Czasami jednak może im być trudno być spontanicznym, zwłaszcza podczas poznawania nowych ludzi. Niemniej jednak, gdy poczują się komfortowo, mogą być dobrymi rozmówcami. Dzieje się tak zwykle dlatego, że ludzie, którzy lubią samotność, często spędzają dużo czasu na kultywowaniu różnych zainteresowań i hobby.

Ponadto w większości przypadków ludzie, którzy lubią samotność, nie boją się bycia singlem. Oczywiście mogą cieszyć się byciem w związku, ale ważne jest dla nich, aby mieć własną przestrzeń.

Podobnie, ponieważ zazwyczaj nie robią rzeczy tylko po to, by zadowolić innych, szacunek, niezależność i szczerość są niezwykle ważne w ich relacjach.

Rozumieją, że samotność różni się od bycia samemu

Ogólnie rzecz biorąc, osoby te zwykle nie odczuwają poczucia samotności. Rozumieją różnicę między byciem samemu a poczuciem samotności. Innymi słowy, wiedzą, że posiadanie wielu przyjaciół lub przebywanie w otoczeniu wielu ludzi nie gwarantuje, że będą mieli kogoś, kto ich wysłucha i wesprze, kiedy naprawdę tego potrzebują.

Z drugiej strony ludzie, którzy lubią spędzać czas ze sobą, nie są zbyt wrażliwi na odrzucenie i nie jest łatwo zranić ich uczucia. Rozumieją złożoność, jaką pociąga za sobą życie z innymi ludźmi. Z tego powodu zdają sobie sprawę, że inni mają gorszy czas lub że nie zawsze muszą być lubiani przez wszystkich.

Kobieta myśli przy oknie

Dobrze znają samych siebie

Ludzie, którzy lubią samotność, często naprawdę dobrze znają samych siebie. Ta cecha sprawia, że są niezwykle refleksyjni i mają jasną świadomość swoich działań i konsekwencji, które mogą z nich wynikać. Ponadto, będąc mniej zależnymi od innych, są bardziej asertywni.

Ponadto wydają się być produktywni i wymagający. Potrafią korzystnie zarządzać swoją pewnością siebie, aby stawić czoła wyzwaniom i znaleźć świetne źródło motywacji w momencie podjęcia nowej ścieżki nauki lub projektów. Pozwala im to również na posiadanie skutecznych strategii radzenia sobie w obliczu trudności. Znają swoje emocje i wiedzą, kiedy czują się niepewnie oraz potrafią rozpoznać i obiektywnie ocenić swoje umiejętności.

Są to również osoby uporządkowane, które dobrze zarządzają swoim czasem. Ponadto są zwykle zdyscyplinowani, zorganizowani i sumienni we wszystkim, co robią. W ten sam sposób zwykle są świadomi czasu innych i starają się być punktualni, a także nie zmieniać zbytnio planów.

Ludzie, którzy lubią samotność, są zazwyczaj bardziej empatyczni, mają wielką zdolność uważnego słuchania, unikania osądów wartościujących i mogą łatwo łączyć się z emocjami innych ludzi. Te cechy czynią z nich ludzi otwartych, szanujących różne punkty widzenia, zdolnych do pogodzenia i rozpoznania własnych pragnień i gustów.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dahlberg, K. (2007) The enigmatic phenomenon of loneliness, International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being, 2:4, 195-207, DOI: 10.1080/17482620701626117
  • Zysberg, L. (2012) Loneliness and Emotional Intelligence, The Journal of Psychology, 146:1-2, 37-46, DOI: 10.1080/00223980.2011.574746
Scroll to Top