Ludzie godni zaufania wzbudzają zaufanie w innych

Ludzie godni zaufania wzbudzają zaufanie w innych

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2019

Ludzie godni zaufania wzbudzają zaufanie w innych. Tworzą dla nas bezpieczną ścieżkę. Rozświetlają naszą ciemność. Wiarygodni ludzie sprawiają, że czujemy, że możemy spokojnie stawić czoła niepewności, ponieważ wiemy, że możemy na nich polegać, tak jak mogliśmy w przeszłości.

Ludzie godni zaufania nie pokazują tego tylko w wielkich, efektownych gestach. Robią to również w małych rzeczach. W rzeczywistości te małe gesty są znacznie cenniejsze niż myślisz.

Ludzie godni zaufania nie uciekają się do kłamstw, aby się usprawiedliwić

Ludzie godni zaufania sprawiają, że czujemy się spokojniejsi i bardziej pewni siebie.

Ludzie godni zaufania - uścisk dłoni

Pomyśl o kimś, kogo możesz znać, kto zawsze odwołuje spotkania z Tobą i wasze plany. Czasami nawet odwołują, gdy jesteś już w drodze, aby się z nimi spotkać. Pokazują również inne oznaki, że może nie powinieneś im ufać. Przyjaciel nie powinien być źródłem takiej niepewności. Po nie dotrzymaniu obietnic i planów, znajdują wszelkiego rodzaju wymówki, aby uzasadnić dlaczego tak zrobili.

Małe kłamstwa, które łączą się w co druzgocącego: brak zaufania. A brak zaufania zabija relacje. Napełnia nas niepewnością i wątpliwościami. Niepewność jest cichym zabójcą wielu zdrowych związków.

“Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy możesz komuś zaufać, to zaufać mu.”
-Ernest Hemingway-

To zupełnie naturalne, że nie interesuje Cię spotykanie się z niektórymi ludźmi. Nie powinniśmy się tego wstydzić, a byłoby dziwnie, gdybyśmy zawsze dogadywali się dobrze ze wszystkimi. Pod pewnymi względami rozwiązanie wydaje się proste. Jeśli coś mnie nie interesuje, odejdę od tego, ponieważ nie chcę się zaangażować. Jednak niektórzy ludzie mają tak silną potrzebę zadowolenia wszystkich, że ignorują swoje instynkty.

Może w głębi duszy wiedzą, że coś złego dzieje się w ich życiu. Coś nie działa tak, jak powinno. Pomyśl o czasie, w którym zrobiłeś coś, tylko po to by sprawić przyjemność komuś innemu. Prawdopodobnie czułeś się nieswojo, tak jakbyś się “sprzedał”.

Jednak z ludźmi, którzy są dla nas ważni, musimy zastanowić się, jak wiarygodni jesteśmy dla nich. Musimy zastanowić się, czy chcemy być godni zaufania, czy w rzeczywistości jest to coś, co nie jest dla nas tak ważne.

Przyjaźń i zaufanie

Ludzie godni zaufania – ich słowa mają znaczenie

Pomyśl o chwili, kiedy nie chciałeś czegoś zrobić, ale zamiast powiedzieć prawdę, dałeś wymówkę, aby nie musieć tego robić. Albo pomyśl o innych momentach, kiedy się do czegoś zobowiązałeś a to nie doszło do skutku. Najprawdopodobniej poczułeś wstyd. Może nawet poczułeś żal.

Ale… dlaczego żal? Najzdrowsza opcją byłoby wyrażenie żalu za swoje słowa, gdy nie byłeś pewien, że możesz zrobić to, co powiedziałeś, że zrobisz. Czasami podejmujemy małe zobowiązania bez obiektywnej oceny, czy rzeczywiście możemy być wierni danemu słowu. Prawda jest taka, że gdy coś jest dla nas naprawdę ważne, angażujemy się w te rzeczy z najlepszymi intencjami.

W tym sensie musimy zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób łamanie obietnic szkodzi naszym relacjom. Zaufanie i bezpieczeństwo są podstawami dobrych relacji. Jeśli nie ufam komuś i nie czuję się z nim bezpiecznie, nie mam zbyt wiele wspólnego z tą relacją. To nie pozwala mi być sobą.

Ocena Twoich zobowiązań to dobry początek

Jeśli systematycznie łamię obietnice, szkodzę zdolności innych osób do zaufania mi.

To powiedziawszy, oczywiście będą chwile, kiedy nie będę mógł wywiązać się z moich zobowiązań. Czasami godne zaufania osoby muszą przełożyć swoje obietnice. Nie są doskonałe. Czasami pojawiają się nieprzewidziane zdarzenia i musimy poradzić sobie z nimi jako pierwszymi.

Ale tutaj mówimy o upewnieniu się, że nie łamiemy systematycznie naszych słów bez prawdziwego uzasadnienia.

“Zaufanie przyczynia się do rozmowy bardziej niż humor”.
François de La Rochefoucauld

Kobieta trzyma serce - ludzie godni zaufania

Mamy prawo nie angażować się we wszystko i wszystkich. Nie angażować się w coś, czego nie chcemy lub w coś co wiemy, że nie będziemy w stanie tego zrobić. W naszym prawie jest być autentycznym i uczciwym wobec innych i nas samych. Jednak ważne jest również, aby widzieć, jak ważne są nasze słowa.

Myśląc w ten sposób, łatwiej będzie nam spojrzeć na nasze relacje i dlaczego zachowujemy się tak, jak się zachowujemy. Kiedy zrozumiemy, że nasze słowo, tak małe, jak mogłoby się wydawać, ma wartość zarówno dla nas samych, jak i dla innych, wtedy nadamy mu znaczenie, na jakie zasługuje. Miejmy nadzieję, że nie będziemy rzucać naszych słów na wiatr tak łatwo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.