Louise Hay i jej 7 najlepszych cytatów

Louise Hay i jej 7 najlepszych cytatów
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Louise Hay w swoich dziełach mówi o wdzięczności, miłości i uzdrowieniu. Jej cytaty to wielki dar dla każdego, kto pragnie oddać się refleksji, uczyć się i rozwijać na poziomie osobistym. Louise Hay pozostawiła nam dziedzictwo pełne mądrości, które z całą pewnością warto przeczytać i zapamiętać, aby rozmyślać o nim w różnych momentach naszego życia.

Louise Hay była amerykańską pisarką i mówcą. Uważa się ją za matkę rozwoju osobistego i pionierkę poradników na temat rozwoju osobistego.

Dwie z najbardziej znanych jej książek to “Możesz uzdrowić swoje życie” (1984) – dostępna również w języku polskim i “Siła jest w Tobie” (1991). Oba dzieła głoszą, że aby iść do przodu, wzrastać i wzmacniać się, musimy odkryć sami siebie i poznać się. Autorka ostrzega również przed robieniem niewłaściwego użytku z siły naszych myśli.

Filozofia osobista Louise Hay została naznaczona przez traumatyczne dzieciństwo i okres dojrzewania zniszczony nadużyciami i molestowaniem. Przeszła drogę pełną ran emocjonalnych, które stanowią korzenie niskiego poczucia własnej wartości. Z czasem Louise nauczyła się radzić sobie z tymi uczuciami poprzez medytację, pozytywne afirmacje i rozmaite techniki rozwoju duchowego.

Dzięki temu Louise Hay nauczyła się kochać samą siebie, uwalniać złość spowodowaną ciężkimi przeżyciami i przebaczać ludziom, którzy spowodowali jej tyle cierpienia. Jej stwierdzenia są dla nas jak szczere (czasem wręcz bezlitosne) zwierciadło, przekazując wszystko, czego ta niezwykła kobieta się nauczyła w ciągu swojego życia. To niezwykle ważne lekcje, jakie warto zachować w postaci koła ratunkowego na najciemniejsze momenty naszego życia.

Smutna kobieta i kwiaty

Louise Hay i znaczenie teraźniejszości

“Największa siła tkwi zawsze w bieżącej chwili”

Teraźniejszość stwarza nam szanse. To najcenniejszy moment. Jedyny, w którym mamy szansę działać. Teraźniejszość to chwila, od której możemy zacząć żyć połączeni ze sobą samym. Możemy też dokonać świadomego wyboru co do tego, co chcemy robić w naszym życiu. Wszystko po to, by zacząć się nim naprawdę cieszyć.

Nie wolno żyć pędząc jedynie do tego, by osiągnąć wyznaczone sobie cele. Nie można też stale rozpamiętywać przeszłości. Wszystko to bowiem uniemożliwia nam pełne zaangażowanie się w świadome odczuwanie tego, co tu i teraz. Louise Hay wiedziała o tym bardzo dobrze – szczęście i siła do dokonywania zmian kryje się w dniu dzisiejszym. Reszta to tylko poczucie winy bądź fantazje.

Przebaczenie jako akt uwolnienia

“Przebaczenie służy Tobie samemu, ponieważ Cię wyzwala. Pozwala wyjść Ci z więzienia, w jakim się znalazłeś”

Jest to jeden z cytatów Louise Hay, o którym warto pamiętać każdego dnia naszego życia. Przebaczanie stanowi tak naprawdę akt uwolnienia, który pozwala nam uwolnić się od więzów goryczy i ciężaru przeszłości. Nie jest to jednak nasz obowiązek, a osobista decyzja.

Przebaczenie chroni nas przed nienawiścią i chęcią zemsty. Jest to dla nas możliwość przerwania i pełnego wyleczenia uczucia żalu jakie pojawia się po tym, gdy ktoś nas mocno zrani.

Serce w dłoni

Wyrozumiałość dla czynów naszych rodziców

“Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć swoich rodziców, poproś ich, żeby opowiedzieli o swoim dzieciństwie; jeśli wysłuchasz ich z wyrozumiałością, zrozumiesz, skąd wywodzą się ich lęki i sztywne schematy postępowania”

Ta mądrość wypowiedziana przez Louise Hay jest powiązana ze sferą naszego życia rodzinnego. Z powodzeniem możemy jednak wykorzystać ją również w innych dziedzinach naszego życia. Przydaje się bardzo w chwilach, gdy czujemy, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć naszych rodziców.

Prawda jest taka, że każdy z nas składa się z przeżytych doświadczeń i osobistych historii. Jesteśmy zwitkiem okoliczności i wiedzy, jaką nagromadziliśmy w ciągu naszego życia. Dzieciństwo bowiem to etap, w którym jesteśmy wyjątkowo podatni na zewnętrzne wpływy.

Rodzimy się przypominając gąbkę, która wchłania wszystko, co ją otacza. Absorbujemy cały świat. Dlatego właśnie wiele spośród naszych zachowań i sposobów postrzegania rzeczywistości pochodzi z naszych najwcześniejszych lat. Wszystko, dosłownie wszystko miało wtedy na nas wpływ.

Dlatego właśnie to takie ważne, by pamiętać o tym, że w większości przypadków każde z nas działa najlepiej jak umie i zazwyczaj w jedyny znany sobie sposób. Może nie być to sposób najmądrzejszy bądź na dłuższą metę niekoniecznie najlepszy, ale na daną chwilę stanowiło to dla nas najlepszą alternatywę. Zwykle ma na to wpływ nasz bagaż doświadczeń.

Podobnie jak jest w naszym przypadku, tak samo rzecz się ma z naszymi rodzicami, przyjaciółmi bądź partnerem. Dobrze to opisuje kolejny cytat Louise Hay:

“Jeżeli Twoja mama nie umiała kochać samej siebie, bądź Twój tato nie wiedział, jak pielęgnować miłość do samego siebie, niemożliwe, by nauczyli Cię jak masz kochać samego siebie. Zrobili co w ich mocy wykorzystując to, czym obdarzono ich w ich własnym dzieciństwie”

Brać pod uwagę przeszłość rodziców

Ta niezwykła kobieta zaprasza nas również do refleksji nad konsekwencjami, jakie przynoszą rany emocjonalne u innych.

Jeżeli nasi rodzice są bardzo wrażliwi na punkcie bycia odrzuconym bądź opuszczonym, nie mają zdrowego poczucia własnej wartości i brakuje im miłości własnej, nie są w stanie należycie radzić sobie z emocjami. To z kolei nieuchronnie będzie miało wpływ na nas samych. Zwłaszcza na etapie dzieciństwa. Rany emocjonalne naszych rodziców wpływają na nich i na ich sposób życia

Co więcej, jako dzieci, nie byliśmy w stanie zbyt wiele zrozumieć. A jednak, z czasem, w miarę rozwoju naszych zdolności poznawczych, wielu z nas stało się świadomych, jak bardzo ciążą im rany emocjonalne naszych rodziców i jak wielki wpływ mogą mieć na ich teraźniejsze życie.

Wiele spośród decyzji, jakie podjęli nie było w pełni przemyślanych, ale bardzo często nasi rodzice zrobili wszystko, co mogli, by zadbać o swoje dzieci. Stanowi to wielki dowód szczodrości i troski, która z biegiem lat coraz bardziej nas zachwyca.

Rodzina z papieru

Miłość jako siła napędowa życia

“Miłość to niezwykle silny, cudowny lek. Kochać samego siebie czyni cuda”

Dla Louise Hay, odkrycie miłości własnej podzieliło jej życie na przed i po. Zanim pokochała siebie, okazywała sobie brak doceniania, traktowała się źle i obwiniała o wszystko. Była swoim własnym największym wrogiem. Gdy tylko otworzyła oczy na miłość, wszystko nabrało całkiem innego koloru. Kobieta zaczęła o siebie dbać, kochać siebie i cenić tak, jak na to zasługiwała. Od tamtej chwili wszystko się zmieniło.

“Kochaj to, kim jesteś i to, co robisz”

Miłość jest siłą napędową życia i cudownym lekarstwem. Jak to wyraziła Louise Hay, gdy w naszym życiu zaczyna gościć miłość, wszystko się zmienia i wszystko układa się na swoim miejscu. Gdy kochamy siebie, mamy siłę aby zmieniać i na nowo odbudowywać swoje wnętrze, a zwłaszcza, by leczyć zniszczone części naszej duszy. Jeżeli jednak zamkniemy się na tego rodzaju pozytywne emocje, skończymy w więzieniu cierpienia, stagnacji i marazmu.

Twórcza siła naszych myśli

“Jeżeli chcę wierzyć, że życie jest samotne i nikt mnie nie kocha, dokładnie to odnajdę w moim świecie”

To kolejny z cytatów Louise Hay, o którym należy pamiętać każdego dnia. Tworzymy dokładnie to, w co wierzymy. Perspektywa, jaką wybieramy wpłynie na nasze codzienne życie. Ogromny wpływ na to mają właśnie nasze myśli. Jakość i rodzaj naszych wierzeń doda nam sił bądź je ograbi. Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o nasze myśli. Mają one bowiem moc zmieniania naszego życia i określania, w jaki sposób się czujemy.

Jak widać, cytaty Louise Hay stanowią jej cenne dziedzictwo. Nie tylko z racji tego, czego nas uczą ale też ze względu na osobę, od której płyną. Poprzez te mądrości ta niezwykła kobieta zaprasza nas do poznania świata z całkiem innej perspektywy, to właśnie tam rządzi miłość i przebaczenie.

Słowa te z pewnością zasługują na naszą uwagę i refleksję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.