Twoje życie jest wyłącznie w Twoich rękach

Twoje życie jest wyłącznie w Twoich rękach

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2018

Twoje życie jest wyłącznie w Twoich rękach. Nikt inny nie ma na nie większego wpływu. Staje się to szczególnie widoczne w podejmowanych przez nas decyzjach. Twoje życie toczy się w rzeczywistości dokładnie tak, jak nim pokierujesz. I nie ma tu większego znaczenia, czy podejmujesz własne przemyślane decyzje, czy decydujesz pod wpływem innych. 

Jakkolwiek podejmujemy nasze codzienne decyzje, zawsze zostają one zachowane w naszym życiowym plecaku. Każda z podjętych decyzji ma swoją wagę, większą lub mniejszą. Sanowi pewne obciążenie, z którym zmuszeni jesteśmy się przemieszczać. Ten charakterystyczny ciężar wpływa później na całe nasze życie.

Nasze życie składa się z podjętych przez nas decyzji, niezależnie od tego, czy podjętych samodzielnie, czy pod presją, są to nasze decyzje i jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni. 

Twoje życie – to Ty decydujesz

Wielokrotnie w życiu chcemy podjąć decyzję, która nie cieszy się aprobatą innych. Być może po prostu nie są w stanie ich zrozumieć. Ci, którzy nas kochają mogą odczuwać strach przed przyszłymi konsekwencjami takich decyzji, dlatego wolą nas w nich nie popierać.

Zachód słońca

Jednakże, jeśli jednak mogliśmy się nad tym spokojnie zastanowić, czuliśmy, że coś należało zmienić, to zaniechanie podjęcia decyzji z powodu odmiennej opinii innych oznaczałoby oddanie im Twojej wolności.

Ostatecznie, życie należy do tego, kto je przeżywa. Oczywiście istnieją decyzje, które należy dogłębnie przemyśleć, z każdego punku widzenia. Przy innych okazach decydujemy niesieni emocjami, pod wpływem stresu, nerwów, wściekłości czy euforii, choć należałoby je na spokojnie przeanalizować.

Twoje życie, Twoje decyzje – nie szukaj winnych

Podejmowanie decyzji jest zawsze naszym osobistym zadaniem. Odpowiadamy za wszelkie wprowadzane zmiany. Mamy do tego pełne prawo. Nigdy jednak nie powinniśmy przy tym kierować się strachem. Ci, którzy nas kochają zrozumieją, że brukujemy w ten sposób naszą własną drogę, że robimy to odważnie z naszymi pomysłami, oryginalnością i własnym spojrzeniem na życie.

Pomyślmy też, czy chcemy takiego życia, jakiego inni dla nas pragną. To oznaczałoby działanie wbrew samym sobie. Ostatecznie bylibyśmy nieszczęśliwi i niespełnieni. Właśnie w takich sytuacjach najczęściej ludzie zaczynają za własne decyzje obwiniać innych. Ale wracamy do punktu wyjścia. Jedyną odpowiedzialną osobą za Twoje życie jesteś Ty!

Zrzucanie winy na innych oznacza skrajny brak odpowiedzialności. To tak, jakbyśmy nie chcieli dowodzić własnym życiem. Przecież to nie inni podjęli decyzje za nas. Ostateczne słowo jest zawsze nasze.

Doświadczenie zdobywa się na błędach

W życiu każdego z nas zawsze pozostaje jakiś margines błędu. Jakże nudne byłoby życie, gdybyśmy nigdy się nie pomylili, zawsze byli realistami dążącymi do perfekcjonizmu.

Dmuchawiec

Tylko ty możesz decydować o swoim życiu, o tym jakie będzie, w jakich kolorach. Że możesz upaść? Że możesz się pomylić? Oczywiście, że możesz, to oczywiste! Mylimy się wiele razy każdego dnia, ale to samo w sobie nie stanowi błędu. Doskonale przecież wiemy, że uczymy się na błędach i decyzjach, które podjęliśmy w życiu wcześniej.

Pomyśl na przykład jakie doświadczenia życiowe sprawiły, że teraz jesteś dojrzałym człowiekiem. Popełnianie błędów nie tylko nas uczy, ale również pozwala ustalić, czego w życiu chcemy, a czego nie. 

Żyj więc pełnią życia i pamiętaj, że to Twoje życie. Daj sobie czas i nie wykorzystuj swojego potencjału tylko po to, by spełniać cudze oczekiwania. Pozostali szybko przyzwyczają się, że bierzesz ster w swoje ręce.

Powodzenia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.